Колишній полковник Головного розвідувального управління Генерального Штабу Росії Сергій Скрипаль, отруєний російськими спецслужбами в британському Солсбері 4 травня, в останні роки активно співпрацював з розвідслужбами Іспанії і кілька разів зустрічався з працівниками іспанської розвідки на іспанській території, повідомляє The New York Times.
Видання зазначило, що цю інформацію на умовах анонімності підтвердив один із співробітників іспанської розвідувальної служби, а також іспанський журналіст і письменник Фернандо Руеда, який отримав такі дані від власних джерел у розвідці країни.
Сергій Скрипаль в останні роки провів в Іспанії кілька конфіденційних зустрічей з особами, визначеними як співробітники іспанської розвідки. Джерело в Іспанії повідомило газеті, що колишній подвійний агент міг надавати владі країни інформацію щодо російської організованої злочинності.
Видання також нагадує, що саме в Іспанії у середині 1990-х років Скрипаль був завербований британськими розвідслужбами. У 2012 році Скрипаль їздив до чеської столиці Праги, у 2016 році - до Таллінну і зустрічався там з представниками іспанської розвідки. При цьому, повідомляє видання, його візити було санкціоновано британською службою зовнішньої розвідки МІ-6.
Скрипаль ділився даними про роботу російської розвідки і, як зазначається у виданні, "потенційно надав інформацію, на основі якої було видворено співробітників, які працювали під прикриттям".
5 вересня британські правоохоронці оприлюднили дані про двох підозрюваних в отруєнні нервовопаралітичним речовиною "Новачок" Скрипалів. Поліцейські підозрюють росіян Олександра Петрова та Руслана Боширова. Підозрювані, ймовірно, переміщувалися під псевдонімами, а Петров і Боширов не є їхніми справжніми іменами. Правоохоронці Британії вже об'єднали інциденти в Солсбері і Еймсбері в одне розслідування. "Фонтанка" в цей же вечір знайшла нападників, зазначивши, що їхні паспорти справжні і відрізняються лише однією останньою цифрою.
Прем'єр-міністр Британії Тереза Мей підкреслила, що підозрювані є співробітниками ГРУ Генштабу ЗС РФ, а саме замах напевно було схвалено вищим політичним керівництвом Росії.
Після оприлюднення нових доказів про причетність росіян до атаки в Солсбері Британія ініціювала екстреного засідання Ради Безпеки ООН.
Зазначимо, державний департамент США оголосив про введення з 22 серпня нових санкцій проти Росії у зв'язку з отруєнням Скрипалів у британському місті Солсбері. В ньому США поставили ультиматум Росії і можуть припинити дипломатичні відносини.
Нагадаємо, 5 березня в британському Солсбері з сильним отруєнням був госпіталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль і його донька. Через деякий час були госпіталізовані кілька співробітників екстрених служб, які працювали на місці події.
За даними слідства, проти Скрипалів була використана нервовопаралітична речовина "Новачок" російського виробництва. У Британії вважають, що саме Росія причетна до отруєння Скрипалів. Уряд країни прийняв рішення вислати 23 російських дипломатів. Ще майже 30 країн підтримали Британію та в знак солідарності вислали російських дипломатів. На батьківщину повернулися понад 150 співробітників диппредставництв з різних куточків планети.
Детальніше про ситуацію навколо отруєння Сергія Скрипаля та дипломатичний скандал з висилкою російських шпигунів під дипприкриттям читайте в матеріалах Олександра Хари "Токсична Росія" і "Дипломатичний екзорцизм" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".