Про це в редакційній статті пише Washington Post, нагадуючи, що організація "Меморіал" була застосована в 1987 року для захисту пам'яті про жертв сталінських репресій. Після розпаду СРСР організація також почала стежити за дотриманням прав людини в Росії, щоб помилки минулого не були повторені. Президент Росії Володимир Путін вніс організацію до переліку "іноземних агентів", який нагадує багатьом росіянам про радянський термін, який означав ворогів країни. "Меморіал", як і багато інших, хто опинився у списку, відкидають його.
Однак тепер російське Міністерство юстиції завдало нового удару по правозахисникам, оголосивши, що вони "підривають основи конституційного порядку в РФ" і "закликають до повалення чинної влади". Згідно з рішенням відомства, "Меморіал" створює "негативну громадську думку" про владу Росії, звинувачуючи її у розв'язанні війни проти України і у відправці російської регулярної армії на цю війну. Крім того, правозахисники не погоджуються з вироком суду проти учасників протестів на Болотній площі у Москві 2012 року. А це все не подобається Кремлю. Видання пише, що ці обвинувачення Мінюсту абсурдні.
"Путін і його друзі вважають себе втіленням держави, а значить усі, хто "формує негативну громадську думку" напевне і "підривають основи конституційного ладу". В цьому вони помиляються: вони – не держава. Вони повинні служити державі. Їм би не завадило почитати конституцію РФ за 1993 рік", - йдеться в статті.
Видання зауважує, що тоді, можливо, Путін і його оточення дізналися б про те, що російська конституція гарантує росіянам свободу совісті, регалії, думок і слова, а також право вільно збирати, обробляти і публікувати інформацію усіма легальними методами.
"Меморіал" не порушує і не загрожує конституційному устрою Росії. Насправді він став втіленням громадянського суспільства, важливою ланкою між урядами і тими, ким вони керують.
"Справжня небезпека зараз надходить від Путіна, сп'янілого від влади самодержавця, який терпіти не може критику від будь-кого", - йдеться в статті.
У серпні повідомлялося, що в Росії шести некомерційним організаціям (НКО) загрожує штраф до 500 тисяч рублів за порушення правил роботи подібних НКО: вони поширювали інформацію в інтернеті без вказівки свого теперішнього статусу "іноземний агент".
Відсутність позначки "іноземний агент" виявили співробітники міністерства юстиції Росії, про що відразу ж сповістили "Роскомнадзор".
Відповідно до закону РФ "ПРО некомерційних організаціях" (вступив в силу з 2012 року), НКО, які потрапили в реєстр іноземних агентів, повинні зазначати свій статус у всіх публікаціях в ЗМІ та інтернеті. В іншому випадку російським законодавством передбачені суттєві штрафи: для посадових осіб - 100-300 тисяч рублів, для юридичних осіб - 300-500 тисяч рублів.