В основі поширення SARS-COV-2 лежить парадокс, який ще не повністю вивчений. Попри впевненість у тому, що COVID-19 найактивніше передається взимку, як і більшість інших респіраторних вірусів, у багатьох країнах спостерігається масштабний літній сплеск коронавірусу, для прикладу у Великій Британії. Також були великі хвилі COVID-19 в таких регіонах, як Південна Америка та Індія. Чому так відбувається? Розуміння «сезонності» вірусу може допомогти передбачити кінець пандемії COVID-19, пише The Guardian.
З початку пандемії одним із головних питань було те, якою мірою COVID буде демонструвати «сезонну поведінку», враховуючи зростання кількості випадків хвороби зимою. Більшість респіраторних вірусів, які активно циркулюють серед людей, включаючи грип та чотири ендемічні коронавіруси, що викликають «простудні захворювання», демонструють яскравий сезонний характер, причому більшість випадків хвороби припадає на зиму в кожній півкулі.
Механізми цієї «сезонності» є складними і не до кінця зрозумілими. Вони включають прямий вплив клімату: віруси, «загорнені» в РНК, такі як COVID-19, найкраще виживають у холодному, сухому повітрі та в умовах низького впливу ультрафіолетових променів. Існує також основний поведінковий компонент господаря: люди, як правило, проводять більше часу в тісному контакті в погано провітрюваних приміщеннях саме взимку.
Однак, «сезонність» вірусу не означає, що хвороба не може передаватись і в інші пори року, доки умови сприятливі для її поширення. Щоб найкраще це зрозуміти, треба розглядати сезонність як один з чотирьох основних факторів, що рухають передачу вірусу. Інші три фактори - це поведінка господаря, еволюція вірусу та швидкість імунізації в популяції, що забезпечується попереднім впливом інфекції та / або вакцинацією.
Усі ці чотири фактори впливатимуть на динаміку пандемії. Епідеміологи-інфекціоністи використовують математичну концепцію, яка називається числом «R», для опису динаміки пандемії. Число представляє середню кількість нових випадків хвороби. Коли R більше 1, кожна людина заражає в середньому більше одного нового господаря, і кількість випадків зростає. Коли R менше 1, кількість випадків зменшується.
Соціальне дистанціювання та інші зміни поведінки людей, добровільні або вимушені, зменшують передачу вірусів. Оскільки заходи соціального дистанціювання, як правило, проводяться разом з іншими карантинними обмеженнями, може бути важко оцінити ефективність кожного «втручання» з боку галузі охорони здоров'я окремо. Наприклад, щодо ефективності закриття шкіл досі тривають дискусії, зокрема, тому, що вплив цього заходу важко розмежувати з іншими факторами, такими як загальна зміна поведінки людей, сезонність чи поява більш трансмісивних вірусних варіантів.
Віруси завжди будуть мутувати, щоб стати більш трансмісивними. Варіанти коронавірусу, які поширюються зараз, будуть залишати ще більше нащадків. Здатність інфікувати більше господарів є ключовою для еволюційного успіху вірусів. Підвищення трансмісивності можна досягти за допомогою різних механізмів, таких як більша концентрація вірусу в організмі господаря або в обхід імунізації, що дозволяє варіантам використовувати більш вразливих до вірусу людей. Варіант Alpha, який з’явився наприкінці 2020 року, був по суті більш трансмісивним, ніж його «предки». Варіант Delta є ще більш заразним, ніж Alpha, але він рідше інфікує людей, які вже перехворіли або зробили щеплення.
Імунізація населення повинна знизити число R, зменшуючи частку населення, через яку вірус може поширюватися. У міру збільшення частки вакцинованої та / або раніше інфікованої популяції населення наближається до «порогу колективного імунітету» - точки, в якій кожен інфікований господар заражає в середньому менше однієї людини. Це значення становить приблизно 85% для варіанту Delta, однак довготривалого, стабільного колективного імунітету навряд чи вдасться досягти, оскільки рівень імунізації з часом може знижуватися. Більше того, хоча нинішні вакцини ефективні для зменшення передачі вірусу, захворюваності та смертності, вони не блокують 100% інфекцій.
Імунізація населення буде зростати за рахунок вакцинації та інфікування, щоб досягти відносно стабільного значення. Для прикладу, Велика Британія, ймовірно, вже наближається до цього значення, оскільки понад 90% дорослого населення мають антитіла до COVID. Але частка імунізованого населення буде постійно зменшуватися за рахунок падіння рівня імунітету, народження дітей та появи нових вірусних варіантів, здатних частково обходити імунітет. COVID буде продовжувати мутувати, але врешті-решт досягне своєї максимальної трансмісивності, яка, ймовірно, залишатиметься вищою взимку.
Якщо все більша кількість населення буде вакцинована, а потім повернеться до звичних соціальних контактів без карантинних обмежень, коронавірус, як очікується, незабаром досягне «пандемічної рівноваги». На цьому етапі три із чотирьох згаданих факторів поширення будуть вилучені. Оскільки сезонність, очевидно, залишається, можна припустити, що вона почне рухати динаміку пандемії, піднімаючи R вище 1 взимку та нижче 1 влітку. На цьому етапі COVID приєднається до 200 інших сезонних ендемічних респіраторних вірусів, що перебувають у глобальній циркуляції. Іншими словами, доведеться чекати, поки найгірший етап пандемії буде пройдено, перш ніж сезонність стане фактором, що диктує ступінь передачі вірусу.
Переважна більшість інфекцій у раніше імунізованих людей, як очікується, буде проходити у легкій формі. Людям досі не вдалося повністю усунути COVID, і навряд чи це можна буде зробити в найближчому майбутньому. Хоча завдяки ефективним вакцинам та дієвим механізмам моніторингу поширення вірусу можна буде легше боротися з «ворогом».
Очікується, що перехід COVID-19 до статусу ендемічного вірусу відбуватиметься поступово з хвилями зменшення амплітуди поширення хвороби. Цей сезонний ендемічний стан буде досягнутий у різний час у різних місцях. Для більшості країн Європи та США перехід коронавірусу до статусу ендеміка вже розпочався, можна припустити, що критичні хвилі поширення хвороби, пов’язані з масовою смертністю, такі, як спостерігалися раніше, навряд чи відбудуться в майбутньому, резюмує видання.
Нагадаємо, що зараз в світі циркулює новий небезпечний штам ковіда - "Дельта". Вперше його зафіксували в Індії, але зараз про випадки інфікування їм повідомляють в 96 країнах.
У зв'язку з поширенням штаму "Дельта" ВООЗ видала рекомендації щодо того, як їм не заразитися. Правда, правила ті ж, що і раніше. Серед основних - маски і соціальна дистанція.
23 червня стало відомо, що штам дістався і до України.