Шпигунські програми стали загрозою для демократії — FT

Поділитися
Шпигунські програми стали загрозою для демократії — FT
Авторитарні країни стежать за дисидентами та журналістами.

Активісти, науковці, представники бізнесу та журналісти, які працюють в автократичних країнах, давно підозрюють, що спецслужби стежать за ними та прослуховують телефонні дзвінки. На безпосередніх зустрічах мобільні телефони вимикаються під час важливих розмов, через небезпеку прослуховування. Але твердження про те, що шпигунські програми військового класу, розроблені ізраїльською компанією NSO Group, використовувались для стеження за репортерами та активістами у деяких країнах викликають глибоке занепокоєння, пише Financial Times.

Це пряме вторгнення в приватне життя. Шпигунське програмне забезпечення NSO Pegasus дозволяє проникати в найтемніші куточки смартфонів - особисті дані, приватні повідомлення, фотографії та списки контактів. Програма може вмикати камери та реєстратори для розмов.

Технологія була розроблена для боротьби проти терористів та злочинних угруповань, але вона стала інструментом для авторитарних держав, щоб шпигувати за дисидентами. Уряди, причетні до звинувачень, включають Саудівську Аравію, Об'єднані Арабські Емірати та Угорщину.

Телефони жертв стеження були перевірені Amnesty International, яка провела розслідування у співпраці з організацією Forbidden Stories. Компанія NSO повідомила, що «розслідує всі заяви про можливі зловживання».

NSO вже не вперше бореться зі звинуваченнями в тому, що її програмне забезпечення було використано для шпигунства за журналістами. WhatsApp подає позов через підозру, що NSO надсилала шпигунське програмне забезпечення понад тисячі клієнтів за допомогою програми обміну повідомленнями.

Уряди мають законні причини використовувати технологічний прогрес для боротьби зі справжніми загрозами безпеці, такими як організована злочинність та тероризм. І не лише автократії порушують права громадян, про що свідчить ситуація з Едвардом Сноуденом вісім років тому. Колишній працівник Агентства національної безпеки розкрив масштаби програм спостереження США. Однак немає підстав стежити за тими, хто виступає за права людини. Ситуація з NSO підсилює підозру про те, що шпигунське програмне забезпечення часто використовується у зловмисних державних цілях.

Більшість користувачів смартфонів захищені. Але головний виклик для технологічних компаній, таких як Apple, виникає тоді, коли проти людей використовується програмне забезпечення, розроблене такими компаніями, як NSO, адже мета подібних програм полягає в проходженні захисту технічних корпорацій.

Останнім часом загострилася необхідність співпраці між технологічними компаніями та урядами для виявлення вразливих місць, обміну висновками та забезпечення захисту користувачів.

Цілком очікувано, що автократичні режими використовують шпигунське програмне забезпечення для стеження та залякування. Але настав час Ізраїлю - центру розвитку шпигунських програм, серйозно поставитися до цих тверджень. Міністерство оборони затверджує «експорт» програмного забезпечення. Проте це не означає, що міністерства чи компанії зважають на те, як застосовується технологія. Можливо, в подібній ситуації потрібно обирати той самий нагляд, який використовується для продажу зброї.

Ізраїль повинен призупинити експортну ліцензію шпигунського програмного забезпечення, поки триває розслідування. Західні демократичні столиці також можуть взяти на себе відповідальність, оскільки більшість країн, де використовується програма, вважаються партнерами. Важливо забезпечити те, що подібна ситуація не буде повторюватися. Основні права на приватність мають бути захищені, резюмує видання.

Влада авторитарних держав та різноманітні спецслужби могли роками слідкувати за правозахисниками, журналістами і політиками, використовуючи шпигунську програму, яка була розроблена ізраїльською фірмою NSO Group.

Німецькі ЗМІ впродовж кількох місяців брали участь у журналістському розслідуванні «Проєкт Pegasus».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі