Обладнання для виробництва хімічної зброї у Сирії знищено

Поділитися
Обладнання для виробництва хімічної зброї у Сирії знищено Обладнання для виробництва хімічної зброї у Сирії знищено
Представники Організації з заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) перевірили 21 з 23 об'єктів з хімічною зброєю на території Сирії. Два об'єкти було занадто небезпечно інспектувати, однак хімічне обладнання було звідти вивезено і доставлено на інші об'єкти, які вже перевіряли.

У Сирії ліквідовано всі задекларовані потужності для виробництва хімічної зброї та обладнання для змішування хімічних препаратів.

Представники Організації з заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) перевірили і переконалися у знищенні всього задекларованого обладнання для виробництва, змішування та наповнення носіїв хімічними речовинами на всіх 23 об'єктах.

У заяві ОЗХЗ йдеться про те, що група міжнародних інспекторів перевірила 21 з 23 об'єктів з хімічною зброєю на території Сирії. Два об'єкти було занадто небезпечно інспектувати, однак хімічне обладнання було звідти вивезено і доставлено на інші об'єкти, які вже перевіряли.

Нагадаємо, 28 вересня резолюцію з вимогою про знищення хімічної зброї в Сирії було одноголосно прийнято Радбезом ООН у Нью-Йорку. Сирія погодилася на умови, висунуті резолюцією.

6 жовтня експерти (ОЗХЗ) приступили до знищення елементів хімічного арсеналу Сирії. Місію було створено відповідно до резолюції Ради Безпеки ООН, що стала результатом компромісу між США і Росією.

Президент Сирії Башар Асад заявляв, що для знищення арсеналу нервово-паралітичних газів потрібен як мінімум рік, проте американські та російські фахівці прийшли до висновку, що позбавитися від хімічної зброї можна буде лише за дев'ять місяців.

ТАКОЖ: Нахімічили... або Як Україна ліквідуватиме хімічну зброю у Сирії

Аналітики оцінили загальний обсяг сирійської хімзброї приблизно в 1 тис. метричних тонн. Причому лише 300 тонн - це сірчистий іприт, а більша частина - рідкі незмішані хімічні прекурсори нервово-паралітичних отруйних речовин. Справа в тому, що процеси знищення корозійних і небезпечних токсинів добре відпрацьовано і не займають так багато часу, як потрібно для нервово-паралітичних газів. При цьому, за оцінкою фахівців, якщо інспекторам ООН вдасться ліквідувати хоча б один із прекурсорів зарину або обладнання для його виробництва, це позбавить Дамаск можливості використовувати хімічну до її повного знищення.

З 14 жовтня Сирія приєдналася до Конвенції про заборону використання хімічної зброї. Відповідно до міжнародного плану, Сирія повинна знищити всю свою хімічну зброю та обладнання для її виробництва до середини 2014 року. Якщо місце для утилізації хімікатів так і не буде знайдено, реалізацію цього плану може бути поставлено під загрозу.

Хімічне роззброєння Сирії почалося після погроз з боку США застосувати силу проти Дамаска у відповідь на використання бойових отруйних речовин під час громадянської війни. Сирійський уряд оголосив, що не застосовував хімзброю, однак погодився повністю від неї відмовитися. В результаті цього США відмовилися від запланованих ударів по Сирії.

Раніше повідомлялося, що Росія відмовилася знищувати сирійську хімзброю на своїй території. Переговори на цю тему США ведуть з чотирма країнами, у тому числі, з Туреччиною та Йорданією.

ТАКОЖ: Як облаштувати Сирію?

На думку експертів, інші держави регіону навряд чи зможуть допомогти. Ізраїль не є членом ОЗХЗ, Ліван сам балансує на межі громадянської війни, як і Лівія, в якій вже було побудовано підприємства для утилізації хімічної зброї. Є інформація про те, що США звернулися з подібними неформальними пропозиціями до низки європейських країн, включаючи Албанію, Бельгію, Норвегію та Францію. Всі з них, окрім Норвегії, мають досвід знищення хімзброї.

Експерти ООН попросили Норвегію взяти на себе знищення до 500 тонн отруйних речовин, тобто половину всіх ймовірних запасів Сирії. Норвегія стала єдиною країною, яка заявила про можливість ввезення та утилізації хімікатів на своїй території. Керівництво країни оголосило, що почне консультації з екологами, військовими та юристами з приводу забезпечення цієї операції. МЗС Норвегії заявило, що країна не прийме споряджені отруйними речовинами боєприпаси, але може погодитися прийняти, зокрема, прекурсори нервово-паралітичних отруйних речовин.

Проте 25 жовтня міністр закордонних справ Норвегії Берге Бренд заявив, що його країна не зможе прийняти на своїй території компоненти хімічної зброї з Сирії. За словами міністра, Норвегія змушена відмовити США у прийомі прекурсорів, оскільки Осло не має у своєму розпорядженні достатній час для підготовки і знищення цих речовин у встановлені терміни.

Україна також заявляла, що готова надати технічну допомогу у знищенні хімічної зброї у Сирії. Президент Віктор Янукович запропонував участь українських фахівців, українських технологій у знищенні хімічної зброї у Сирії. Проте пізніше українські експерти зійшлися на думці, що Україна не володіє технологіями ані для створення, ані для ліквідації хімічної зброї. !zn

Читайте також:

Операція з ліквідації сирійської хімзброї стане першою у своєму роді

Башар Асад побоюється військової агресії США після відмови від хімічної зброї

zn
zn
Нахімічили... або Як Україна ліквідуватиме хімічну зброю у Сирії

Сирія офіційно увійшла до Організації з заборони хімічної зброї

zn
zn
Дилема війни

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі