Повністю викорінити COVID-19 неможливо — NYT

Поділитися
Повністю викорінити COVID-19 неможливо — NYT © pixabay/elf-moondance
Замість того, щоб обговорювати, як припинити пандемію, потрібно розмірковувати, як з нею жити.

Навіть коли кількість випадків коронавірусу зменшувалася, а рівень вакцинації зростав, лише найбільші оптимісти припускали, що найближчим часом пандемію COVID-19 можна буде повністю перемогти, пише The New York Times.

«Буде дуже важко — принаймні в найближчому майбутньому і взагалі коли-небудь по-справжньому знищити цей високотрансмісивний вірус», - заявив американський інфекціоніст Ентоні Фаучі.

Те, що SARS-CoV-2 може залишитися назавжди, викликає тривогу. Але розгляд такої ідеї може допомогти ефективно організувати людей на дуже тривалий період, покращити реакцію на пандемію та впровадити запобіжні заходи у повсякденне життя.

«Це неприємна новина. Ми всі хочемо, щоб пандемія закінчилася. Але планування надзвичайних ситуацій для довгострокового реагування є важливим», — сказав спеціальний радник Управління науки і технологій Білого дому доктор Метью Хепберн.

«Справді, оптимізм може стати однією з найбільших перешкод для створення важливих планів. Якщо ми думаємо, що COVID-19 зникне, то ми відмовимося від обережності і не будемо робити суттєві інвестиції у власну безпеку зараз», - вважає директор глобального фонду охорони здоров’я Wellcome Джеремі Фаррар.

 «Ми повинні почати думати, планувати та розуміти, що це, швидше за все, ендемічна інфекція для людей, і вона ніколи не зникне. Замість того, щоб обговорювати те, як припинити пандемію, потрібно розмірковувати, як з нею жити», – додав Фаррар.

Як може виглядати майбутнє з COVID-19?

Епідеміолог Алі Мокдад почав робити прогнози для своєї лікарняної системи на початку пандемії: скільки ліжок знадобиться для догляду за інфікованими пацієнтами. З командою з 15 осіб він робив підрахунки.

Тепер він публікує прогнози поширення пандемії для кожної країни світу, а також ділиться своїми моделями прогнозування з робочою групою Білого дому.

Мокдад може буквально продемонструвати, як бажання деяких країн передчасно заявити про перемогу над пандемією, а не прийняти продовження поширення вірусу, привело непоміркованого до скасування карантинних обмежень зі смертельними наслідками.

Аналітик переглянув свою прогнозовану кількість загиблих у Сполучених Штатах до щонайменше 828 000 загальних смертей від пандемії до 1 лютого 2022 року. Маски, від яких так багато американців відмовилися, коли здавалося, що кінець пандемії вже наближається, все ще могли б покращити ситуацію. За його прогнозами: якби 95 відсотків американців носили маски, то кількість смертей від коронавірусу могла б значно зменшитися.

У більш віддаленому майбутньому доктор Мокдад не бачить «незалежності від смертоносного вірусу».

«Ми прогнозуємо, що поширення цього вірусу ніколи не впаде до нуля. Ковід буде з нами ще довгий час — це означає, що запобіжні заходи можуть тривати роками», – сказав доктор Мокдад.

Деякі аналітики зараз намагаються спланувати, як буде виглядати життя з SARS-CoV-2 —потенційно похмурий прогноз.

Один із варіантів такий: коронавірус мутує настільки, що зможе уникати впливу найпотужнішої мРНК-вакцини. Такий прогноз виглядає малоймовірним, вважають експерти. Однак цей варіант не можна повністю виключати, частково через повільні темпи вакцинації в світі.

«Цей найгірший сценарій може змінити весь ландшафт пандемії, повернувши нас на початкові позиції, з масками та соціальною дистанцією, як єдиним захистом. Але цього можна уникнути», – сказав професор медицини в Scripps Research доктор Ерік Топол.

«Можливо, не відкидати ймовірність такого похмурого сценарію – наш найкращий шлях вперед. Такий настрій є не лише важливим захистом від надмірної самовпевненості. Це могло б змусити нас отримати вигоду від потужного наукового прогресу. У найближчі роки, можливо, ми зможемо отримати найкращу вакцину, яка блокує передачу всіх коронавірусів, але є велика проблема їх генетичних відмінностей», - додав доктор Фаррар.

«Вакцина може стати доступною для всіх у світі. Ми могли б мати необмежену кількість медичного кисню та захисного спорядження в кожній лікарні», - додає аналітик.

Оскільки коронавірус ризикує стати постійною проблемою, як може виглядати повсякденне життя людей? Чи доведеться цілими днями сидіти в масках у школах та офісах на невизначений термін? Чи доведеться скорочувати списки гостей на святкові вечірки на наступні роки? Чи стане обов’язковим проведення тестів на коронавірус перед будь-яким світським зібранням?

Враховуючи те, як різко змінюється ситуація з поширенням вірусу, деякі експерти насторожено ставляться до детальних прогнозів.

Але інші, включаючи доктора Мокдада, прогнозують постійні сезонні сплески COVID-19 у майбутньому, подібні до грипу, які періодично супроводжуються великою кількістю летальних випадків. Це може змусити людей носити маски сезонно, щорічно вакцинуватися і постійно покращувати вентиляцію в громадських місцях.

За такого сценарію повсякденне життя не повернеться до нормального стану, який був перед пандемією. Натомість найбільшим зрушенням у новій реальності могло б стати прийняття суспільством постійних захисних заходів, а не продовження війни за носіння масок чи вакцинацію.

«Люди не дурні. Вони приймуть нову реальність», — сказав інфекціоніст Джеффрі Дучин. 

Але важливо зазначити, як змінилося визначення реальності за період пандемії.

«Ніхто вже не намагається повністю викорінити COVID, зараз це вже не основна мета. Ми просто намагаємося позбавити його можливості бути керівною силою нашого життя. Щоб зробити це, потрібно поглянути на реальність: коронавірус цілком може залишитися з нами назавжди», — сказала доктор Дара Касс з Медичного центру Колумбійського університету.

Майже два роки пандемії коронавірусу багато чого навчили людей: як ковід передається, як він може мутувати, як вакцини можуть запобігти хворобі. Але найбільший урок світ і досі не засвоїв: вибір людей, їх індивідуальна та колективна поведінка є ключовими факторами для наслідків пандемії, пише The Washington Post.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі