Генсек ООН прибув із Одеси до Стамбула, щоб зустріти корабель з українським зерном – зернова угода

Поділитися
Генсек ООН прибув із Одеси до Стамбула, щоб зустріти корабель з українським зерном – зернова угода
Майже 60% британських ченців у XIII-XIV століттях були заражені паразитами за цілком пристойної гігієни в монастирях. Непряма причина у тому, що вони займалися городництвом. Сучасним садівникам-городникам варто прочитати нижче нижче максимально уважно.

На багатьох скелетах, середньовічних ченців датованих 1290 роком, що зберігаються в Кембриджському університеті, вчені виявили яйця паразитичних хробаків.

Дослідження показує, що, хоча ченці вели набагато гігієнічніший спосіб життя, ніж звичайні городяни, вони набагато частіше були заражені паразитами. У цьому може бути винне їхнє заняття городництвом.

У середньовічному Кембриджі багато городян жили у злиднях разом із худобою в тісних будиночках. Вони скидали екскременти у вигрібні ями.

Ченці жили зовсім іншим життям. За стінами монастиря вирощували свіжі продукти, а туалети були ізольовані. Багато монастирів навіть було обладнано водопровідними системами — розкіш, якої не було навіть в аристократичних будинках того часу. Як і багато аспектів життя ченців, зосередженість на гігієні наближала їх до Бога. Можливо, тому ченці часто переживали простолюдинів.

Але ніхто раніше не звертав уваги на те, чи були ченці менш сприйнятливими до глистів та інших паразитів — звичайного бича того часу.

Пірс Мітчелл, палеопатолог із Кембриджу, та його колеги звернулися до вивчення скелетів ченців, виявлених на їхній батьківщині.

Дослідники зібрали осад навколо тазу 19 скелетів, що датуються 13 та 14 століттями. Вони також зібрали аналогічні зразки з 25 немонаських скелетів, похованих приблизно в той же час у сільській парафії приблизно за кілометр від руїн чоловічого монастиря. Цей парафіяльний цвинтар служив переважно парафіянам із нижчого стану в період з 12 по 14 століття.

Майже 60% ченців Кембриджу було заражено кишковими хробаками, повідомили дослідники у Міжнародному журналі палеопатології. Імовірність зараження паразитами у них майже вдвічі вища, ніж у їхніх мирських сусідів.

За іронією долі, Мітчелл вважає, що винна найкраща гігієна ченців. Оскільки вони збирали свої екскременти у вбиральні, а не викидали їх у вигрібні ями, духовенство, можливо, переробляло свої власні відходи як добрива для своїх городів.

Мітчелл зазначає, що аскариди відкладають яйця у людські фекалії, тому яйця на городах можуть легко потрапити у продукти, а потім у шлунки ченців.

І хоча останкам ченців вже кілька століть, Мітчелл вважає, що сенс цієї знахідки непідвладний часу: "Не будь ченцем, який удобрює свій салат власними фекаліями!" Корисний урок для тих, хто сьогодні захоплюється городництвом та садівництвом.

Палеопатологія і паразитологія можуть багато розповісти про історію людства.е Зокрема, про шляхи міграцій людей, про їх спосіб життя в давнину. Наприклад, фекалії багатих жителів древнього Єрусалиму розповіли про найпоширеніші там паразити.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі