The Economist прогнозує, чи погіршить пандемія COVID-19 сезон грипу

Поділитися
The Economist прогнозує, чи погіршить пандемія COVID-19 сезон грипу © Reuters
Низький рівень зараження грипом минулого року означає низький імунітет до цього вірусу у людей.

Здавалося б, зовсім недавно світ вступав у свою першу зиму в тіні пандемії COVID-19. Співробітники охорони здоров’я попросили людей носити маски, дотримуватися соціальної дистанції, регулярно мити руки, намагатися залишатися вдома, не пускати дітей до школи і скоротити поїздки в громадському транспорті, пише The Economist.

Ці дії щодо уповільнення COVID-19 мали допоміжний ефект, при цьому зменшуючи поширення інших респіраторних вірусів, таких як грип, для прикладу.

Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила, що менше ніж 0,2% зразків аналізів, отриманих у людей по всьому світу з вересня 2020 року по січень 2021 року, показали віруси грипу. Для порівняння, середній показник за той самий звітний період трьох попередніх сезонів грипу (2017-2020 років) становив 17%.

Однак відсутність сезону грипу в 2020-2021 роках могла створити ще більшу проблему для 2021-2022 років: грип може знову вдарити в найближчі місяці.

До того ж, спалахи грипу можуть виникнути раніше, тривати довше і вразити більше людей, ніж зазвичай.

Наскільки це ймовірно і як цього уникнути?

Щорічний сезонний грип викликається групою вірусів, які циркулюють по всьому світу серед птахів, людей та інших ссавців.

У Північній півкулі сезон грипу зазвичай починається приблизно в жовтні і досягає піку в січні або лютому. Є два типи вірусів, які найчастіше відстежують експерти. Віруси грипу типу А походять від птахів і свиней, а їх підтипи H1N1 і H3N2 (названі відповідно до специфічної структури двох білків на їх поверхні) можуть вражати людей.

Грип типу В - вірус людини. Коли ці віруси мутують, вони дуже легко можуть переконфігурувати білки, які «сидять» на їхніх поверхнях, що дозволяє їм вдало протистояти імунному захисту організму, навіть якщо люди раніше вже перехворіли грипом. Це означає, що вакцини проти грипу потрібно коригувати та повторно вводити щороку.

Фармацевтичним компаніям потрібно щонайменше шість місяців, щоб створити, випробувати та виготовити велику кількість вакцин проти грипу, тому вони повинні вирішити задовго до початку сезону захворювання, які версії яких вірусів потрібно включити у вакцини на майбутню зиму.

Вчені роблять це, використовуючи дані Глобальної системи епіднагляду та реагування на грип, мережі лабораторій та установ охорони здоров’я в 123 країнах, які збирають респіраторні зразки протягом року.

Є дві причини, чому цьогорічний сезон грипу може бути гіршим, ніж зазвичай.

По-перше, оскільки за останній рік було зібрано так мало зразків вірусу грипу, можливо, деякі загрозливі типи цього вірусу залишилися непоміченими. За даними Британської академії медичних наук, коли небезпечні типи вірусу проходять повз увагу вчених, «ефективність вакцини проти інфекцій і важких захворювань може помітно знизитися, що призведе до більш серйозних епідемій».

По-друге, оскільки так мало людей зазнали впливу циркулюючих вірусів грипу за останній рік, рівень природного імунітету в популяції буде відносно низьким.

Як можна уникнути «твіндемії» — одночасного сплеску COVID-19 та грипу?

Одним із важливих кроків буде отримання якомога більшої кількості вакцин (від обох захворювань). Хоча захист ніколи не буде повним, вакцинація робить корисну роботу щодо зменшення кількості сприйнятливих до вірусу людей у ​​популяції.

Оскільки природний імунітет до грипу в усьому світі, ймовірно, є найнижчим протягом багатьох років, імунітет через вакцини повинен компенсувати цей недолік.

Імунізація немовлят та школярів проти грипу також буде важливою, враховуючи роль, яку ці групи відіграють у поширенні вірусу серед людей похилого віку.

Також було б корисно, якби лікарі мали регулярний доступ до тестів на грип. Важливо виявити причину інфекції — своєчасне застосування противірусних препаратів може зменшити кількість днів, протягом яких людина хворіє, а також врятувати від госпіталізації.

Ключова роль ляже на громадськість. Хоча урядові обмеження щодо зменшення соціальних контактів між людьми, можливо, більше не діють у багатьох частинах світу, люди все ще можуть практикувати заходи безпеки, не забувати про маски в переповнених приміщеннях, працювати дистанційно вдома, якщо це можливо, резюмує видання.

Раніше вчені з Лабораторії динаміки громадської охорони здоров'я Університету Піттсбурга Марк Робертсон і Річард Зіммерман заявили про загрозу «твіндемії» - поєднання епідемій зараження двома вірусами. За їхніми словами, сезон грипу може збігтися з ростом кількості заражень коронавірусом. Висновки дослідників зроблені на даних по США.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі