Країни Південної Європи потрапили у скрутне становище, адже їм доводиться робити важкий вибір: обмежувати закордонний туризм або ризикувати швидким розповсюдженням варіанту коронавірусу Дельта. Економісти вже попереджають про черговий невтішний туристичний сезон, пише Financial Times.
Залежні від туризму країни, такі як Іспанія, виступили проти заклику канцлера Німеччини Ангели Меркель щодо скоординованої реакції ЄС на прибуття мандрівників із країн з високим рівнем поширення варіанту вірусу, вперше виявленого в Індії.
Але економісти заявляють, що ЄС треба обмежити прибуття туристів з таких країн, як Велика Британія та Росія, де цей варіант активно поширюється, щоб уникнути неконтрольованого поширення штаму на власній території.
«Потрібен компроміс. Греція та Іспанія кажуть, що вони відкриті майже для всіх. Але рівень ризиків та вигоди від туризму у північноєвропейських країнах явно розглядається по-різному», - сказала економіст Джессіка Хіндс.
Цього тижня Іспанія, Португалія та Мальта посилили обмеження для британських туристів. Раніше Італія вимагала від британських мандрівників проходити карантин протягом п’яти днів. Але після падіння доходів від іноземного туризму в минулому році майже до 80%, країни прагнуть повернути собі втрачені позиції.
За повідомленням Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), за рік до пандемії на туризм припадало 10 відсотків валового внутрішнього продукту в Португалії та Греції та майже 6 відсотків в Іспанії.
Ілюструючи своє бажання приймати туристів, Іспанія та Португалія у травні скасували більшість обмежень щодо тестування та карантину для мандрівників з таких країн, як Велика Британія. Греція зробила те саме щодо вакцинованих осіб, які прибували з 53 країн, включаючи Росію. Але зараз як у Великій Британії, так і в Росії різко зростають випадки інфікування Дельта-варіантом.
Прогнозується, що загальний дохід від туризму в Іспанії та Португалії цього року складе половину допандемічного рівня і повністю відновиться лише до 2024 року.
ЄС розпочинає тестувати цифрові сертифікати вакцинації, щоб зробити туристичні можливості більш плавними для європейців, які повністю щеплені, мають негативний результат тесту або одужали від COVID-19, це має дозволити їм подорожувати в межах 27 країн блоку.
Однак такі країни, як Іспанія, хочуть приймати туристів не тільки з країн ЄС, зокрема і з Великої Британії. Зазвичай Велика Британія є найбільшим джерелом туристів для Іспанії. Кількість британських мандрівників, які відвідували Іспанію становила 18 мільйонів у 2019 році, порівняно з 11 мільйонами з Німеччини та Франції.
Поширення нового штаму ускладнює ситуацію. Минулого тижня Велика Британія включила Балеарський архіпелаг до свого «зеленого списку» мандрівників, які не повинні проходити карантин. Але прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес знову запровадив обмеження для британських туристів, вимагаючи, щоб вони були повністю вакциновані проти COVID-19 або показали негативний тест ПЛР. Цей крок вдарив по цінах акцій авіакомпаній. Рівень інфікування на Балеарських островах уже зріс, оскільки тисячі іспанських студентів поїхали туди, щоб відсвяткувати закінчення іспитів ще два тижні тому.
«Нестабільність як з точки зору епідеміологічного, так і політичного ризику означає, що будь-яке бронювання квитків може бути ризикованим», - сказав виконавчий директор Європейської асоціації туроператорів Том Дженкінс.
Ситуація може швидко вийти з-під контролю. Для прикладу, 17 травня Португалія зняла обмеження з британських туристів, незадовго до того, як уряд Великої Британії додав країну до свого «зеленого списку».
Але через три тижні Велика Британія виключила Португалію зі свого «зеленого списку», змусивши багатьох туристів повернутися достроково, щоб уникнути карантину. Відтоді сплеск випадків хвороби дав Португалії один з найвищих рівнів поширення COVID-19 у Європі.
Через тиждень Німеччина завдала Португалії чергового удару, додавши її до списку «країн із коронавірусними варіантами» та заборонивши більшості мандрівників в’їзд до Німеччини. Зараз Португалія запровадила подібні карантинні правила щодо невакцинованих туристів із Великої Британії.
Меркель заявила на прес-конференції минулого тижня, що в «Португалії спостерігається ситуація, якої можна було б уникнути», якби країни ЄС застосували єдиний підхід до туристів із районів підвищеного ризику. Через кілька днів Мальта заявила, що прийматиме лише повністю вакцинованих мандрівників з Великої Британії.
Також канцлер Німеччини критикувала Грецію за прийняття туристів, щеплених китайськими та російськими вакцинами, які не схвалені владою ЄС. Економісти вважають, що програма вакцинації в ЄС - це змагання за порятунок туристичного сезону в регіоні від варіанту Дельта.
«Найкраща реакція на цю загрозу - пришвидшення кампанії вакцинації», - вважає економіст Рафаель Доменек.
COVID-19 паралізував міжнародні подорожі, адже під час пандемії країни масово запроваджували карантинні обмеження і навіть закривали свої кордони. Згідно з прогнозами, 2021 рік може стати катастрофою для туризму, але за даними журналу The Economist, туристична сфера успішно відновиться і стане більш витривалою після пандемії.