Сезон свят може принести стрес: The Washington Post розповідає, як із ним впоратися

Поділитися
Сезон свят може принести стрес: The Washington Post розповідає, як із ним впоратися © unsplash/lunarts
Хвилі стресу у святковий період часто приходять із повною силою.

«Як психолог, я завжди готуюся до емоційних наслідків сезону свят для моїх пацієнтів. Але цей рік може бути особливо важким, оскільки світ досі перебуває у полоні пандемії коронавірусу», - каже психолог Джелена Кечманович, пише The Washington Post.

Протягом періоду, який має стати найщасливішою порою року, багато хто бореться зі стресом і тривогою, пов’язаними з сімейними зібраннями, виснажливою підготовкою до приходу гостей та вибором подарунків.

Хвилі стресу у святковий період, як правило, приходять з повною силою, а це може загальмувати задоволення і позбавити енергії та мотивації.

«Мої пацієнти часто згадують головний біль, проблеми зі сном, а також переїдання на тлі «святкового стресу». Свята також можуть загострити самотність. Люди, які не мають підтримки від сім’ї або друзів, можуть відчувати себе особливо самотніми. Крім того, свята часто погіршують вже наявні психологічні проблеми людей», - додає психолог.

«Я ненавиджу свята. Оскільки дні стають коротшими, а всі проблеми родини проявляються приблизно в цей час, моя депресія стає передбачувано гострішою», — сказала56-річна письменниця з Далласа Стефані Сьюзан Сміт.

Однак є кілька способів, які допоможуть залишатися стійкими в цей святковий сезон.

Реалістичні очікування

Незалежно від того, скільки разів під час сімейних зібрань на свята люди переживали істерику дітей, помилки родичів чи скасовані рейси, у більшості все ще залишаються непохитні завищені очікування від святкового сезону.

«Зараз існує ще більший тиск провести свята, щоб компенсувати цим важкий минулий рік. Реалістичні очікування були б набагато кориснішими для нашого психічного здоров’я», — каже психолог Ілізе ДіМарко.

Нижчі очікування можуть бути причиною того, що населення Данії фактично постійно займає перше місце в опитуваннях щодо рівня щастя.

Крім того, встановлюйте реалістичні очікування щодо реакції інших на ваші подарунки, оскільки ви несете відповідальність лише за вдумливий вибір подарунку, а те, що відбувається далі, виходить за рамки вашого контролю і більше залежить від того, хто цей подарунок отримує.

Забудьте про поняття «повинен»

Легко завантажити себе низкою справ, які треба зробити під час святкового періоду. Ми повинні надсилати листівки з привітаннями. Ми повинні прибрати будинок, знайти всі подарунки зі списку бажань, приготувати достатню кількість їжі. Список справ незмінно стає вашим ворогом, вважають психологи.

«Корисно усвідомлювати, що ми ніколи не зможемо зробити все. Справа не в поганому плануванні чи помилках у списку справ — усі списки існують у безмежній сфері ідей», — сказав психолог та письменник Олівер Беркеман.

«Мої пацієнти часто висловлюють переконання, що якби вони могли створити ідеальне свято (або обрати ідеальний подарунок), під час якого всі б чудово провели час, вони почувалися б краще, і біль пандемії був би подоланий. Але це пастка мислення, в яку ми всі потрапляємо, базуючи наше самопочуття на неможливих стандартах і на речах, які не можемо контролювати», - додає він.

«Cкористайтеся недосконалістю та простотою, повідомляючи всім заздалегідь, які зміни ви вносите, щоб зменшити стрес. Це звільняє від тиску, а також резонує з іншими», – зазначає Беркеман.

Крім того, важливо не порівнювати себе зі «стандартами», які поширюються у соцмережах. Зосередьтеся на тих аспектах свят, які є для вас найбільш значущими.

Широкий спектр емоцій

Один із найшкідливіших наслідків «картинки ідеальних свят», зображеної у фільмах, рекламі та ЗМІ, — це очікування виключно посмішок, радості та щастя. Хоча ці почуття є звичними для святкового сезону, не варто критикувати себе через смуток та інші негативні емоції.

«Після того, як мій дідусь помер, наша і без того маленька сім’я мала пристосуватися до одного «вільного» місця за святковим столом. І зараз минув другий рік, як ми не можемо забрати мою бабусю з будинку престарілих на святкову вечерю — це розбиває серце. Але ми також вдячні, що можемо відвідати її і по-справжньому насолоджуватися товариством один одного», – сказала американка Елана Коен.

Дослідження показують, що змішані емоції зустрічаються набагато частіше, ніж здається. І замість того, щоб бути шкідливими, вони часто зміцнюють стійкість людини під час стресових періодів і пов’язані з сильним відчуттям мети або сенсу життя.

Більше того, відштовхування або придушення негативних емоцій в кінцевому підсумку робить їх сильнішими. Тому дозвольте смутку співіснувати з іншими емоціями. Помічати і приймати різні почуття, говорити чи писати про них, висловлювати їх за допомогою мистецтва може бути особливо корисно.

Будьте відкритими до нових традицій

Якщо ви стали «заручником святкових традицій», яких все важче дотримуватись, можливо, настав час їх переосмислити.

Згадайте про складний святковий рецепт, який вимагає багатоденної підготовки, в результаті чого вийде гарна страва, яка, проте, не викликає особливих емоцій у вашої родини. Наскільки добре ці традиції узгоджуються з вашими цінностями?

Беркман запропонував переосмислити святкування.

«Ви можете розчарувати деяких родичів чи друзів, але ми завжди когось розчаровуємо», — сказав він.

Після того, як відставний старший санітарний лікар ВМС США Джим Ендерле повернувся зі служби, він роками не міг насолоджуватися своєю «святковою відпусткою». Він був дуже уважним до будь-яких ознак небезпеки, оскільки ракетні та мінометні обстріли були найбільш активні в цю пору року в Іраку. Незважаючи на те, що він пообіцяв ніколи не розповідати про свій воєнний досвід, Ендерле «зламався» і почав ділитися важкими почуттями.

«Це посилило мої зв’язки з близькими людьми і створило нові традиції під час свят», – сказав він.

Забудьте про тривожні роздуми

Коли свята стають «непосильними», і ви застрягли в колі роздумів і хвилювань, навіть проста прогулянка на свіжому повітрі може принести швидке полегшення.

«Світло, особливо вранці, активізує мозок і, як правило, важливе для вашого настрою та психічного здоров’я. Це має вирішальне значення для більшості людей із сезонною депресією і може бути корисно для багатьох із нас, оскільки дні стали коротшими та холоднішими. На вулиці намагайтеся рухатися, навіть якщо це означає просто ходити навколо будинку. Низка досліджень підтверджують сприятливий вплив руху на наше психічне здоров’я», – сказав професор психіатрії в Медичній школі Університету Меріленда Теодор Постол.

Хоча цей черговий пандемічний святковий сезон може не виправдати всіх очікувань і включати небажані тривожні думки та почуття, він може виявитися «ідеально недосконалим», резюмує видання.

З приходом холодних пір року тривалість світлових днів скорочується, а ночі стають довшими. Унаслідок цього деякі люди можуть страждати від сезонної депресії - тип депресії, яка зазвичай настає восени чи взимку, і частіше за все зникає навесні.

На відміну від легких випадків так званої «зимової хандри», симптоми сезонної депресії більше ускладнюють життя. Сезонна депресія, як правило, починається з так званих «диференційних симптомів». NYT розповідає, як уникнути сезонної депресії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі