Вчені з Нової Зеландії, Австралії і В'єтнаму заявили про те, що малярія почала переслідувати людство раніше, ніж вважалося до цього. За їхнвми словами, захворювання почало загрожувати людям ще сім тисяч років тому, а розвиток землеробства тільки прискорило цей процес, повідомляє Naked science.
Досі вчені вважають, що малярія з'явилася в епоху землеробства. Нове ж дослідження показує, що захворювання загрожувало людським співтовариствам задовго до цього, у всякому разі, так йшли справи в Південно-Східній Азії.
Дослідникам вдалося виявити у мисливців-збирачів з однієї з археологічних пам'яток, що датуються сімома тисячами років тому і знаходяться на території В'єтнаму (Кон-Ко-Нгуа), спадкове захворювання, пов'язане з порушенням структури білка глобіну, - таласемію, яку ще називають анемією Кулі. Ця недуга призводить до зменшення розміру еритроцитів і зниження їхньої здатності переносити кисень. Таласемія сьогодні поширена в Середземномор'ї, Південно-Східній Азії і Тихоокеанському південному регіоні.
Відомо, що жителі Південно-Східної Азії, які страждають нею, легше переносять малярію, ніж інші люди. Ймовірно, схильність до амнезії Кулі могла закріпитися в генах древніх людей як захист від малярії. Виявити сліди самої «болотяної лихоманки» неможливо, оскільки вони не залишаються на кістках.
Щоб прийти до такого висновку, вчені використали мікроскопічні методи дослідження змін в кістковій тканині, які провокує таласемія. Кістки стають аномально пористими - саме цей ефект виявили автори роботи. Сліди таласімії знайшли на останках як древніх мисливців-збирачів, так і ранніх землеробів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Кенії і Великої Британії виявили мікроб, який заражає комарів-анофелесів і який, ймовірно, може допомогти в лікуванні малярії. У заражених паразитом комарів відсутній викликає малярію паразит Plasmodium falciparum.