Ріші Сунак розробляє плани відновлення зв'язків Британії з ЄС – Bloomberg

Поділитися
Мова не йде про розчарування Brexit, радше реагуванням на виклики сьогодення.

Прем'єр-міністр Ріші Сунак в приватному порядку звернувся до високопоставлених міністрів і посадовців з проханням розробити плани відновлення відносин Великої Британії з Європейським Союзом.

Наразі почасти спонукувані наслідками вторгнення Росії в Україну британські посадовці готують пропозиції щодо того, як Велика Британія може тісніше співпрацювати з країнами ЄС у низці політичних сфер. 

Робота зосереджена на обороні, міграції та так званому економічному державотворенні, яке, зокрема, передбачає і співпрацю в питаннях торгівлі, енергетики та міжнародних стандартів.

Про плани Сунака повідомили міністри, дипломати та офіційні особи, які побажали залишитись неназваними, пише Bloomberg.

У Великій Британії сподіваються, що найближчими днями зможуть оголосити про вирішення багаторічної суперечки з ЄС щодо торгових домовленостей стосовно Північної Ірландії після Brexit. І команда Сунака прагне використати цей прорив в якості основи для всебічного покращення зв’язків із блоком.

Однак, щоб досягти цього прем’єр-міністр має вправно балансувати, щоб утримати затятих прихильників Brexit у своїй партії та переконати їхніх союзників у Демократичній юніоністській партії зняти вето на децентралізований уряд у Північній Ірландії.

Навіть якщо йому вдасться це зробити, він зіткнеться зі скептицизмом європейських лідерів, які намагалися вести справи з Великою Британією упродовж останніх семи років, за які країна пережила п’ять різних прем’єр-міністрів, які часто ставилися до ЄС як до боксерської груші, працюючи на свою аудиторію. Крім того, Британія також незабаром може представити законодавство про міграцію, яке може суперечити Європейській конвенції з прав людини.

Як говорять джерела, зміна стратегії Великої Британії щодо Європи не є визнанням того, що Brexit був невдалим, це радше відображення мінливої реальності.

Сунак чітко дав зрозуміти європейським лідерам, що він сповнений рішучості вирішити проблему торгівлі з Північною Ірландією, яка зіпсувала відносини після виходу Британії з блоку. Відповідне рішення вже майже узгоджене на технічному рівні, хоча прем’єр-міністру все ще належить переконати демократичну партію і консерваторів, які виступають за вихід з ЄС, не зривати її ухвалення.

Якщо вдасться вийти з цього глухого кута, адміністрація Сунака планує досягти більш відчутних успіхів вже цього року. Команда Сунака вважає його відносини з президентом Франції Еммануелем Макроном багатообіцяючими, і співпраця з Францією буде важливою, якщо Велика Британія хоче зупинити потік нелегальних мігрантів , які перетинають Ла-Манш на невеликих човнах.

Це одна з п’яти виборчих обіцянок Сунака напередодні виборів, які очікуються наступного року.

Цього місяця Сунак і Макрон виступили єдиним фронтом, коли обидва приймали президента України Володимира Зеленського, який в один день відвідав Британію та Францію.

Першим випробуванням цієї співпраці стане зустріч Сунака з Макроном у Парижі в березні, де він сподівається забезпечити подальший прогрес у питанні перетину мігрантів.

Після вторгнення Росії в Україну Британія також працює над детальними планами зміцнення оборонних зв’язків з Європою. На саміті НАТО в Литві у липні деякі урядовці Сунака розраховують побачити нову інвестиційну обіцянку, що виходить за рамки існуючого зобов’язання групи витрачати 2% ВВП на оборону.

Міністр оборони Бен Воллес закликав збільшити інвестиції у Збройні сили Великої Британії, крім того, вже найближчим часом буде опубліковано новий Інтегрований огляд британької оборони, безпеки та зовнішньої політики.

Серед пропозицій, які розглядаються – офіційні стосунки та діалог у сфері оборони та безпеки між Великою Британією та ЄС, а також юридична угода, яка дозволить британським військовим за спрощеною процедурою долучатись до операцій ЄС. Відповідь Великої Британії на війну в Україні дала країні можливість взяти на себе більш лідерьку роль в структурах командування та управління НАТО.

«НАТО має залишатися основним засобом оборони Європи», — сказав речник уряду, додавши, що міністри «не мають планів» щодо офіційного оформлення оборонних зв’язків з ЄС.

ЄС, ймовірно, вітатиме тіснішу співпрацю у сфері безпеки, оскільки Велика Британія та Франція мають найпотужнішу армію в Європі. Дійсно, коли попередник Сунака Борис Джонсон вів переговори про умови Brexit, ЄС наполягав на більшій співпраці в галузі оборони, однак Джонсон тоді відмовився. 

Уряд також хоче тісніше співпрацювати з ЄС щодо спільного оборонного експорту, щоб утримати неєвропейські країни від укладання контрактів з Росією та Китаєм. Ця тема переговорів може виявитися більш складною.

Британські чиновники стурбовані тим, що оборонні компанії Великої Британії можуть бути витіснені з єдиної політики ЄС щодо експорту оборонної продукції і як спосіб уникнути цього ризику бачать спільну ініціативу. Франція та Німеччина традиційно намагалися спрямувати великі оборонні контракти на європейські компанії, але нещодавня угода про розробку винищувача з Італією та Японією показує, що все можливо. 

Незважаючи на гострі закулісні розбіжності з Німеччиною, зокрема щодо таких питань, як танки, війна в Україні зробила дії європейських країн та Великої Британії щодо зовнішньої та оборонної політики більш узгодженими, ніж будь-коли за останні десятиліття.

Економічна доля Британії після Brexit поки що визначається мізерним зростанням і слабкою торгівлею з ЄС. Згідно з оприлюдненими в п’ятницю офіційними даними, торговельний дефіцит Великої Британії з блоком в останньому кварталі 2022 року зріс до рекордного. 

Один з британських чиновників розповів, що Сунак усвідомлює, що міцні торговельні відносини з Європою будуть важливими для вирішення економічних викликів майбутнього в таких сферах, як технології, що розвиваються, і для боротьби з такими загрозами, як глобальні потрясіння пропозиції та Китай.

За словами чиновника, реальність є такою, що більш небезпечний світ, зростання авторитаризму та протекціонізму означає, що іншого вибору, окрім як тісно співпрацювати з союзниками, немає.

Це означає відхід від зіткнень із Брюсселем до більш стабільних стосунків.

Урядовці вже розробляють стратегію ланцюгів поставок та імпорту, яка пропонуватиме забезпечення постачання критично важливих товарів, таких як мінерали, з безпечних країн у разі майбутніх потрясінь, подібних до пандемії Covid. Стратегія виробництва напівпровідників окреслить подібний підхід до постачання мікросхем.

Закон про скорочення інфляції президента США Джо Байдена зосередив увагу в Лондоні на ризиках того, що Велика Британія опиниться в центрі двох великих торговельних держав, які проводять протекціоністську політику. Британські міністри звернулися до своїх колег із ЄС, закликаючи їх не завдавати шкоди британським компаніям, оскільки блок розглядає власні масштабні зелені субсидії в якості відповіді на подібний крок США.

Британія не зможе конкурувати з розміром субсидій США та ЄС, тож замість цього їй доводиться використовувати дипломатію, щоб домовитися про захист британських компаній з обох сторін, говорить джерело. Ці переговори ведуть міністерка з питань бізнесу та торгівлі Кемі Баденок і сам Сунак.

Баденок також відійшла від зосередженості своєї попередниці Ліз Трасс на забезпеченні угод про вільну торгівлю з країнами, що не входять до ЄС, які принесли спірну економічну вигоду, натомість зосередившись на збільшенні експорту та інвестицій.

М’яка сила також є ключовою в іншій сфері, де Сунак хоче підвищити актуальність Британії: те, що чиновники називають регулятивною дипломатією. Уряд хоче мати можливість впливати на міжнародні стандарти щодо основних товарів майбутнього, а це означає взаємодію з ЄС.

Поділитися
Дивіться спецтему: Brexit
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі