The Economist проаналізував, наскільки болісними будуть для РФ нові санкції Заходу

Поділитися
Щоб санкції були ефективними, вони повинні завдати болю і самому Заходу.

Виключаючи військове протистояння з Росією, на тлі загрози вторгнення в Україну головною зброєю Заходу є економічні санкції. Америка та Британія пообіцяли настільки потужні санкції, яких РФ ще не бачила. «Мати всіх санкцій», – так охарактеризував їх голова комітету Сенату США із закордонних справ Боб Менендес. Однак, щоб санкції запрацювали, західним союзникам потрібно продемонструвати єдність і бути готовими терпіти економічний біль. Історія свідчить, що це може стати для них найбільшим викликом, пише The Economist.

Менендес і його колеги кажуть, що деякі санкції можуть бути запроваджені до початку можливого вторгнення РФ у відповідь на дії, які Москва вже здійснила, такі як кібератаки та провокації, покликані дестабілізувати Україну зсередини.

За словами американських чиновників, санкції будуть спрямовані на осіб і компанії, що входять до найближчого оточення Путіна, а також на їх родичів, яких вони іноді використовують як довірених осіб для володіння активами.

Згідно повідомленнями, новий список осіб є ширшим та ближчим до Путіна, ніж особи, на яких були спрямовані санкції після анексії Криму Росією у 2014 році. Метою є відрізати суб’єкти санкцій від міжнародної фінансової системи та знайти активи, які вони зберігають на Заході, що значно ускладнить їхні ділові відносини.

Лондон найбільш тісно співпрацює з Америкою. 31 січня міністр закордонних справ Британії Ліз Трасс офіційно оголосила про новий закон про санкції, який можуть прийняти до 10 лютого. Мета – розширити групу олігархів та інших «прихильників» Путіна, які можуть бути покарані. З 2015 року Британія запровадила санкції проти 180 російських фізичних осіб і 48 юридичних осіб, переважно за тиск проти України.

Новий закон, пообіцяла Трасс, може бути використаний проти будь-кого, хто «надає стратегічну підтримку» режиму Путіна.

За позицією Великої Британії уважно стежать в РФ, оскільки багаті росіяни мають міцні фінансові та соціальні зв’язки з Лондоном, вони володіють особняками та футбольними клубами, а також віддають своїх дітей до елітних британських шкіл. Лондон є ключовим центром залучення капіталу для російських олігархів та їхніх компаній. Речник Путіна припустив, що оголошення Трасс «демонструє велику непередбачуваність Лондона» і підірве його «інвестиційну привабливість для Росії».

Очікується, що заходи проти вищого економічного класу РФ стануть частиною ширшого пакету санкцій, зосередженого на фінансах, енергетиці та технологіях, якщо вибухне конфлікт. Америка націлена на великі російські державні банки, включаючи ті, які президент РФ Владімір Путін використовував для фінансування деяких зі своїх проектів.

Адміністрація президента США Джо Байдена також хоче залишити відкритим варіант, якому протистоять деякі європейські країни, щодо виключення російських банків із системи SWIFT, яка використовується для здійснення транскордонних переказів. Обмеження на торгівлю російським суверенним боргом також розглядаються.

Що стосується енергетики, у Вашингтоні говорять про розширення санкцій, спрямованих не тільки на виробництво, а й на інвестиції. Одним зі способів було б обмежити залучення капіталу російськими нафтогазовими гігантами в таких центрах, як Нью-Йорк і Лондон. Америка також погрожувала не допустити запуск «Північного потоку-2».

Технології, ймовірно, є найпотужнішим важелем впливу Америки. США вже обмежили експорт різноманітних передових технологій та пристроїв, які підпадають під список Державного департаменту, що охоплює торгівлю зброєю. США могли б піти далі і заблокувати більше експорту високотехнологічного обладнання. Це обмежить доступ Росії не тільки до мікрочіпів та інших предметів, які використовуються в російському оборонному та авіаційному секторах, а й до деталей, що використовуються в іншій техніці, створюючи не тільки незручності російським споживачам, а й виробникам зброї.

Останньою економікою, що постраждала від широких санкцій, був Іран, проти якого Америка та її союзники запровадили санкції «максимального тиску» у 2018 році через його ядерну програму. Покарання Росії становить складнішу проблему, оскільки її економіка має ширші міжнародні зв’язки, ніж Іран. Щоб санкції були ефективними, вони повинні завдати болю і самому Заходу.

Найбільш відчутний удар буде в енергетиці. Європа бере від Росії більше третини свого імпортованого природного газу. Америка та деякі з її європейських союзників ведуть переговори з Катаром та іншими постачальниками скрапленого газу про те, як вони можуть допомогти компенсувати дефіцит, якщо Росія припинить поставки.

Деякі великі європейські кредитори також мають тісні зв’язки з Росією. Європейський центральний банк попросив найбільших кредиторів із 115 великих банків єврозони надати детальну інформацію про те, як вони будуть орієнтуватися у різних сценаріях санкцій.

Ще одне занепокоєння — «асиметрична» відплата з боку Росії, а саме кібератаки. Кібер-експерти в американському уряді нещодавно попередили служби, яким доручено захищати критичну інфраструктуру країни, від енергетичних мереж до систем водопостачання та транспорту, про «підвищений рівень готовності» до потенційних кібератак, спонсорованих Росією.

Ці ризики викликають у деяких із європейських союзників Америки відчуття невпевненості. Німеччина має тісніші економічні зв’язки з Росією, ніж будь-яка інша західна держава, і може більше втратити від жорстких санкцій. Вона отримує більше половини свого імпортованого газу з Росії і сумнівається щодо введення санкцій проти «Північного потоку-2» (хоча багато хто вважає, що в кінцевому підсумку Берлін погодиться на це). Ідея виключити Росію із системи SWIFT також не надто активно підтримується в Німеччині.

Навіть роль Британії невизначена. Лондон має історію нездатності співставляти риторику з діями, коли йдеться про фінансові санкції та стримування відмивання грошей. Деякі політики роками закликали Лондон використовувати свої важелі впливу як великого фінансового центру більш ефективно. Британські санкції проти РФ, пов’язані з анексією Криму містили незначні обмеження для російських компаній і магнатів, які залучали капітал через лондонські банки та ринки.

Інше велике питання — наскільки сильно навіть найбільш жорсткі санкції зашкодять російській економіці. Чиновники Путіна доклали всіх зусиль, щоб підготуватися до санкцій. Резерви центрального банку були збільшені до понад 600 мільярдів доларів, тоді як частка в доларах протягом останніх років стабільно падає до 16%.

Лише п’ята частина російських суверенних облігацій належить іноземцям. Фонд національного багатства РФ, який збирає надлишки надходжень від експорту нафти та газу, витрачає гроші і зараз утримує близько 180 мільярдів доларів, що майже вдвічі більше, ніж п’ять років тому.

Проте повністю захистити економіку від санкцій неможливо. Російські чиновники хвалилися тим, що відносно вдало справляються з санкціями, пов’язаними з анексією Криму. Проте дослідження аналітиків Андерса Аслунда та Марії Снєгової з Атлантичної Ради припускає, що санкції, ймовірно, призвели до зниження середньорічного зростання російського ВВП на понад 2,5 відсоткових пунктів з моменту їх запровадження. Тому нові санкції Заходу можуть спричинити сильний біль для РФ, якщо США зможуть об’єднати своїх союзників, резюмує видання.

На кордоні з Україною перебуває близько 112 тисяч військових РФ. За словами міністра оборони України, разом із морською та авіакомпонентою їх кількість сягає близько 130 тисяч. Країни Заходу одна за одною обіцяють запровадити санкції проти Росії у разі повномасштабного вторгнення в Україну. Як виглядатимуть ці санкції, читайте у матеріалі ZN.UA "Які санкції США, ЄС та Британії чекають на Росію у разі вторгнення в Україну".

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі