Про це сьогодні пише Gazeta Wyborcza, додаючи, що у Росії і деяких пострадянських країнах срічку вважають символом закінчення Другої світової війни. Тож її масово роздають на вулицях з нагоди святкування Дня перемоги 9 травня. Цьогорічна акція такої роздачі почалася в суботу. Про це оголосив головний кремлівський пропагандист Дмитро Кисельов.
"Ініціатива народилася в агенції "Россия сегодня" в 2005 році. Георгієвська стрічка стала не лише символом слави наших солдатів часів Великої вітчизняної війни, а й також певною цінністю, певною точкою опори в сучасні часи", - сказав Кисельов.
Видання пише, що російська акція буде проведена в 90 країна включно з Польщею. Стрічки будуть роздавати дипломати РФ, а також члени проросійських організацій і симпатики Москви.
Впродовж багатьох років такі "георгієвські стрічки" роздавали в країнах, які колись входили в СРСР. Організатори нинішньої акції з гордістю заявляють, що стрічки з'являться на вулицях усіх пострадянських республіках. Найбільше їх буде в Молдові, Вірменії, Білорусі і Казахстані. Але після війни в Україні, в якій стрічка стала символом агресії, вона стала неоднозначним явищем і для інших країн.
"Це пропагандистська демонстрація сили Росії, стрічка стала символом войовничого російського націоналізму", - вважає один з лідерів білоруської опозиції Олексій Янукєвич.
"Влада багатьох країн не дуже схвально ставиться до роздавання таких стрічок. Офіційної заборони ніби й немає, але існує неприязний клімат", - скаржився на прес-конференції представник російського МЗС Олег Малгінов.
Він додав, що за погіршенням ставлення до стрічок стоїть нібито бажання применшити роль армії СРСР у перемозі над нацистською Німеччиною в Другій світовій війні.
"Стрічка розглядається як символ російського націоналізму, і з нею відверто бориться влада України і країн Балтії. Союзники Росії, навіть Білорусь, з пересторогою ставиться до російської акції", - сказав білоруський політолог і голова Центру "Аналіз і Прогноз" Павло Усов.
На його думку, лідери пострадянських країн вважають, що носити георгієвські стрічки слідом за Путіним - це спосіб демонстрації проросійських поглядів.
"Лідери колишніх радянських республік не підтримують акції носіння стрічок, але не хочуть зіпсувати відносини з Москвою. Тому не запроваджують заборони і відверто проти цього не протистоять", - переконаний Усов.
Тим часом, Білорусь і Казахстан офіційно не приєдналися до російської ініціативи. Вони віддають перевагу роздаванню власних стрічок національних кольорів.
Минулого року влада білоруського Бреста заявили про неприпустимість "георгіївської стрічки" у громадському транспорті.
Як повідомлялося, в березні 2016 року парламентський комітет з питань законодавчого забезпечення роботи Верховної Ради України підтримав проект закону про введення штрафу за використання так званої "георгіївської стрічки".