Шкідливі викиди від спалювання викопного палива спровокували смерть 8,7 млн людей у всьому світі — The Guardian

Поділитися
Шкідливі викиди від спалювання викопного палива спровокували смерть 8,7 млн людей у всьому світі — The Guardian © pixabay/analogicus
Без шкідливих викидів викопного палива середня тривалість життя населення світу могла б зрости більше, ніж на рік.

Нове дослідження виявило, що забруднення повітря, спричинене спалюванням викопних видів палива, таких як вугілля та нафта, спричинило 8,7 млн смертей у всьому світі в 2018 році, пише британська газета The Guardian.

Країни з найбільшим споживанням викопного палива потерпають від найвищих показників смертності. Дослідження виявило, що більше, ніж кожна десята смерть в США та Європі була спричинена забрудненням атмосферного повітря, а також третина смертей у Східній Азії, до якої входить Китай. Рівень смертності в Південній Америці та Африці був значно нижчим.

Величезна кількість загиблих перевищує попередні оцінки і здивувала навіть авторів дослідження.

"Ми спочатку дуже вагалися, коли оцінювали результати, оскільки числа вражаючі, але ми все більше і більше виявляємо вплив забруднення", - сказала географ з Університетського коледжу Лондона та співавтор дослідження Елоїза Маре.

8,7 мільйонів смертей у 2018 році є "ключовою частиною глобального рівня смертності та захворювань", зазначається у дослідженні, яке є результатом співпраці вчених Гарвардського, Бірмінгемського, Лестерського університетів та Лондонського університетського коледжу. Кількість загиблих внаслідок забруднення повітря перевищує загальну кількість людей, які щороку помирають у всьому світі від тютюнопаління та від малярії.

Вчені встановили зв’язок між забрудненням повітря від спалювання викопного палива та випадками серцевих захворювань, захворювань дихальних шляхів і навіть втрати зору. Без викидів викопного палива середня тривалість життя населення світу могла б зрости більше, ніж на рік, тоді як глобальні економічні та медичні витрати впали б приблизно на 2,9 трлн доларів.

Нова оцінка рівня смертності, опублікована в журналі Environmental Research, є вищою, ніж інші попередні спроби кількісно визначити вплив шкідливих викидів від викопного палива на загальну тривалість життя людей. Наприклад, у доповіді Lancet у 2019 році повідомляється про 4,2 млн смертей щорічно внаслідок забруднення атмосферного повітря від пилу та диму, а також згоряння викопного палива.

Нове дослідження проводить більш детальний аналіз впливу чадних повітряних частинок, викинутих електростанціями, автомобілями, вантажівками та іншими джерелами забруднення. Частинки, відомі як РМ2,5, мають діаметр менше 2,5 мікрометрів. Ці крихітні частки потрапляють в легені людини під час вдихання і можуть спричинити різні проблеми зі здоров’ям.

"Ми не розуміємо, що забруднення повітря є невидимим убивцею. Повітря, яким ми дихаємо, впливає на здоров'я кожного, але особливо дітей та людей старшого віку. Зазвичай люди, які проживають у містах, більше страждають від згубного впливу шкідливих викидів", - сказала лікарка Школи медицини та наук про здоров'я університету Джорджа Вашингтона Нілу Туммала.

Замість того, щоб покладатися виключно на усереднені оцінки супутникових та поверхневих спостережень, що вираховують РМ2,5 з цілого ряду джерел, дослідники використали глобальну тривимірну модель хімії атмосфери, підконтрольну НАСА, яка може детально розрізняти джерела забруднення.

"Замість того, щоб покладатися на середні показники, ми хотіли чітко зіставити регіони забруднення повітря і регіони проживання людей, щоб точно знати, чим люди дихають", - сказав аспірант Бірмінгемського університету Карн Вохра.

Потім дослідники розробили нову оцінку ризику, засновану на низці досліджень і виявили набагато вищий рівень смертності від викидів викопного палива, ніж вважалося раніше. Дані були взяті з 2012 року, а потім і з 2018 року, щоб врахувати відносне покращення якості повітря в Китаї. Смертність підраховувалась для населення віком від 15 років. Результати показують неоднозначну ситуацію в різних регіонах.

"Якість повітря в Китаї покращується, але концентрація шкідливих дрібних частинок все ще надзвичайно висока. У США якість повітря також покращується, хоча на північному сході є найбільш забруднені точки, Європа - це «змішана територія». Індія потребує кращої якості повітря", - сказав Маре.

Кількість смертей, зазначена в дослідженні, може навіть недооцінювати реальну картину, на думку експерта з питань забруднення повітря та здоров'я медичної школи Нью-Йоркського університету Джорджа Терстона, який не брав участі у дослідженні.

"Однак загалом це дослідження вкотре показало, що коли ми говоримо про витрати на боротьбу із забрудненням повітря або зміною клімату, все стосується одного і того ж фактору - викопного палива", - сказав Терстон.

"Останні дослідження детальніше розповідають про вплив шкідливих викидів від спалювання викопного палива на тривалість життя людей. Більш детальна оцінка показала, що смертність внаслідок шкідливих викидів є досить високою. Дійсно важливо, що зараз розробляються різні моделі оцінки ризику", - каже директор програми глобального громадського здоров'я Філіп Дж. Ландріган.

"Автори застосували вдосконалену методологію для широкої кількісної оцінки впливу та кращого документування результатів і дійшли тривожного висновку, що забруднення атмосферного повітря, пов’язане зі спаленням викопного палива, завдає більшої шкоди здоров’ю людей у ​​всьому світі, ніж вважалося раніше. Фахівці охорони здоров’я та епідеміологи, що входять до групи дослідників, є висококваліфікованими вченими та одними з найталановитіших науковців у цій динамічній галузі”, - каже керівник відділу охорони навколишнього середовища в Університеті Південної Каліфорнії Ед Авол.

Викопне паливо має справді великий вплив на здоров'я, клімат та навколишнє середовище, тому людство має негайно на це реагувати, інакше наслідки можуть бути непоправними, резюмує видання.

Пандемія COVID-19 яскраво продемонструвала та загострила ризики, з якими зіштовхнулося людство. Крім цього, саме зараз світ почав спостерігати за наслідками загрози зміни клімату: урагани, посуха, спека, продовольча криза та інфекційні хвороби. На думку спікерів Всесвітнього економічного форуму в Давосі, для того, щоб уникнути кліматичної катастрофи людство має діяти вже зараз, адже 2021 рік – це критичний період для боротьби з кліматичними змінами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі