«Спецоперація Лукашенка» створила небезпечний глобальний прецедент — FT

Поділитися
«Спецоперація Лукашенка» створила небезпечний глобальний прецедент — FT © Сайт президента Білорусі
Європа та США повинні зупинити рух до міжнародного беззаконня.

«Міжнародний порядок, заснований на правилах» - це нудна фраза, яку дуже люблять використовувати дипломати. Часто ці слова звучать як кліше. Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон навіть думав про те, щоб заборонити своїм чиновникам використовувати це словосполучення.

Але якщо хтось сумнівається у необхідності дотримання міжнародного порядку, заснованого на правилах, він повинен поглянути на ситуацію з рейсом Ryanair FR4978 з Греції до Литви. Літак перетинав Білорусь, але був змушений приземлитися в Мінську. У Білорусі силовики затримали журналіста-дисидента Романа Протасевича, який висвітлював жорстокі репресії режиму у своїй країні. Очевидно, арешт був здійснений за прямим наказом самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка, який бореться за власне політичне життя з моменту початку протестів у країні після махінацій з президентськими виборами минулого року, пише Financial Times.

Білорусь – відносно невелика країна з населенням трохи менше 10 мільйонів. Але це викрадення літака, так звана «спецоперація Лукашенка», створює небезпечний глобальний прецедент. За ситуацією уважно спостерігатимуть набагато більші країни, які також часто переслідують своїх внутрішніх ворогів за кордоном - зокрема Росія (яка є найближчим союзником Білорусі), Китай та Іран.

Пасажири, які летять з Європи в Азію, часто перетинають Росію чи Іран. Те, що колись було цікавим географічним спостереженням, тепер може викликати легке занепокоєння.

Якщо Білорусь змогла домогтися переадресації літака до Мінська, що тоді завадить іранцям змусити літак приземлитися в Тегерані або росіянам посадити авіалайнер над Сибіром?

Після створення такого прецеденту, потенційна загроза вийде далеко за межі кордонів країн. Ті, хто замислювався, чому варто оскаржувати претензії Китаю на суверенітет над усім Південно-Китайським морем, тепер можуть краще зрозуміти суть справи.

Приблизно третина світової морської торгівлі перетинає ці води. Якби Китай міг претендувати на право перехоплення будь-якого корабля або літака, який перетинає Південно-Китайське море, він міг би легко «задушити» глобальну торгівлю.

Загроза поширюється не лише на китайських, російських чи іранських дисидентів, які проживають за кордоном. Потенційно небезпека поширюється і на іноземців, які критикують ці режими. Російський уряд наполегливо докладає зусиль, щоб затримати британського інвестора Білла Браудера, який народився в США та керував кампанією запровадження санкцій, передбачених «законом Магнітського» проти Москви.

Один з представників ЄС, яких потрапив під санкції Пекіна, сказав, що його не турбує заборона поїздок до самого Китаю. Але він остерігається, що Пекін може спробувати домовитись про його арешт «транзитним шляхом» в третій країні.

«Врешті-решт, вони можуть вирішити, що саме такі речі роблять супердержави», - каже представник ЄС.

Ця думка породжує прикрий прецедент, створений США через їхню політику ударів безпілотників під час «війни з тероризмом». Американці можуть сказати, що такий вид діяльності застосовувався до тих, хто планував фактичне насильство проти США або їхніх союзників. Але все залежить від точки зору, борець за свободу для однієї країни може бути терористом для іншої. Білорусь, для прикладу, звинувачує Протасевича в тероризмі.

Важко приймати білоруське (китайське або російське) розуміння мирного інакомислення  як терористичну загрозу. Але Америка фактично підтримувала думку про те, що потужні країни можуть «вийти за межі своїх кордонів».

Такі «повноваження» викликають занепокоєння навіть тоді, коли ними користуються США - країна, що регулюється законом, вірна свободі слова. А коли на ці «повноваження» претендують однопартійні держави, диктатури та різні авторитарні лідери по всьому світу, вони стають каталізатором для створення набагато небезпечнішого і «беззаконного» світу.

Тривожна реальність полягає в тому, що авторитарні країни все частіше вдаються до того, що прогресивна демократична організація Freedom House називає «транснаціональними репресіями».

У доповіді Freedom House вказується шість країн, які використовують такі методи, як «вбивства, незаконні депортації та викрадення», щоб придушити інакомислення за кордоном: Китай, Туреччина, Руанда, Саудівська Аравія, Росія та Іран - при цьому Китай виділений як країна, що проводить «найбільш складну глобальну та всебічну кампанію транснаціональних репресій у світі».

Серед жертв цих кампаній, для прикладу, Гу Мінхай - громадянин Швеції, який народився в Китаї, видавав книги про приватне життя впливових членів Комуністичної партії. Його викрали в Таїланді в 2015 році, а згодом відправили до китайської в'язниці. Ще однією жертвою є Пол Русесабагі політичний активіст Руанди, викрадений у Дубаї в 2020 році, а потім засуджений в Руанді за звинуваченнями в тероризмі.

Дії Лукашенка показали явну «ескалацію» цієї тенденції. Але водночас, цей небезпечний момент представляє можливість зупинити рух до міжнародного беззаконня.

ЄС, США, Велика Британія та інші демократичні країни тепер повинні діяти разом, щоб переконатися, аби такий крок Білорусі не залишився без серйозних наслідків. Якщо Лукашенко буде ігнорувати міжнародні норми, то до нього слід ставитись як до злочинця. Настав час захищати міжнародний правопорядок, поки не пізно, резюмує видання.

Нагадаємо, 23 травня в аеропорту Мінська був екстрено посаджений літак Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Спочатку повідомлялося про можливе мінування повітряного судна, в аеропорт стягнули пожежних і карети «швидкої допомоги». Пізніше стало відомо про те, що на борту літака знаходиться опозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали. Інформацію про затримання Протасевича підтвердили в МВС Білорусі. На батьківщині журналіст є підозрюваним за статтею 293 КК Білорусі, йому може загрожувати страта.

В ЄС виступили з першою офіційною заявою після того, що сталося. Там переконані, що літак здійснив вимушену посадку в аеропорту Мінська через дії білоруського військового літака.

У Міжнародній організації цивільної авіації висловили стурбованість примусовою посадкою лоукостера.Організація вважає, що дії білоруської влади можуть порушувати Чиказьку конвенцію.

Низка країн виступила із закликом звільнити затриманого в Мінську засновника білоруського Telegram-каналу Nexta і блогера Романа Протасевича. За кордоном вважають, що затримання Протасевича може викликати чергову ескалацію насильства в Білорусі.

В Офісі президента України заявили про те, що вимушена посадка в Білорусі літака Ryanair рейсом Афіни-Вільнюс є прямим проявом міжнародного тероризму.

Про те, які наслідки матиме викрадення Протасевича для білоруської опозиції, Білорусі та України - читайте в статті Володимира Кравченка «Зона, заборонена для польотів».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі