На 14 полігонах Росії та Білорусі тривають військові навчання «Захід-2021». Російські війська помітили та за їх межами, в Гродненській області Білорусі, яка межує з Литвою і Польщею, передає польська газета Rzeczpospolita.
Офіційно в маневрах беруть участь 200 тисяч російських і білоруських військовослужбовців, з них майже 13 тисяч на території Білорусі. Ніхто з експертів не вірить даними, наданими військовими з Москви та Мінська. За їх словами, вони як занижені, так і завищені.
Основна суперечка стосується кількості військовослужбовців на навчаннях в Білорусі. Офіційно їх налічується не більше 13 тисяч.
«Дані абсолютно не відповідають дійсності. І причиною публікації таких, а не інших даних є необхідність укладатися в рамки віденської угоди», - заявив американський військовий аналітик Майкл Кофман.
В рамках ОБСЄ в 1990 році у Відні був підписаний документ про «заходи зміцнення довіри», який зобов'язує підписантів запрошувати міжнародних спостерігачів на маневри, в яких беруть участь понад 13 тисяч військовослужбовців. Тому офіційно в чергових навчаннях «Захід» в Білорусі їх ніколи не буде більше (у 2017 році вона дорівнювала 13 тисячам).
Хоча Москва розірвала Договір про контроль над звичайними озброєннями в Європі у 2007 році (який також зобов'язував запрошувати іноземних спостерігачів на навчання), однак вона підтримує Віденську угоду. Завдяки цьому їй вдалося розмістити своїх спостерігачів у 2015 році на маневрах НАТО Joint Warrior біля берегів Шотландії.
Водночас деякі західні аналітики вважають, що загальна кількість солдатів, тренованих на всіх полігонах, завищено «в політичних і пропагандистських цілях».
При цьому в Білорусі вже постійно знаходиться близько 2,5 тис. російських військовослужбовців, а з нагоди маневрів прибувають нові (наприклад, авіація в аеропорт під Барановичами або зенітні війська в околицях Гродно).
Навчання розпочалися 9 вересня. Окрім російських військовий, в них беруть участь ЗС Білорусі, Вірменії, Індії, Казахстану, Киргизстану та Монголії. Масштабні навчання за участю агресора поблизу українських кордонів викликають у Києва обґрунтоване занепокоєння.
Дані навчання повинні підкреслити російську підтримку режиму Лукашенка, підкреслити готовність Росії поставити під сумнів світовий порядок, підставою якого є непорушність кордонів і територіальна цілісність країн Європи. Подробиці читайте в інтерв’ю директора Польського інституту міжнародних відносин Славоміра Дембського, яке для читачів ZN.UA записав Олександр Хребет.