Представники правлячої Консервативної партії Британії та опозиційної Лейбористської партії провели «надзвичайну» таємну зустріч, де обговорювали наслідки Brexit та шляхи зближення з ЄС, але не возз'єднання з блоком. Про це повідомляє The Guardian.
«Надзвичайний міжпартійний саміт», на якому зібралися провідні лідери обох партій, в тому числі представник Консервативної партії Майкл Гоув і високопоставлені члени «тіньового кабінету» лейбориста Кіра Стармера, пройшов в умовах суворої секретності, щоб обговорити недоліки Brexit і способи їх виправлення в національних інтересах.
Дводенна зустріч деяких з найбільш високопоставлених політиків з обох сторін дебатів щодо Brexit, а також дипломатів, експертів з питань оборони і керівників найбільших компаній і банків відбулася в резиденції Дітчлі Парк в Оксфордширі протягом 9-10 лютого.
Документи із зустрічі, отримані The Guardian, описують її як «приватну дискусію» під заголовком: «Як ми можемо зробити так, щоб Brexit працював краще з нашими сусідами в Європі?».
З боку прихильників Brexit були присутні колишній лідер партії торі Майкл Говард, колишній канцлер торі Норман Ламонт і колишній міністр з питань Європи Гізела Стюарт.
Серед відомих політиків, які виступали проти Brexit, були присутні тіньовий міністр закордонних справ Девід Ламмі, тіньовий міністр оборони Джон Хілі та колишній єврокомісар і міністр кабінету лейбористів Пітер Мандельсон, який виконував обов'язки головуючого на засіданні. З табору торі був присутній колишній міністр кабінету міністрів і багаторічний міністр у справах Європи Девід Лідінгтон.
Серед учасників зустрічі були також Джон Саймондс — голова фармацевтичної компанії GlaxoSmithKline, Олівер Роббінс — керуючий директор Goldman Sachs і колишній головний перемовник з питань Brexit в уряді з 2017 по 2019 рік, Том Шолар — колишній постійний секретар Казначейства та Ангус Лапслі — помічник генерального секретаря НАТО з питань оборонної політики і планування.
У конфіденційній вступній заяві для учасників зустрічі було визнано, що зараз серед «принаймні деяких» існує думка, що поки що Велика Британія не знайшла свого шляху вперед за межами ЄС, а Brexit «гальмує зростання і пригнічує потенціал Великої Британії».
Джерело, яке було присутнє на зустрічі, повідомило, що це була «конструктивна зустріч», на якій обговорювалися проблеми і можливості Brexit, але основна увага приділялася негативним наслідкам для економіки Великої Британії в умовах глобальної нестабільності і зростання цін на енергоносії.
«Основний акцент був зроблений на тому, що Британія втрачає, що Brexit не працює, що наша економіка перебуває в слабкій позиції. Йшлося про те, щоб перейти від "залишити" до "залишитися", і які проблеми стоять перед нами зараз, і як ми можемо зайняти найкращу позицію для того, щоб вести розмову з ЄС про зміни в угоді про торгівлю і співробітництво між Великою Британією та ЄС, коли це станеться?», - зазначило джерело.
Гоув, який у 2016 році разом з Борисом Джонсоном очолював кампанію за вихід з ЄС, відкрив неформальну бесіду. Також джерело видання повідомило, що він був дуже «чесним» щодо недоліків Brexit, але при цьому вірив, що в довгостроковій перспективі це виявиться правильним рішенням.
У документах саміту йдеться про те, що, хоча з європейського боку «мало хто зацікавлений у подальших суперечках щодо Brexit і мало часу приділяється відносинам з Великою Британією... існує також чітка європейська і британська стратегічна зацікавленість у продуктивних і більш тісних відносинах».
Заявивши, що «приєднання до ЄС не стоятиме на порядку денному», документи саміту, тим не менш, підкреслили, що ЄС і Велика Британія «мають спільні інтереси у стримуванні російської агресії, розробці нових джерел енергії та створенні великих технологічних компаній з базою капіталу на нашому боці Атлантики, а не лише в США», а також спільні оборонні інтереси.
Зустріч також поставила питання про налагодження тісніших зв'язків з ЄС у боротьбі з організованою злочинністю, нелегальною міграцією, а також можливості спільної політики ЄС і Лондона щодо Китаю.
Невирішене питання протоколу щодо Північної Ірландії, яке є головною темою, пов'язаною з Великою Британією, що наразі турбує чиновників ЄС у Брюсселі, також було центральним у переговорах.
Незвичний міжпартійний характер зібрання відображає зростання визнання серед політиків двох основних партій, а також бізнес-лідерів і державних службовців того, що Brexit у його нинішньому вигляді завдає шкоди економіці Великої Британії і зменшує її стратегічний вплив у світі.
У верхівці Лейбористської партії зростає занепокоєння, що це становить реальну загрозу для успіху будь-якого майбутнього лейбористського уряду, якщо не будуть вирішені такі проблеми, як посилення торговельних суперечностей.
За прогнозами Управління з питань бюджетної відповідальності, протягом 15 років, починаючи з 2016 року, Brexit призведе до скорочення ВВП Британії на душу населення на 4%.
По суті, закликаючи до міжпартійного консенсусу з питань Brexit, документи саміту вказували на необхідність переходу від «нинішньої суміші антагонізму і ностальгії до хвилювання з приводу того, що майбутнє може принести Британії і Європі». Також зазначається, що пошук рішень є ще більш нагальним через глобальні заворушення, нестабільність ланцюгів поставок та інфляцію.
Раніше повідомлялося, що прем'єр-міністр Ріші Сунак в приватному порядку звернувся до високопоставлених міністрів і посадовців з проханням розробити плани відновлення відносин Великої Британії з ЄС.
Наразі почасти під впливом наслідків вторгнення Росії в Україну британські посадовці готують пропозиції щодо того, як Велика Британія може тісніше співпрацювати з країнами ЄС у низці політичних сфер.