Співробітники прикордонної служби Китаю встановлюють шпигунські програми на смартфони туристів для їх перевірки. Шпигунські програми на смартфони встановлюють туристам, які в'їжджають в Китай через деякі пропускні пункти в провінції Сіньцзянь, де діють секретні табори перевиховання мусульман. Програма сканує файли на смартфоні на наявність "екстремістського контенту", збирає дані і передає їх владі, попереджуют газети The Guardian і The New York Times.
Газети пишуть, що шпигунський додаток називається BXAQ або Feng cai. Він сканує список контактів, особисті повідомлення, історію дзвінків, календар, список встановлених на смартфоні додатків і псевдоніми у соціальних мережах власника. Ці дані передаються на спеціальний сервер.
Зараз такі програми встановлюють на в'їзді в Китай через кордон з Киргизстаном. Туристів просять розблокувати девайси перед тимчасовим вилученням. Такі програми виявив на своєму смартфоні турист і журналіст німецького видання Süddeutsche Zeitung.
Видання Motherboard пише, що шпигунський додаток сканує телефон на наявність одного з 73 тисяч файлів з екстремістським контентом. І такі додатки встановлюють тільки телефони з операційною системою Android. Якщо у туриста iPhone, прикордонники підключають девайс іншого пристрою, який сканує файли.
Наголошується, що шпигунські програми працюють відкрито. Співробітники китайському митниці повинні видаляти програми після сканування телефонів, проте іноді забувають зробити це.
11 жовтня в Китаї опублікували документ про боротьбу з екстремізмом у східному регіоні Сіньцзян (Східний Туркестан), в якому підтвердили існування таборів перевиховання уйгурів – корінного мусульманського народу цієї частини Піднебесної, тим самим узаконивши переслідування мільйона мусульман.
Уйгури - тюркський корінний Сіньцзян-Уйгурського автономного району Китаю, який також називають Східним Туркестаном. За віросповіданням - мусульмани-суніти. Уйгурська мова відноситься до тюркської мовної групи. У Сіньцзян-Уйгурському районі діє визнаний терористичним "Ісламський рух Східного Туркестану". Китайська влада стверджує, що рух пов'язаний з "Аль-Каїдою". Однак експерти зазначають, що це малоймовірно, так як "Аль-Каїда" - салафітське угруповання, а "Ісламський рух Східного Туркестану" - суфійський.