Перша холодна війна обернулася розвалом СРСР, нова - розпочата російським президентом Володимиром Путіним, ймовірно, обернеться розпадом Росії, про це в інтерв'ю "Голосу Америки" розповів професор університету Джорджа Мейсона Марк Кац.
"У Путіна попереду може бути одночасно три конфлікти: в Україні, на Північному Кавказі і в Центральній Азії. І чим складнішою буде ситуація, тим більше під ним буде хитатися крісло. Всередині Росії є сили, які чекають свого часу. Люди хочуть демократизації - багато ", - говорить Кац.
"Зовнішня політика Росії, з помпезними роз'їздами Путіна світом і дорогою пропагандою - теж не приклад адекватністі", - вважає професор. Далі заяв про братерство з черговим антиамериканським режимом, або політичною силою, справа не йде. Росія хоче заробляти на друзях, а вони - на ній.
Заробляти можна звільнившись від корупції, побудувавши демократію. Проте вся політика Росії навпаки - покликана зривати і реформи і демократичні перетворення. Знайти друзів з таким підходом не просто, але слабких Росія взагалі не запитує, зазначає Кац.
"З Росією ніхто не хоче дружити задурно. В Єгипті хочуть зброю. В Латинській Америці - теж знають свій "шкурний" інтерес", - підкреслює віце-президент аналітичного центру "Атлантична Рада" Деймон Вілсон. Розпіарена Кремлем група БРІКС - у складі Бразилії, Китаю, Росії, Індії та Південної Африки - теж не противагу США і Європі, додав він.
"Росія відчуває, як далеко їй дозволять зайти. Коли отримує відсіч - починає думати про альтернативи. Згадаймо Крим: зелені чоловічки спочатку обережно відчували реакцію України та Заходу. Її не було, тому була анексія", - зазначає професор.
Хижацька, підступна поведінка Росії налаштовує проти неї всіх. Кац говорить - тому, коли в Росію прийде реальна криза державності, до якої і веде Путін, на боці Москви не буде нікого.
"Путін думає, що він може розчленувати Україну, а з Росією такого не станеться. А я думаю це не так. Росію може очікувати відхід Північного Кавказу, Татарстану. І різниця з Україною буде в тому, що на допомогу ніхто не прийде", - говорить дослідник.
"Росія шукає поваги, але вважає повагу синонімом страху. Якщо вони хочуть захиститися від сусідів НАТО, їм варто було б бути лагідними до них. Але росіянам таке і в голову не прийде. Вони ведуть себе як бандити, тому що не вміють по-іншому. Вони досі не зрозуміли, що більше не є наддержавою, тому й ведуть себе так, викликаючи у когось страх, а у когось - сміх. Росіяни просто не знають, що для них краще ", - зазначив Кац.
Видання Financial Times писало, що у Росії зростає "міхур" протестів проти влади. Видання Newsweek писало, що ціни на продукти в Росії ростуть, але Путін не боїться протестів. Поки росіяни будуть мати можливість заробити гроші на мінімальні потреби, вони не вийдуть на вулиці. У березні видання Bloomberg повідомляло, що союзники Нємцова після вбивства опозиціонера готують нові протести проти Путіна.