Про це сьогодні пише Reuters. Міністр оборони Німеччини Урсула фон дер Лейєн назвала результат американських виборів "великим шоком". Вона поставила питання, чи означає перемога Трампа кінець "Pax Americana" - світовому порядку, який панував після Другої світової війни і базувався на тому, що Вашингтон забезпечував мир у світі.
В цей же час, міністр закордонних справ Франції Жан-Марк Еро пообіцяв співпрацювати з Трампом, але сказав, що його особа "під питанням". За словами французького дипломата, важко передбачити, що президентство мільярдера буде означати для світової політики, яка постала перед великими викликами: від кліматичних змін і західної угоди з Іраном щодо ядерної програми до війни в Сирії.
"Схоже, це буде рік подвійної катастрофи для Заходу. Застебніть пояси безпеки", - прокоментував колишній міністр закордонних справ Швеції Карл Більд на Twitter, нагадуючи про рішення Великобританії вийти з ЄС.
Тим часом, "праві" популісти від Австралії до Франції вітають перемогу Трампа над політичним істеблішментом в США.
"Їхній світ розпадається. Наш почав будуватися", - сказав соратник Марін Ле Пен з партії "Національний фронт" Флоріан Філліппо.
Жан-Маре Ле Пен прокоментував результат американських виборів так: "Сьогодні США, завтра Франція!".
Заступник голови радикальної партії "Альтернатива для Німеччини" Беатрікс фон Сторх теж не утрималася від коментарів: "Перемога Дональда Трампа – це знак, що мешканці Заходу хочуть чітких змін у політиці".
Впродовж кампанії Трамп зробив низку скандальних заяв щодо союзників у Європі і щодо України. Він говорив, що йому байдуже, чи вступить наша країна в НАТО і наполягав, що війна в Донбасі – це проблема Європи, а не США. Республіканець наголошував, що саме Німеччина повинна займатися вирішенням російсько-українського конфлікту.
Тим часом, він дуже позитивно висловлювався про президента Росії Володимира Путіна, називаючи його "кращим і сильнішим лідером", ніж президент Барак Обама. Також Трамп обіцяв розглянути можливість визнати російську анексію Криму. Крім того, його команда виключила з програми Республіканської партії пункт про передачу озброєння Україні.
Перед виборами, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер зауважував у коментарі для DT.UA, що в разі перемоги Трампа на виборах, американська політика зміниться не лише щодо України, а й щодо Європи і союзників по НАТО.
А експерт Atlantic Council Адріан Каратницький в інтерв'ю для DT.UA сказав, що хоч президент США і має значну владу у формуванні закордонної політики, це не означає, що він не контрольований і може робити все, що заманеться. В Конгресі лишаються "рейганівські яструби" серед республіканців. Вірогідно вони об'єднаються з демократами і будуть стримувати одіозного президента Трампа.