Щоб уникнути нової пандемії, до вірусів треба ставитися як до атомної бомби — FT

Поділитися
Щоб уникнути нової пандемії, до вірусів треба ставитися як до атомної бомби — FT © Reuters
Відсутність прозорості та контролю сприяла поширенню SARS-COV-2.

Перший ядерний вибух виявив силу, яка змінила світ. Установи, які до того часу перевіряли зброю, застаріли, і потрібні були нові, щоб захистити людство від руйнування. Міжнародне агентство з атомної енергії було створено в 1957 році для контролю та сприяння мирному використанню такої нової сили. Пандемія COVID-19 виявила подібний загальний ризик і широкі прогалини в захисті. Саме тому потрібні нові глобальні установи з охорони здоров'я, які будуть краще контролювати ситуацію, щоб уникнути повторення пандемії в майбутньому, пише Financial Times.

Від початку пандемії Всесвітня організація охорони здоров’я зіштовхнулася з труднощами. Китай не одразу повідомив організації про тривожний новий вірус.

Інформація з’явилася лише через кілька тижнів або навіть місяців після його розповсюдження, але навіть тоді ВООЗ не могла претендувати на по-справжньому відкрите розслідування походження коронавірусу. 

Рішення уряду Китаю приховувати інформацію та забороняти доступ міжнародних науковців сприяло поширенню вірусу, який вбив мільйони людей і дестабілізував глобальну економіку. Це розкриває не тільки небезпеку автократичного правління для громадян конкретної країни, але й ризик, який культура страху та приховування становить для всього світу.

Ймовірність нової пандемії реальна. Індустріалізація тваринництва та вторгнення людини в райони, наповнені дикими тваринами, підвищують ризик переходу вірусів. Чим більше вірусів люди зустрічають тим більший ризик закріплення більш вірулентного патогена, що призведе до ще більш смертельної пандемії.

Ось чому потрібно обережно досліджувати, як хвороби перетинаються між видами, які генетичні зміни створюють небезпечні мутації і що можна зробити, щоб їх зупинити.

Також важливо знати, чи безпечно проводиться дослідження і чи дійсно необхідний той чи інший експеримент.

Швидше за все, світ ніколи не отримає відповіді щодо Уханя. Незважаючи на збіг спалаху коронавірусу в кількох провінціях через кажанів, які досліджувалися на предмет їх зв’язку із спалахом вірусу SARS 2002 року, а також у «рідному» місті вірусологічного інституту, міжнародним намаганням відстежити походження Sars-Cov-2 перешкоджає Пекін.

Ковід повинен навчити людей бути обережнішими. Інститут вірусології Уханя проводив дослідження, які маніпулюють патогенами, щоб з'ясувати, як саме вони діють. Після інцидентів у США, включаючи випадок, коли десятки працівників Центрів з контролю та профілактики захворювань потенційно піддавалися ризику інфікуватися сибірською виразкою, потрібно бути обережними.

Деякі вчені навіть рекомендують заборонити подібні дослідження. Але це може принести проблеми для майбутніх поколінь.

Це правда, що генетичні експерименти з патогенами підвищують ризик інфікування, але дослідження також виявляють, що робить вірус більш трансмісивним або вірулентним.

Мутації виникають природним чином, тому потрібні лабораторії, щоб вивчити, як і чому вони з’являються. Закриття лабораторій з найвищими стандартами може бути контрпродуктивним, оскільки дослідження лише перейдуть до менш вимогливих країн, збільшуючи ймовірність витоку вірусів.

І як вже довела нинішня пандемія, кордони не є захистом від поширення вірусу.

«Ядерна промисловість» дає цінні уроки. Перевірка, тиск з боку колег та спільне використання стандартів безпеки - це найкращий захист. Як рекомендує у своїй доповіді комітет із закордонних справ британського парламенту, потрібно надати ВООЗ право розпочинати власні розслідування, право доступу до інформації та право на звітність, як це має сьогодні МАГАТЕ.

З точки зору пандемії, SARS-COV-2 міг бути гіршим. Але тривога, яку викликає коронавірус – занадто сильна. Світу потрібна більша прозорість, щоб майбутні локальні спалахи вірусів не стали глобально смертельними, резюмує видання.

У березні ВООЗ спільно з Китаєм представила новий звіт про обставини виникнення пандемії, але її точну причину встановити не вдалося. США різко розкритикували документ, 25 серпня президенту Джо Байдену представили звіт розвідки, але і в ньому не знайшлося однозначних висновків щодо цього.

Нині точна причина виникнення пандемії залишається невідомою. У Британії нещодавно знову взялися за дослідження версії про витік з Вуханьского інституту вірусології. У ВООЗ цю версію не виключають, але вважають малоймовірною. Докладніше про те, куди ведуть сліди виникнення коронавірусної інфекції, читайте в статті Наталії Бутирської «Місія ускладненої дії» у ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі