Протягом більшої частини 2021 року люди, які пройшли повний курс щеплення, отримавши дві дози вакцини проти COVID-19, вважалися захищеними від хвороби, так само як і ті, хто вже перехворів раніше. Але, обійшовши захист отриманого імунітету, новий штам коронавірусу «Омікрон» зруйнував усі «пандемічні розрахунки». Це означає, що потрібна переоцінка того, наскільки вразливими можуть бути країни до хвороби, пише The Economist.
«Омікрон» має низку мутацій, які змінюють як спосіб поширення вірусу, так і симптоми хвороби.
Ранні дані свідчать про те, що «Омікрон» може призводити до меншої кількості важких випадків перебігу хвороби і більшість людей не потребують госпіталізації. Але мутації роблять «Омікрон» дуже трансмісивним.
Навіть попри те, що новий штам може викликати легший перебіг хвороби, різке зростання кількості випадків також може перевантажити лікарні.
«Омікрон» потужніше, ніж інші відомі варіанти коронавірусу, ухиляється від дії антитіл, що виробляються в результаті попереднього інфікування COVID або вакцинації. Дослідження з Великої Британії та Південної Африки показали, що це означає зростання ризику повторного зараження у три-вісім разів, ніж було з попереднім варіантом вірусу Delta.
Крім того, дані з Великої Британії показують, що рівень захисту від інфікування після двох доз вакцин AstraZeneca або Pfizer-BioNTech, які є одними з найефективніших проти Delta, істотно падає у випадку з «Омікроном».
Але є і відносно хороші новини. Хоча рівень захисту значно зменшився, дані з Південної Африки показують, що імунітет, отриманий після інфікування, все ще знижує ризик зараження «Омікроном» приблизно на дві третини.
Крім того, ефективність вакцини проти симптоматичного перебігу хвороби зростає до 75% після отримання бустерної дози. Є також натяки на відносно ефективний захист від «Омікрону» для людей, які отримали дві дози вакцини і перехворіли вірусом, хоча і в цьому випадку, імунітет із часом слабшає.
Такі зміни у визначенні рівня захисту від вірусу вимагають нових способів оцінки захищеності країн від майбутньої хвилі інфекцій.
Країни, які добре захищені від Дельти, — це держави з великою кількістю людей, які завершили повний курс вакцинації або раніше перехворіли. Країни, які, ймовірно, мають найкращий захист від штаму Omicron, - це ті, які запровадили вакцинацію бустерними дозами або мають багато людей, які вже як щеплені, так і раніше перехворіли.
Аналітики оцінили відсоток населення, яке може мати ці різні рівні захисту.
Країни Південної Америки з великою кількістю людей, які перехворіли коронавірусом, та з високими показниками вакцинації, ймовірно, найкраще підготовлені до стримування нового штаму.
Чилі та Уругвай, для прикладу, мають одні з найширших програм впровадження бустерних щеплень, частково тому, що вони розпочали вводити бустерні дози раніше, ніж більшість інших країн, після повідомлень про те, що китайська вакцина Sinovac, яку отримали більшість їхніх громадян, показала падіння ефективності.
У більшості країн ймовірно, менше половини людей мають достатній захист від штаму «Омікрон».
Наприклад, у Великій Британії та Америці, за оцінками, наприкінці листопада близько 49% та 43% громадян відповідно отримали бустерні щеплення, або зробили дві дози вакцини та були інфіковані вірусом раніше.
Такі країни, як Австралія, Китай, Нова Зеландія та Норвегія, які мають потужні програми вакцинації, але невелику кількість людей, які перехворіли вірусом, а також занадто повільно впроваджують бустерні щеплення, особливо вразливі до нового штаму «Омікрон», резюмує видання.
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн заявила, що до середини січня штам "Омікрон" може стати домінантним у Європі.
Поява нового штаму коронавірусу – новий виклик не тільки для охорони здоров'я України, а й для всього людства. Що за фрукт «омікрон» і чого від нього чекати Україні, читайте у статті Віктора Гавури «COVID-19: «омікрон» — нове випробування для України» для читачів ZN.UA.