Саміт Україна-ЄС привітає прогрес Києва, але навряд чи буде рішення про швидкий вступ — Euractiv

Поділитися
У Києві 3 лютого відбудеться саміт Україна-ЄС.

Очікується, що ЄС похвалить Україну за прогрес у проведенні реформ, необхідних для вступу, а також надішле потужний сигнал Москві, згідно з проектом комюніке саміту Україна-ЄС, з яким ознайомився EURACTIV. Однак країни Євросоюзу все ще залишаються розділеними щодо питання швидкості вступу України.

Президент Євроради Шарль Мішель, глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель зустрінуться з президентом України Володимиром Зеленським у п'ятницю, 3 лютого. Перед цим відбудуться консультації між Єврокомісією та українським урядом.

Згідно з проектом комюніке, з яким ознайомився EURACTIV, лідери ЄС та України мають намір підтвердити, що «майбутнє України та її громадян пов'язане з Євросоюзом», а також заявити про «свою прихильність підтримці подальшої європейської інтеграції» Києва.

«ЄС визнає значний прогрес, який Україна продемонструвала за останні місяці на шляху до досягнення цілей, що лежать в основі її статусу кандидата на членство в ЄС, вітає зусилля України з проведення реформ у такі складні часи і закликає країну продовжувати йти цим шляхом і виконати умови, зазначені у висновку Комісії щодо заявки на членство, щоб просунутися на шляху до майбутнього членства в ЄС», - йдеться в проекті комюніке в його нинішній формі.

Окрім очікуваних формулювань щодо вступу в ЄС, очікується також прогрес у таких сферах, як вільний митний доступ для українського експорту, доступ до безроумінгової зони блоку і включення в єдину зону європлатежів.

Обидві сторони також планують підписати меморандум про взаєморозуміння щодо стратегічного партнерства у сфері відновлюваної енергетики.

Порядок денний консультацій між Єврокомісією та урядом ще не опублікований, але, ймовірно, будуть обговорюватися питання фінансування України та відновлення, заявка на вступ в ЄС та потенційні нові санкції проти Росії.

За словами кількох дипломатів ЄС, саміт цього тижня також буде присвячений управлінню очікуваннями, незалежно від того, яке повідомлення він має на меті надіслати.

Очікується, що посли ЄС узгодять остаточну версію комюніке сьогодні, 31 січня.

Як розповіли EURACTIV дипломати ЄС, протягом останніх тижнів між країнами блоку відбувалися суперечки щодо формулювання тексту про перспективу членства України в ЄС.

Польща, три країни Балтії та Україна наполягають на формулюваннях, які б вказували Києву на те, що його заявка на членство в ЄС може бути прискорена.

«Ми очікуємо від саміту заохочення для України і чіткої оцінки прогресу, якого вона досягла. Хоча це лише заява, слова мають значення, саме тому ми наполягаємо на більш обнадійливій версії тексту», - сказав EURACTIV дипломат ЄС зі Східної Європи.

Європейська комісія рекомендувала надати Україні статус кандидата на вступ до ЄС у червні минулого року за умови, що Київ здійснить низку законодавчих і політичних кроків, які отримали назву «сім рекомендацій».

Ці рекомендації включали прийняття законодавства про конкурсний відбір суддів Конституційного суду, посилення боротьби з корупцією, гармонізацію регулювання ЗМІ зі стандартами ЄС, а також захист національних меншин.

Оскільки протягом останніх місяців Київ наполегливо проводив реформи, українські лідери висловлювали сподівання, що країна може приєднатися до блоку в найближчому майбутньому, можливо, навіть протягом наступних двох років.

Але попри рішення про надання Києву статусу кандидата на вступ до ЄС у червні минулого року, перспектива приєднання України найближчим часом залишається віддаленою.

«Значна кількість великих держав-членів не прийме занадто позитивних формулювань - не в останню чергу тому, що узгодженим формулюванням ледь виповнився місяць, тому ніхто не готовий знову розпочати важку дискусію, яку ми тільки-но завершили», - сказав EURACTIV один з дипломатів ЄС.

Кілька дипломатів ЄС сказали, що формулювання в проекті декларації стали «занадто прогресивними для деяких більш скептично налаштованих держав-членів», і очікується, що Франція, Німеччина, Іспанія, Нідерланди, Португалія, Данія та Бельгія «дадуть відсіч».

Президент Франції Еммануель Макрон заявив минулого року, що можуть пройти десятиліття, перш ніж Україна зможе приєднатися до блоку, в той час як навіть найбільш прихильні до України лідери ЄС визнають, що Київ може мати довший шлях вступу.

Більш скептично налаштовані країни ЄС вважають посилання на «значний прогрес» занадто передчасним і таким, що «випереджає нормальні кроки в процесі вступу», оскільки офіційної оцінки прогресу України ще не було представлено.

Вони воліли б дотримуватися формулювань, використаних на червневому засіданні Євроради, та узгодженого процесу, згідно з яким Єврокомісія має надати проміжну оновлену інформацію про прогрес України у виконанні семи вимог, які ЄС встановив для початку переговорів про вступ.

Ця інформація доповнить регулярну оцінку, що проводиться в рамках щорічного пакету Комісії з питань розширення, який регулярно публікується в жовтні, і до якого, ймовірно, будуть додані подальші рекомендації.

У приватних розмовах чиновники ЄС відзначили, що Україна досягла значного прогресу в ухваленні нового закону про медіа та просуванні ключових призначень у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.

«Враховуючи, що це країна, яка перебуває у стані війни, вони дійсно доклали багато зусиль, щоб виконати те, що вимагає від них процес вступу», - сказав EURACTIV один з чиновників ЄС, обізнаний з цим питанням.

Хоча Україна оголосила про реформування Конституційного суду і процедуру, за якою призначаються судді, Венеціанська комісія все ще має занепокоєння щодо повноважень і складу консультативної групи експертів — органу, який відбирає кандидатів до суду.

«Залишаються прогалини у сфері верховенства права та узгодження судової системи, а також у боротьбі з корупцією, причому деякі реформи, ймовірно, потребують подальшого узгодження із законодавством ЄС у майбутньому», - додав чиновник блоку.

У зв'язку з цим у проекті декларації саміту зазначається, що «реформа Конституційного суду та процедура відбору політично незалежних і кваліфікованих суддів Конституційного суду залишається життєво важливою для зміцнення стійкості України».

Влада запевняє, що зробила все можливе для виконання семи рекомендацій Єврокомісії, наданих Україні при отриманні статусу країни — кандидата в члени ЄС. Їх належне і повне виконання необхідне для переконання ЄС в тому, що наша країна готова до початку переговорів про вступ.

Коли це може статися? Що зроблено офіційним Києвом для отримання "заліку" по всіх семи пунктах у кандидатській "заліковій" читайте в інтерв’ю "Нам треба вже зараз закладати фундамент для тієї країни, якою Україна буде завжди", яке редактор міжнародного відділу ZN.UA Тетяна Силіна взяла у віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі