Про це повідомляє The Guardian, нагадуючи, що Біловезька угода була підписала в Білорусі 8 грудня 1991 року.
За словами Шушкевича, який 25 років тому був головою Верховної ради БРСР, у нього не було планів "піднімати питання про те, що таке СРСР і яким йому треба бути". Він зібрався з Леонідом Кравчуком і Борисом Єльциним на державному курорті в Біловезькій пущі, щоб обговорити цілком економічні проблеми.
Шушкевич запросив Єльцина на полювання, сподіваючись домовитися про поставки нафти і газу в Білорусь перед суворою зимою. Але результат зустрічі виявився більш серйозним. Угода, яку троє лідерів зрештою підписали, говорила про створення Союзу незалежних держав, який включав 11 з 15 радянських республік. Колишній білоруський лідер зауважує, що це дозволило розпустити СРСР після 70 років його існування без кровопролиття, хоча на Заході боялися початку громадянської війни із застосуванням навіть ядерної зброї.
"Важливим результатом появи СНД було те, що вихід з СРСР відбувся без скандалів чи кровопролить. Країни проголосили незалежність і почали вирішувати самі за себе", - сказав Шушкувич.
Спадщина Біловезької угоди з її ціллю "збудували демократичні держави з верховенством права" на просторах колишнього СРСР лишається неоднозначною. Після періоду тяжких економічних труднощів у 90-х Росія на чолі з Володимиром Путіним відчула зростання якості життя, але втратила плюралізм. Грузія спробувала провести реформи і розвернутися до Заходу, але війна з Росією в 2008 році закріпила російський контроль над двома грузинськими регіонами: Абхазією і Південною Осетією.
Україна теж спробувала зблизитися із Заходом, але Росія у відповідь анексувала Крим і розв'язала війну в Донбасі. А корупція лише посилює її біль.
Шушкевич звинувачує у поверненні радянських політичних тенденцій Росію і її "імперіалістичне мислення", яке "виставляє Росію старшим братом". Колишній білоруський лідер не жалкує за тим, що було зроблено в Біловезькому лісі, але шкодує через те, що сталося потім.
"Я розчарований, тому що Біловежзька угода відкрила великі можливості, а Путін хоче все розвернути. Він казав, що розпад СРСР був трагедією, але це неприйнятна заява, тому що десятки мільйонів людей загинули через той комуністичний порядок. Нам треба створити уряди, які будуть служити людям, а не приносити їх в жертву заради держави", - сказав Шушкевич.
Раніше видання Washington Post писало про те, як колишні лідери СРСР пригадали роль Біловезької угоди на тлі війни в Україні. Бiловезька угода дозволила 15 республікам мирно вийти з імперії і стати незалежними. Однак, етнічні конфлікти все ж спалахнули в різних країнах. І хоча розпад СРСР дав надію, лише кілька пострадянських країн стали дійсно демократичними і успішними.
Раніше видання The Economist писало, що Кремль зачарований СРСР через нездатність впоратися з сучасністю. Сучасна Росія – це країна із заробітками вище середнього, у якої є освічений міський клас, якому подобається споживання у західному стилі і особисті свободи. Але це також дуже складне місце з великою кількістю протиріч, несправедливості і нерівності. Їй потрібна плюралістична, гнучка і сучасна політична система. І вона не з'явиться найближчим часом.