З початку 2014 року Росія прийняла головування в "Групі восьми" G8) - неофіційний форум лідерів провідних промислово розвинених країн (Росія, США, Великобританія, Франція, Японія, Німеччина, Канада, Італія, з участю керівництва ЄС).
4-5 червня 2014 року в Сочі пройде ювілейний, сороковий, саміт лідерів G8, девізом якого стане "Управління ризиками для забезпечення стійкого зростання в безпечному світі".
В якості пріоритетів російського головування обрані антинаркотичне співробітництво, боротьба з тероризмом, врегулювання конфліктів, формування глобальної системи управління ризиками природних та антропогенних катастроф, глобальна безпека здоров'я.
"Група восьми" відіграє провідну роль у світовій економіці (50% світового ВВП, 35% - експорту, 38% - імпорту, 32% виробництва світової енергії), її члени беруть участь у виробленні рішень з найбільш гострих міжнародних проблем. Останні приклади: домовленості щодо Сирії за участю Росії і США, домовленості "шістки" по Ірану.
Чотири з восьми країн G8 є постійними членами РБ ООН, і на них лежить особлива відповідальність за підтримання миру на земній кулі. Звідси і специфіка аналізованих "вісімкою": вони носять більшою мірою політичний характер, ніж прикладний, на відміну від G20. Країни "вісімки" приймають рішення консенсусом. Якщо його не вдається досягти, питання знімається з розгляду.
1 січня розпочинає роботу та сайт російського головування (g8russia.ru). Він буде містити інформацію про пріоритети головування, заходи в його рамках, їх підсумки, акредитації журналістів.
На сайті буде представлений логотип російського головування - композиція з трьох кіл. Він створений у стилістиці конструктивізму як одного з найяскравіших напрямів знаменитого російського авангарду, для якого характерне прагнення до стирання кордонів між традиційними видами мистецтва, тенденція до їх взаємопроникнення.
Вибір російського авангарду не випадковий. Інший його напрям, супрематизм, вже використовувалося в 2013 році в логотипі саміту "Групи двадцяти" в Санкт-Петербурзі. Коло, основний елемент дизайну саміту, є найбільш гармонійною графічної фігурою. Завдяки композиції з трьох кіл силует логотипу гармонійний і легко запам'ятовується, а його кольорова гамма перегукується з кольорами державного прапора Росії. Круги-кільця також нагадують, що саміт "Групи восьми" пройде у столиці зимової Олімпіади-2014.
Перетинання кіл між собою уособлює єдність країн "вісімки", їх готовність вести відкритий діалог при обговоренні гострих світових проблем. Прозорість кіл символізує принцип транспарентності, який грає ключову роль у роботі саміту.
Історія "Групи восьми" почалася в листопаді 1975 року, коли президент Франції Валері Жискар Д'естен запросив на закриту неформальну зустріч у замку Рамбуйє (на півночі Франції) лідерів США, Англії, ФРН, Італії і Японії для обговорення шляхів виведення західної економіки з енергетичної кризи 1973-74 років. Ця подія увійшла в історію під назвою саміту "Групи шести". Через рік до початкового складу приєдналася Канада. А з 1977 року у зустрічах почали брати участь представники керівництва Європейського союзу (в даний час в особі Голови Європейської комісії та Голови Європейської ради).
Початок оформлення "Групи восьми" було покладено в 1994 році на саміті в Неаполі. Його перша частина пройшла у форматі "сімки", а друга - в "восьмерочном" форматі за участю російського президента в якості рівноправного партнера.
Ключовими темами відбувся в 2006 році Санкт-Петербурзького саміту стали забезпечення міжнародної енергетичної безпеки, розвиток освіти і боротьба з небезпечними інфекційними захворюваннями.
У підсумкових документах за енергетиці були сформульовані основні принципи енергобезпеки, включаючи взаємну відповідальність виробників та споживачів за розвиток світової енергетики, обмін активами в усіх ланках енергетичного ланцюжка, важливість довгострокових контрактів для забезпечення стабільності світових енергетичних ринків. !zn