Скорочення населення поставило владу Китаю у безвихідне становище — The Economist 

Поділитися
Скорочення населення поставило владу Китаю у безвихідне становище — The Economist  © Интерфакс
Країна може зіштовхнутися із серйозними демографічними проблемами.

Населення Китаю скоротилося вперше за п’ять десятиліть. Комуністична партія давно знала, що частково в результаті її жорстокої політики контролю народжуваності, населення Китаю незабаром досягне піку і почне скорочуватися. Однак цей момент наближається швидше, ніж очікувалося, пише The Economist.

У листопаді країна завершила сьомий перепис населення і заявила, що оголосить результати на початку квітня. Оскільки квітень вже майже минув, з'явилися повідомлення, що результати не були опубліковані тому, що вони занадто шокуючі, а партія наразі розмірковує, як донести цю новину до стурбованої громадськості.

Згідно з деякими прогнозами, населення Китаю впало нижче 1,4 мільярда, що все ще перевищує 1,34 мільярда за переписом 2010 року, але нижче, ніж роком раніше. Якщо це правда, нові цифри неабияк схвилювали партію.

Ще до офіційного оприлюднення результатів перепису населення стає очевидним, що Китай має серйозну демографічну проблему. У 2015 році уряд дещо послабив політику щодо народжуваності, дозволивши більшості сімей мати дві дитини. Народжуваність дещо зросла, але незабаром знову впала. У 2019 році народжуваність була найнижчою з 1961 року, коли голод вбив мільйони людей у країні, а населення було вдвічі меншим, ніж сьогодні.

Нинішня тенденція народжуваності в Китаї вказує на подібний напрямок. Регіональні дані щодо народжуваності з усього Китаю (окремо від перепису) пропонують попередній перегляд того, що, можливо, покажуть офіційні дані.

За перші три квартали 2020 року Гуйян, столиця провінції Гуйчжоу, повідомила про падіння народжуваності на 32% порівняно з попереднім роком. У місті Вейфан в провінції Шаньдун народжуваність зменшилася майже на 26% у першій половині року. Повідомлялося про значний спад народжуваності у багатьох інших містах, періоди звітності яких передували пандемії коронавірусу, тим самим виключаючи COVID-19 як причину негативної тенденції.

Існують також вказівки на те, що загальний коефіцієнт народжуваності в Китаї падає швидше, ніж вважалося раніше. Китайські аналітики припустили показник 1,8, але деякі вчені (і Світовий банк) встановили його в межах від 1,6 до 1,7. У робочому документі, опублікованому Центральним банком Китаю в березні, передбачається, що коефіцієнт народжуваності не перевищує 1,5.

Такі цифри – тривожна новина для комуністичної партії. Населення працездатного віку, люди від 16 до 64 років, падає з 2011 року. Тим часом частка людей у ​​віці старше 60 років зросла з 10,4% у 2000 році до 17,9% у 2018 році.

Згідно з прогнозами аналітиків, очікується, що до 2050 року одна третина населення Китаю складатиме людей у віці 60 років і старше. Підтримка старшого населення покладе величезний тягар на молодь, якщо тільки людей похилого віку не вдасться переконати працювати довше. У звіті, опублікованому в 2019 році, Китайська академія соціальних наук попередила, що в базовому пенсійному фонді Китаю гроші можуть закінчитися вже в 2035 році.

Ще одне «демографічне занепокоєння» - постійний дисбаланс між чоловіками та жінками. Починаючи з 1980-х років політика щодо обмеження народжуваності, в поєднанні з тенденцією «культурної прихильності» до хлопчиків і легким доступом до ультразвукової діагностики, призвели до зростання кількості абортів, коли батьки дізнавалися, що майбутня дитина буде дівчинкою. У 2019 році китайських чоловіків було приблизно на 30 мільйонів більше, ніж жінок, а розбіжність у віці між членами подружжя буде і надалі зростати.

Низький рівень народжуваності змушує партію відмовитися від примусової політики контролю народжуваності. Все ще застосовуються штрафи за народження більше двох немовлят, хоча суворість виконання рішень коливається.

Останнім часом найгучніші заклики до пом’якшення політики контролю народжуваності лунають від представників трьох провінцій. За останні роки рівень народжуваності в Хейлунцзяні, Цзіліні та Ляоніні становив лише приблизно половину середнього показника по країні.

У лютому Національна комісія з охорони здоров'я Китаю заявила, що ці три провінції можуть стати першими частинами Китаю, які дозволять людям самостійно вирішувати, скільки дітей вони можуть мати. Але це навряд чи допоможе підвищити загальну народжуваність в регіоні. Соціологи зазначають, що місцева молодь тікає до частин Китаю з кращою економікою та більшою кількістю робочих місць.

«Більшість людей зараз не хочуть мати багато дітей, тому навіть якщо ви зараз скасуєте всі обмеження, це не матиме великого ефекту», - говорить Чжан Сяочен з Університету Куншаня. Китайці звикли до думки про «маленьку сім’ю». Високі витрати на житло, охорону здоров’я та освіту ще більше сприяють зменшенню народжуваності.

Виховання дітей поза шлюбом є і соціально неприйнятним, а також «не вітається офіційно», навіть якщо молоді китайці часто не поспішають укладати шлюб або повністю його уникають. Минулого року кількість новонароджених впала на 12% і склала трохи більше 8 мільйонів, що є найнижчим показником з 2003 року.

Чиновники дедалі більше захоплюються політикою, такою як грошові виплати, щоб заохотити батьків народити другу дитину. Але дані 50-ти інших країн, які намагаються підвищити рівень народжуваності, свідчать про те, що зробити це дуже важко.

Забезпечення доступного догляду за дітьми є чи не найефективнішим способом підвищення рівня народжуваності. Але така політика вимагає набагато більше витрат, ніж невеликі «дитячі бонуси», які зараз роздають деякі китайські органи місцевого самоврядування.

Схильність чиновників говорити про виховання дітей як про обов'язок суспільства дратує багато молодих китайських пар. Деякі аналітики підозрюють, що демографічні проблеми стоять за змінами до законів про розлучення, які набули чинності 1 січня. Нове законодавство вимагає, щоб пари, які розлучаються, почекали, доки не закінчиться «30-денний період охолодження».

Економіст Пекінської школи менеджменту Гуанхуа Джеймс Лян вважає, що викривлена ​​демографічна ситуація в Китаї обмежить розмір його ринку та кількість «молодих талантів», а отже, перешкоджатиме зростанню країни.

Пекін ніколи не прийме значну кількість іммігрантів, тому Америка матиме великі переваги, зазначає економіст. У найближчі десять або 20 років країна буде успішно зростати, але після цього Америка «поверне беззаперечне лідерство, і Китай ніколи не наздожене США», прогнозує Джеймс Лян.

Падіння народжуваності стане початком «нової битви». П'ятирічний економічний план, оголошений у жовтні, включає нечіткі плани щодо збільшення пенсійного віку Китаю, який в містах на сьогодні становить 60 років для всіх чоловіків, 50-55 років для жінок (залежно від складності професії), що значно нижче середнього рівня багатих країн (64 роки).

Плани підвищення пенсійного віку навряд чи будуть «популярними» серед населення Китаю. А продовження «трудового життя» також ризикує ще більше знизити народжуваність, оскільки багато сімей покладаються на бабусь і дідусів для догляду за дітьми. Таким чином китайська влада заходить у глухий кут, резюмує видання.

Китай має намір повідомити про своє перше скорочення чисельності населення після голоду, до якого привела катастрофічна економічна політика Мао Цзедуна в кінці 1950-х років.

Нинішнє падіння чисельності населення відбувається, попри ослаблення суворої політики планування сім'ї, спрямованої на те, щоб повернути назад падіння народжуваності в найбільш густонаселеній країні світу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі