The Economist: Росія вдається до відчайдушних методів у вербуванні нових солдатів на війну проти України

Поділитися
The Economist: Росія вдається до відчайдушних методів у вербуванні нових солдатів на війну проти України © Міноборони Росії / Telegram
Обман і примус залишаються основними методами Кремля.

У вересні на російському телебаченні з'явиться нове щоденне годинне шоу. Його назва ще не затверджена, але продюсери вже відбирають акторів серед дружин і матерів призовників. Учасниці мають нагадати про героїзм своїх чоловіків і синів, а також розповісти слізливі історії, які слугуватимуть акомпанементом до планів Кремля кинути більше молодих людей у м'ясорубку, якою стала війна проти України.

Про це пише The Economist, нагадуючи, як минулого вересня Владімір Путін шокував російську громадськість, оголосивши «часткову мобілізацію» і тим самим порушивши попередню обіцянку, що громадяни зможуть спостерігати за війною, не виходячи з дому. І що не буде необхідності відправляти на фронт строковиків або викликати резервістів. Але контратаки України, які звільнили території навколо Харкова і Херсона, змусили Путіна все ж провести призов резервістів, чого не було з часів Другої світової війни. Відмова підкоритися заклику, здача в полон і дезертирство стали кримінальними злочинами, за які передбачалося покарання у вигляді десятирічного ув'язнення.

Перша хвиля мобілізації принесла щонайменше 300 тисяч нових бійців. Погано навчені і погано екіпіровані, багато з них згодом загинули або були поранені. Ті, хто вижив, відчайдушно потребують ротації, як нещодавно чітко дав зрозуміти генерал Іван Попов у повідомленні, яке просочилося в мережу після його звільнення. Відступ групи «Вагнер» з поля бою в червні ще більше загострив проблему нестачі особового складу. Тому за останні кілька тижнів Кремль ухвалив низку законів, покликаних збільшити кількість потенційних рекрутів. Як заявив депутатам голова комітету Держдуми з питань оборони Андрєй Картаполов: «Цей закон написаний під велику війну, під загальну мобілізацію. І ви вже можете відчути запах цієї великої війни в повітрі».

«У минулому вони полювали за легкою здобиччю. Зараз вони закидають сітку набагато ширше», - каже Грігорій Свердлін, який очолює волонтерську організацію «Ідіте лесом». Він разом з колегами допомагає людям уникнути примусу воювати на боці Росії.

З весни минулого року кількість запитів на допомогу Свердліна зросла більш ніж удвічі. Скільки людей Росія мобілізує, залежить від успіхів українських сил. Путіну може не вистачити військ, щоб захопити більше території. Але він намагається зібрати достатні сили, щоб Росія продовжувала воювати доти, доки він залишається при владі.

«Війна - це його єдина спадщина зараз. Він може зменшити її масштаби або посилити. Але він не може її закінчити», - сказав виданню неназваний досвідчений спостерігач за російською політикою, який залишився в країні.

На відміну від українських командирів, які намагаються зберегти життя, російська армія покладається на те, що вважає невичерпним людським ресурсом, який можна кинути на війну, керуючись багатовіковою приказкою: «Російські жінки ще народять».

Мобілізація, однак, несе в собі політичні ризики. У вересні минулого року вона викликала протести по всій Росії. Були підпалені військомати, сотні тисяч людей покинули країну. Місяць потому, досягнувши своєї мети, Путін заявив росіянам, що мобілізація "завершена і закінчена. Крапка». Але це теж виявилося брехнею. Автократ так і не підписав юридичний документ про припинення примусового призову. Але щоб заспокоїти ситуацію, потік повісток сповільнився до цівки. Кремль сподівався заповнити цифри, завербувавши більше солдатів-контрактників, які, принаймні в теорії, воюють добровільно в обмін на платню. Міністр оборони Сєргєй Шойгу поставив завдання укласти до 400 тисяч нових контрактів.

Відтоді по всій Росії з'явилися білборди. Добре зняте відео рекламує переваги зміни роботи таксиста, інструктора з фітнесу або охоронця в супермаркеті на службу в армії. «Ти чоловік. Тож будь ним», - проголошує ролик.

«Великі рекламні бюджети, однак, не дали великої кількості добровольців. За офіційними даними, до червня 117 тисяч осіб підписали нові контракти. Незалежні спостерігачі, такі як Свердлін, кажуть, що реальні цифри, швидше за все, вдвічі менші», - йдеться в статті The Economist.

Але Кремль почав закладати основу для більш ефективної мобілізації. Раніше резервісти могли бути притягнуті на службу лише після того, як вони фізично отримували повістки. Тисячі резервістів ухилялися від цього, з'їжджаючи з адреси прописки, дехто втік з країни. Але з квітня резервісти несуть відповідальність з моменту підписання повістки призовною комісією, незалежно від того, отримали вони її чи ні. Повістки тепер можуть бути вручені в електронному вигляді або розміщені на урядовому веб-порталі. Замість старих запилених картотек резервістів створюється новий електронний реєстр. Наявність кількох дітей або непрацездатних родичів - це більше не підстава для звільнення від призову.

З дня вручення повістки призовник не може покинути країну. Ті, хто ховається в Росії, швидко опиняються поза законом, не можуть керувати автомобілем або здійснювати фінансові операції, в тому числі сплачувати іпотечні кредити. Кремль також збільшив граничний вік резервістів, які можуть бути призвані до армії. А щоб поповнити їхню кількість, він залучив чоловіків з числа тих, хто був призваний на строкову військову службу. Два набори на рік проводяться з числа осіб у віці від 18 до 27 років.

Відправка військовослужбовців на передову вважається табу з часів радянської війни в Афганістані і Чеченської війни 1995-96 років, - пояснює Сєргєй Кривенко з правозахисної організації «Меморіал», яка займається моніторингом мобілізації. Відмова від цієї практики ризикує викликати негативну реакцію з боку матерів молодих людей.

«Але Кремль знайшов спосіб зробити це приховано, змушуючи тих, хто проходить строкову військову службу, підписувати контракти з армією, що формально перетворює їх на добровольців», - йдеться в статті.

Міноборони РФ заявляє, що під час останнього призову на військову службу було призвано трохи більше 140 тисяч чоловіків, але реальна цифра, швидше за все, нижча. За словами Кривенка, до половини з них могли змусити підписати контракт за допомогою погроз, примусу і брехні. Юнаків, які мало знають про свої права і мають обмежені можливості зв'язатися з сім'єю або адвокатами, змушують підписати контракт шляхом брехні або погроз, - підтверджує хлопець з півдня Росії, якому вдалося дезертирувати з допомогою «Ідіте Лесом».

Раніше такий контракт можна було підписати лише після трьох місяців військової служби. Закони Путіна, прийняті у квітні, скасували це обмеження.

«Якби не страх і примус, в армії залишилося б мало людей», - каже хлопець.

А ще, за словами Кривенка, строковиків засипають брехнею.

«Їм кажуть, що їх все одно можуть відправити на фронт, але якщо вони підпишуть контракт, то принаймні отримуватимуть зарплату. Їм не кажуть, що контракт, який вони укладають, не може бути розірваний. По суті, це перетворює цих людей на кріпаків», - каже Кривенко.

Найважливіше те, що після закінчення військової служби юнаки потрапляють до резерву, який може бути використаний під час мобілізації. У липні Кремль ухвалив закон, який збільшує розмір цього резерву. Новий закон підвищує максимальний вік обов'язкового призову з 27 до 30 років, зберігаючи мінімальний на рівні 18 років.

Одним з обмежуючих факторів мобілізації залишається кількість навчальних центрів. Ще більш гостра проблема - нестача офіцерів. Саме тому Кремль підвищив вік тих, кого можуть мобілізувати знову, до 65 років. Науковий співробітник Школи права і дипломатії Флетчера Павєл Лузін каже, що Москва «прочісує останнє радянське покоління».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі