The Guardian: Ізраїль не дозволив Україні купити шпигунську програму Pegasus, щоб не злити Росію

Поділитися
The Guardian: Ізраїль не дозволив Україні купити шпигунську програму Pegasus, щоб не злити Росію © epravda.com.ua
Ізраїльські чиновники не хотіли, щоб в українських спецслужб з’явилася можливість прослуховувати російські мобільні телефони.

Ізраїль заблокував продаж шпигунської програми Pegasus від компанії NSO Group через страх, що чиновників в Росії розізлить продаж передового хакерського інструменту їхньому ворогу в регіоні. Про це пише The Guardian з посиланням на власні джерела, поінформовані про ситуацію. Видання зауважує, що нова викриття проливає світло на те, як ізраїльські відносини з Москвою підривають наступальні можливості України, що суперечить пріоритетам США.

Президент Володимир Зеленський критикував позицію Ізраїлю щодо російського кривавого вторгнення на українську територію. В нещодавньому зверненні до Кнесету він сказав, що країні доведеться «дати відповіді», чому вона не дала зброю українській армії й не запровадила санкції проти Росії.

Тепер стало відомо, що в 2019 році українські чиновники намагалися переконати Ізраїль видати ліцензію Україні на використання шпигунської програми Pegasus. Але ці зусилля провалилися. Компанія NSO Group, діяльність якої регулює ізраїльське Міністерство оборони, так і не отримала дозвіл продати своє програмне забезпечення Києву.

Програма Pegasus при успішному використанні дозволяє зламати будь-який мобільний телефон і перехопити телефонні розмови, прочитати текстові повідомлення чи отримати доступ до фотографій користувача. Телефон також стає інструментом для прослуховування не телефонних розмов. Тому що урядовий користувач програми може віддалено вмикати й вимикати запис на ньому.

Журналісти The Guardian і Washington Post намагалися з’ясувати, як урядові клієнти компанії NSO використовують її продукцію проти правозахисників й працівників ЗМІ по всьому світі. Розслідування також виявило, що угоди про продаж Pegasus різним країнам: від Угорщини до Саудівської Аравії, - часто був пов’язаний із зовнішньою політикою Ізраїлю. Шпигунську програму також використовували проти високопоставлених урядовців й дипломатів Іспанії, Франції, Уганди й інших країн. Її використовували у внутрішньому і зовнішньому шпіонажі.

В NSO кажуть, що їхня розробка була призначена для використання урядами у переслідванні злочинців й терористів. Компанія теж проводить власне розслідування підозр про зловживання. Джерела повідомили виданню, що Міноборони Ізраїлю часто спочатку дозполяло NSO продати Pegasus іншому урядовому клієнту, а потім після повторного розгляду або схвалювало продаж, або скасовувало його. Один високопоставлений представник розвідки України сказав, що рішення Ізраїлю «спантеличило» чиновників у Києві. Співрозмовник видання додав, що не розуміє, чому Україні відмовили в доступі до технології. Адже уряд США підтримував ці українські зусилля.

Інше джерело повідомило The Guardian, що у випадку України ізраїльське рішення було продиктоване небажанням дратувати Росію, з якою склалися тісні розвідувальні відносини. В Ізраїлі боялися, що здатність українських спецслужб атакувати мобільні телефони в РФ за допомогою Pegasus буде розцінена як акт агресії проти російської розвідки.

Але в ліцензії на шпигунську програму відмовили не лише Україні. Естонія, яка входить в НАТО, теж купила Pegasus в 2019 році. Однак, в серпні того ж року NSO повідомила Таллінн, що не дозволяє йому використовувати технологію проти російських цілей.

Експерти кажуть, що у Ізраїля є політичні мотиви зберігати тісні відносини з Росією. Він сподівається, що Москва не дозволить відродити угоду про ядерну програму Ірану, переговори про яку майже завершилися у Відні. Також Ізраїль покладається на Москву, коли атакує іранські позиції в Сирії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі