NYT розповіла про руйнівний вплив депресії та тривоги на організм

Поділитися
Хронічний емоційний стрес викликає фізичні хвороби.

Не дивно, коли людині ставлять діагноз: серцева хвороба, рак або інше захворювання, що загрожує життю, вона стає тривожною та пригніченою. Але ця «схема» може працювати і в інший бік: зайва тривога або депресія можуть сприяти розвитку серйозного фізичного захворювання. Це потребує особливої уваги саме зараз, коли постійний стрес та пандемія коронавірусу продовжують негативно впливати на здоров’я людей, пише The New York Times.

Людський організм не визнає штучного поділу на психічні та фізичні хвороби. Розум і тіло «утворюють вулицю з двостороннім рухом». Те, що відбувається всередині голови людини, може мати наслідки для всього організму, а також навпаки. Депресивний стан може значно збільшити ризик захворіти фізично, а фізичні розлади можуть призвести до поведінки, яка погіршує психічне здоров’я.

Наприклад, у дослідженнях, які відстежували стан пацієнтів з раком, доктор Девід Шпігель та його колеги з Медичної школи Стенфордського університету помітили, що хворі, депресія яких зменшувалася, жили довше, ніж ті, хто безповоротно заглиблювався у депресивний стан.

Інші дослідження також показали, що «психічний стан тісно пов'язаний з тілом, і навпаки».

«Тіло схильне реагувати на психологічний стрес так, ніби це фізичний стан», - сказав доктор Девід Шпігель. 

Незважаючи на такі свідчення, Шпігель та інші експерти кажуть, що хронічний емоційний стрес лікарі занадто часто не помічають. Як правило, лікар призначає терапію таких фізичних захворювань, як хвороби серця або діабет, і лише дивується, чому деяким пацієнтам стає гірше, а не краще.

Водночас багато людей неохоче звертаються за лікуванням емоційних хвороб. Деякі з тривогою або депресією можуть боятися громадського осуду, навіть якщо вони усвідомлюють, що мають серйозні проблеми. Частина людей намагається самостійно побороти депресію, але робить це неправильним шляхом, як надмірне вживання алкоголю або зловживання наркотиками, для прикладу. Але такі методи лише погіршують ситуацію.

Наскільки поширені тривога та депресія

Тривожні розлади вражають відносно велику частину людей. Це означає, що мільйони страждають від тривоги. Коли ви відчуваєте стрес, мозок реагує, викликаючи викид кортизолу, це працює, як «вбудована в організм сигналізація». Такий механізм розвинувся, щоб допомогти людям, які зіштовхуються з фізичними загрозами, протистояти небезпеці або уникнути її.

Такі захисні дії випливають з нейромедіаторів - адреналіну та норадреналіну, які стимулюють симпатичну нервову систему та приводять організм у стан підвищеної готовності. Але коли вони продукуються занадто часто і хаотично, хронічна надмірна стимуляція може спричинити різні фізичні хвороби та неприємні стани, такі, як судоми, підвищений ризик серцевого нападу або інсульту.

Депресія, хоча і рідше, ніж хронічна тривога, може мати ще більш руйнівні наслідки для фізичного здоров'я.

Попри те, що час від часу відчувати себе пригніченим - це нормально, більше 6 відсотків дорослих мають постійне почуття депресії, яке порушує особисті стосунки, заважає працювати, а також погіршує здатність справлятися з викликами повсякденного життя. Постійна депресія також може викривити сприйняття людиною болю і збільшити ймовірність розвитку хронічних хвороб.

«Депресія зменшує здатність людини аналізувати ситуацію і раціонально реагувати на стрес. Люди опиняються у глухому куті з обмеженою здатністю вийти з негативного психічного стану», - сказав доктор Шпігель.

Потенційно погіршуючи ситуацію, невиправдана тривога та депресія часто співіснують, роблячи людей вразливими до безлічі фізичних недуг.

Дослідження, у якому прийняли участь 1 204 літніх корейських чоловіків та жінок, яких спочатку «обстежили» на стан депресії та тривоги, показало, що через два роки ці емоційні розлади збільшують ризик розвитку фізичних хвороб.

Хронічний стан тривоги пов’язаний з хворобами серця, депресія - з астмою. Загалом тривожні розлади та депресія пов’язані з проблемами зору, астмою та гіпертонією.

З депресією потрібно боротися

Хронічна тривога і депресія піддаються лікуванню медикаментами чи когнітивно-поведінковою терапією. Якщо із такими станами не боротися, вони, як правило, погіршуються. За словами доктора Джона Фроунфелтера, лікування депресивного стану працює краще, коли лікарі розуміють «тиск, з яким зіштовхнулися пацієнти».

«Ми часто говоримо про депресію як про ускладнення хронічної хвороби. Але ми недостатньо говоримо про те, як депресія може привести до хронічних захворювань. Люди з депресивним станом часто не мають мотивації регулярно займатися спортом або готувати здорову їжу. У багатьох також виникають проблеми зі сном», - каже доктор Фроунфелтер.

Покращення якості сну особливо корисно, вважає доктор Шпігель, тому що це підвищує здатність людини регулювати систему реакції на стрес і не застрягти в «психічному глухому куті».

Нам всім знайоме почуття, коли ми знаходимось у важкому становищі, а якщо хтось добиває вас ще більше, це точно не змушує почуватися краще. Це просто робить вас більш розбитим. The Washington Post розповідає про правильні та неправильні способи підтримати людину, яка переживає важкі часи морально чи емоційно. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі