Національна коаліція сирійських революційних і опозиційних сил (НКСРОС) за підсумками зустрічі у Стамбулі висловила принципову згоду взяти участь у міжнародній конференції щодо 3. Про це йдеться у спільній заяві учасників переговорів, поширеній у ніч на понеділок. У документі також вказується, що НКСРОС буде продовжувати контакти з усіма опозиційними угрупуваннями, роз'яснюючи їм своє рішення і цілі "Женеви-2".
Втім, участь помірної сирійської опозиції в "Женеві-2" залишається під питанням, оскільки представники цієї сторони висунули низку умов. Так, НКСРОС вимагає забезпечення урядом доступу гуманітарної допомоги в усі райони країни, звільнення політв'язнів, а також політичного переходу влади.
Як заявив журналістам один з представників керівництва НКСРОС, "все, що ми можемо зробити, це сподіватися, що за підсумками ці переговори завершаться відходом Башара Асада".
У зв'язку з цим перспективи женевських переговорів, якщо учасникам процесу мирного врегулювання все ж вдасться зібратися для обговорення ситуації, залишаються незрозумілими. Як відомо, протягом усього періоду сирійського конфлікту, що триває з першої половини 2011 року, Росія виступає категорично проти висунутої опозицією основної умови припинення бойових дій - відставки президента Асада. З цієї причини РФ неодноразово блокувала резолюції у Раді Безпеки ООН, бо в документах раз за разом згадувалася подібна вимога.
Виключенням стала лише резолюція, яку прийняли у вересні, вона визначає порядок знищення сирійських державних запасів хімічної зброї. Консенсус став можливим з тієї причини, що в тексті документа були практично відсутні політичні вимоги до Дамаска - за винятком умов, що стосуються безпосередньо процесу роззброєння.
Наразі умови резолюції Радбезу виконуються владою Сирії, як повідомлялося, вчасно і в повному обсязі. В кінці жовтня про це заявила Організація з заборони хімічної зброї, що бере участь у процесі сирійського роззброєння: сирійська влада вже знищила все обладнання, що використовується для виробництва такої зброї. Інформацію підтвердили у Росії і у США.
Втім, не минуло й тижня, як у Вашингтоні висловили сумніви у чесності дій Дамаска. Високопоставлені джерела в американському уряді повідомили журналістам, що, за даними розвідки, Сирія, можливо, прагне зберегти таємно деякі хімічні резерви. !zn
Читайте також:
Знищення хімзброї Сирії можливе до кінця 2014 року - на півроку пізніше за початковий графік
Сирійську хімзброю вивезуть до Албанії. Росія готова допомогти грошима і військами