Кремль зачарований СРСР через нездатність впоратися з сучасністю – The Economist

Поділитися
Кремль зачарований СРСР через нездатність впоратися з сучасністю – The Economist Путін бере приклад зі Сталіна, намагаючись силою відкласти російські проблеми на потім. © nnm.me
Озирання в минуле ставить під загрозу російське майбутнє.

Високо над узбережжям Чорного моря в Сочі посеред хвойного лісу стоїть великий зелений будинок. Колись в ньому жив 3. Диктатор збудував його в 1937 році, в розпал свого великого терору. В часи свого правління Сталін проводив в цьому домі щонайменше чотири місяці щороку за виключенням періоду Другої світової війни.

Після смерті радянського диктатора, в будинку влаштували ресторан для лідерів радянських республік. Але зараз таємнича бізнес-група з Москви організувала в ньому ексклюзивний готель.

Сочі також стало улюбленим місцем російського президента Володимира Путіна, який провів тут Олімпійські ігри в 2014 році, перш ніж анексував Крим і влаштував війну проти України. Через кілька місяців потому він також прийняв у Сочі саміт Валдайського клубу, який став російською відповіддю на щорічний саміт в Давосі.

Цьогорічна зустріч Валдайського клубу почалася з візиту на дачу Сталіна. Багато хто з учасників побачили в цьому дуже символічний жест.

Про це сьогодні пише The Economist, додаючи, що у порівнянні з палацами самого Путіна, сталінська дача має дуже скромний вигляд. Єдиними предметами розкоші тут стали кінотеатр, в якому радянський диктатор дивився фільми Чарлі Чапліна, невеликий басейн, більярдний стіл і два великі балкони.

Візит Валдайського клубу на дачу підкреслив, що в сучасній Росії Йосипа Сталіна не вважають кривавим тираном, відповідальним за смерті мільйонів людей, а навпаки – великим державником, який інтегрував радянську систему в російську імперію. Він став взірцем для Путіна.

Головне питання цьогорічного Валдайського клубу: "А що б сталося, якби СРСР не розпався?". Багато епізодів у сучасній політиці Кремля, включно з конфронтацією проти Заходу, війною проти України і авантюра в Сирії, а також монополізація економіки, політики і ЗМІ, схожі на експеримент, націлений на те, щоб відповісти на це питання. В той час, як більшість оглядачів погоджуються, що Радянський Союз був приречений, запеклий сталініст і ідеолог російського державного націоналізму Олександр Проханов, вважає, що Росія в процесі відродження, поєднуючи в собі царистську і радянську імперії.

"З багатьох точок зору режим Путіна – це прикрашена версія сталінізму хоча бтому, що Путін свідомо прагне відбудувати радянські державні структури. Спецслужби, які проводили репресії в часи СРСР, зараз теж стали головним інструментом політичного контролю. Ще один стовп радянського режиму, пропаганда, також відновлена. Перемога стала головною російською ідеологією. Кінець Другої світової війни знову оспівується як тріумф лідерства Сталіна і державної влади, а не як перемога людських цінностей над фашизмом, яку здобули усі союзники спільними силами", - йдеться в статті.

Організація "Меморіал", яка у 80-х роках викривала сталінські злочини, тепер в Росії називають "іноземним агентом", що теж нагадує про клеймо сталінських часів. Однак, сучасне російське суспільство дуже відрізняється від радянського. Попри те, що революція 25 років тому так і не призвела до побудови сильних інститутів і верховенства права, вона створила простір для економічного зростання і особистих свобод, що було неможливим в СРСР.

Сучасна Росія – це країна із заробітками вище середнього, у якої є освічений міський клас, якому подобається споживання у західному стилі і особисті свободи. Але це також дуже складне місце з великою кількістю протиріч, несправедливості і нерівності. Їй потрібна плюралістична, гнучка і сучасна політична система. І вона не з'явиться найближчим часом. Кремль намагається нав'язати архаїчну тріаду націоналізму, православ'я, автократію і конфронтацію із Заходом. Це може допомогти тимчасово відкласти внутрішні проблеми, але абсолютно не вирішує їх.

Реставраційний проект Путіна має на увазі, що Росія знову постала перед викликом виживання, який стояв перед СРСР 25 років тому. В російській історії було багато прикладів політиків, мислителів і ідеологів, які намагалися повернути країну в ту точку історії, в якій, на їхню думку, вона зробила неправильний поворот. Нехтування реальністю і нездатність впоратися із сучасністю не йшли на користь країні.

"Запитуючи, що було б, якби СРСР уцілів, російські лідери ставлять під загрозу російське майбутнє", - йдеться в статті.

Раніше видання New York Times писало, що нова Холодна війна не почалася, але Путіну подобається псувати чужі плани. Низка кіберстратегів і молодих дипломатів скаржаться впродовж останніх дев'яти місяців, що нездатність накреслити межі дозволеного заохотила Путіна з'ясувати, що ще він може зробити, особливо в часи політичного переходу в США.

Тим часом, у ЦРУ очікують посилення авторитарної влади Путіна над Росією. На це вказують повідомлення про можливу "велику реорганізацію" російських спецслужб, у ході якої відомства зовнішньої розвідки і внутрішньої державної безпеки об'єднають в єдину структуру, де провідна роль належатиме службі внутрішньої безпеки (ФСБ).

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі