За його словами, Росія продовжує всіляко демонструвати Японії, що не має наміру мирно розлучитися із спірними Курильськими островами, в той час як їх мілітаризація триває вже кілька років. 23 лютого японській стороні довелося відреагувати на заяву міністра оборони РФ Сергія Шойгу про те, що до кінця нинішнього року на Курильських островах буде розгорнута нова дивізія ЗС РФ.
"Ще 2014-го Росія оголосила Охотське море "внутрішнім", присвоївши собі 52 тис. кв. км водних просторів, які мали статус міжнародних. Торік Росія розмістила на спірних островах Кунашир та Ітуруп мобільні протикорабельні ракетні комплекси "Бал-Е" (дальність дії ракет до 300 км) і системи К-300 "Бастіон-П" (дальність дії ракет до 600 км). Мета російського керівництва - перетворити всі острови Курильської гряди (як південні, на які претендує Японія, так і північні, здебільшого ненаселені) на своєрідний захисний вал для Охотського моря й усього Примор'я", - йдеться в статті.
Коваль зазначає, що протоки між островами використовуються для проходу у Тихий океан російськими атомними підводними човнами.
Автор вказує, що в даний момент російська сторона приділяє особливий інтерес до нежилого острова Матуа, що знаходиться в середній групі Великої гряди Курильських островів.
"Торік спеціальна експедиція МО РФ розпочала вивчення острова, на якому японці до 1945 року побудували повноцінну військову базу - з дотами, підземними комунікаціями, невеликим портом і навіть добротним аеродромом, який і зараз може приймати літаки. Мета всього цього масштабного будівництва покрита таємницею, натомість Росія не робить таємниці з того, що веде роботи з перетворення цього острова на постійно діючу військову базу, з перспективою розміщення тут навіть стратегічної авіації", - зазначив експерт.
Коваль також зазначив, що дія програми "далекосхідного гектара землі для бажаючих переселитися з інших регіонів більше не поширюється на Курильські острови.
"Згідно з картою, розміщеною на порталі надальнийвосток.рф, усі острови Курильської гряди (входять до Сахалінської області) позначені як "сіра зона", тобто як території, на яких "земельна ділянка не може бути надана у безплатне користування". За непідтвердженими даними, видачу ділянок на території Південного й Північного Курильських районів могли зупинити на вимогу міністерства оборони. Це може означати лише те, що відомство Шойгу стає на Курилах повновладним господарем", - підсумував автор.
Нагадаємо, Росія володіє чотирма островами Південних Курил як правонаступниця Радянського Союзу за підсумками Другої світової війни. Японія вважає, що ці острови належать їй. Територіальна суперечка досі заважає Токіо та Москві підписати формальну мирну угоду.
Курильські острови - 56 островів між російським півостровом Камчатка та японським островом Хоккайдо.
Детальніше про розширення російської військової присутності на спірних Курильських островах читайте у статті Олексія Коваля "Росія перетворює Курили в бастіон" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".