The Guardian: Путін може посилити війну проти України, ось що має зробити НАТО

Поділитися
The Guardian: Путін може посилити війну проти України, ось що має зробити НАТО © REUTERS/Cathal McNaughton
Життєво важливо, щоб Москва розуміла, що будь-яка атака буде нести ризики і потрібно чекати належну відповідь.

Владіміру Путіну не вдалося швидко повалити демократично обраний уряд в Києві. Тож тепер він постав перед вибором: або погодитись на переговори й закінчити війну, або піти на ескалацію. Певний діалог вже триває, але сам Путін посилає сигнали, які свідчать, що він не погодиться ні на що інше, крім повної капітуляції України.

Два тижні тому директор ЦРУ Вільям Барнс сказав Конгресу, що російський лідер «швидше за все підвищить ставки». Він «спробує розбити українську армію, не зважаючи на жертви серед цивільних». Про це на сторінках The Guardian пише президент Чиказької ради з глобальних справ і колишній посол США в НАТО Іво Даалдер. Він зауважує, що у Кремля широкий вибір для ескалації: від умисного рішення розв’язати пряму війну проти НАТО до ракетного удару по території одного із союзників чи застосування зброї масового знищення.

Як повинен НАТО відреагувати на всі ці сценарії? Умисна атака проти однієї з країн-учасниць, на думку Даалдера, малоймовірна. Тому що союзники дали чітко зрозуміти, що будуть «захищати кожен дюйм» території НАТО. Така атака буде означати повномасштабну війну. І зважаючи на стан російської армії, Москва, швидше за все, в ній програє. Інші форми ескалації будуть вимагати більш відкаліброваної реакції.

Можливість того, що російська ракета впаде на території НАТО, була підкреслена нещодавнім ударом по українській базі неподалік польського кордону. А що було б, якби ця ракета вдарила по Польщі? НАТО може відповісти на таку ескалацію, знищивши пускову установку чи літак, з якої вона була випущена. Попри ризик, це буде рівнозначна відповідь, яка перекладе відповідальність за подальшу ескалацію на Путіна.

Застосування хімічної чи біологічної зброї - це зовсім інша історія. США неодноразово застерігали, що російські вигадки про українську хімічну зброю й «біолабораторії» можуть бути способом виправдати російську спробу застосувати щось подібне й звинуватити в цьому Україну. Реакція НАТО на це буде залежати від обставин. Росія може розбомбити промислову хімічну чи біологічну споруду, звинувативши в наслідках Україну. Вона вже вдарила по сховищу аміаку. Подібні атаки можуть призвести до сотень чи навіть тисяч жертв. Все буде залежати від місця, погоди й інших умов.

НАТО не може залишити таку ескалацію без відповіді. Щонайменше альянс повинен знищити сили, відповідальні за бомбардування таких об’єктів, з хірургічною точністю. США, країни Європи й інших регіонів повинні також посилити економічні санкції, наприклад, заборонити імпорт всіх російських товарів й відключити всі російські банки від системи SWIFT.

Москва, без сумніву, буде звинувачувати саме Україну в будь-яких витоках хімічних чи біологічних агентів, щоб використати це для подальшої ескалації. Росія може використати промислові хімічні агенти, такі як хлор і аміак, щоб отруїти цивільних, як це було в Сирії. Літаки й гелікоптери скидали діжки, наповнені хімікатами, на мирних мешканців.

НАТО буде змушений відповісти на таку жорстокість. Наприклад, альянс може закрити українське небо, щоб не допустити подальші такі атаки. Звісно, відправка літаків НАТО в зону бойових дій буде означати, що вони будуть знищувати російські літаки й ППО. Але це буде правильна реакція на умисну ескалацію Росії.

Хоч це й менш можливо, але Росія може використати справжню хімічну зброю (гірчичний газ чи зарин), біологічні агенти чи й навіть ядерну зброю. Зрештою, російська військова доктрина допускає ескалацію конфлікту, щоб змусити іншу сторону підкоритися. Бажання Путіна перемогти робить будь-яку зброю доступним варіантом.



Хоч реакція НАТО на щось подібне буде означати ризик ще більшої ескалації, відсутність відповіді взагалі підірве довіру до альянсу і його можливостей стримувати. Ефективна реакція не вимагає початку повномасштабної війни проти Росії. Але якщо Росія застосує хімічну чи біологічну зброю, не кажучи вже про ядерну, НАТО повинен пряму прийти на захист України, відправивши повітряні, сухопутні й військово-морські сили. Росія повинна зазнати поразки, а українська незалежність й суверенітет повинні бути відновлені в повній мірі.

Ніхто не хоче розв’язувати Третю світову війну. Але Путін повинен знати, що якщо він піде на ескалацію, розрахунки НАТО щодо ризиків і вигоди можуть змінитися. Але Москві потрібно пояснити, що за таких обставин НАТО цілком законно прийде на допомогу Україні. Росія й інші гравці повинні зрозуміти, що ескалація не вигідна.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі