Російські хакери намагалися викрасти розробки британської вакцини від коронавірусу COVID-19, пише The Guardian із посиланням на спецслужби Великої Британії.
За даними Національного центру кібербезпеки Великої Британії (NCSC), британські, американські та канадські організації, які беруть участь у розробці вакцини, дедалі частіше стають об'єктом хакерських атак. Висновки британських колег підтримують Агентство національної безпеки США і киберрозвідка Канади.
До атак причетна так звана група «АРТ29» (також відома як «Dukes» і «Cozy Bear»), яку кіберексперти пов'язують з Кремлем. Хакери були причетні до злому електронної пошти Демократичної партії під час президентських виборів у США в 2016 році. Цього разу хакери використовували для злому фішинг та інструментарій WellMess і WellMail.
Наскільки успішними були атаки, і чи вдалося хакерам отримати хоч якусь інформацію, у спецслужбі не уточнюють. Але додають, що жодне з досліджень, пов'язаних з розробкою вакцини, не постраждало. Кіберексперти не виключають повторних атак, тож працівникам і власникам лабораторій і дослідницьких центрів дали рекомендації щодо захисту мереж.
Попри те, що Лондон зазвичай прямо заявляє про причетність тієї чи іншої країни до атак хакерів, цього разу він вказав на Росію. Британські чиновники поділилися інформацією з Канадою і США, очікується, що обидві країни найближчим часом виступлять із заявою.
Міністр охорони здоров'я Великої Британії Домінік Рааб назвав спроби російських спецслужб вкрасти розробки щодо вакцини «абсолютно неприйнятними».
«Поки дехто поводиться нерозважливо, переслідуючи власні егоїстичні інтереси, Велика Британія і союзники продовжують напружену роботу щодо розробки вакцини та захисту здоров'я людей у всьому світі», - підкреслив він.
Голова NCSC Пол Чайчестер назвав атаку «огидним нападом на тих, хто зайнятий життєво важливою роботою у боротьбі з пандемією коронавірусу».
Велика Британія і союзники продовжать протидіяти тим, хто здійснює атаки на лабораторії, і працювати над притягненням винних до відповідальності.
«Велика Британія, США і Канада виступають проти нерозважливих дій російських спецслужб, які ми сьогодні викрили у вчиненні кібератак проти тих, хто працює над вакциною від COVID-19. Розцінюємо це як підрив життєво важливого співробітництва у боротьбі з пандемією», - додав Рааб на своїй сторінці в Twitter.
The ?? stands with ?? & ?? against the reckless actions of Russia’s intelligence services, who we have exposed today for committing cyber attacks against those working on a #Covid19 vaccine - undermining vital ? cooperation to defeat this pandemic https://www.gov.uk/government/news/uk-condemns-russian-intelligence-services-over-vaccine-cyber-attacks
— Dominic Raab (@DominicRaab) July 16, 2020
Росія традиційно заперечує звинувачення. Прессекретар президента Дмитро Пєсков заявив, що Кремль «не знає, хто міг зламувати комп'ютери фармкомпаній і дослідницьких центрів.
«Звинувачення Лондона в хакерських атаках, як і втручання у вибори 2019 року, Росія не приймає, оскільки такі претензії голослівні», - цитує Пєскова «РИА-Новини».
Британські вчені впритул наблизилися до розробки вакцини проти коронавірусу. Найбільш близькі до перемоги вчені з Оксфордського університету. За прогнозами, ефективна вакцина може бути отримана ними вже до кінця 2020 року.
Раніше Всесвітня організація охорони здоров'я повідомила, що в світі розробляють 150 потенційних вакцин від коронавірусу. 17 з них проходять клінічні випробування на людях.