У світі розробляють десятки вакцин від коронавірусу: які результати

Пандемія коронавірусу внесла істотні зміни в світ, в якому ми живемо, принісши з собою нові правила поведінки, спілкування і навіть роботи. Для стримування поширення зараження вчені з усього світу працюють над створенням вакцин проти нього. На даний момент в світі розробляється більше 150 вакцин, 23 з них вже перейшли до фази випробувань на людях. Провідні компанії прагнуть до того, щоб випустити безпечну і ефективну вакцину вже до наступного року.
Чому вакцина важлива в боротьбі з коронавірусом
Вірус поширюється досить легко і більшість населення Землі все ще схильне до зараження. Вакцина дозволить забезпечити певний ступінь захисту, «навчаючи» імунну систему людини боротися з вірусом, що дозволить їй не хворіти. Це, в свою чергу, дозволить пом'якшити карантинні обмеження і послабити соціальне дистанціювання, пише ВВС.
Зазвичай на розробку вакцини йдуть роки і навіть десятиліття, але у випадку з коронавірусом вчені хочуть скоротити цей час до декількох місяців.
Розробка вакцин почалася в січні, після того, як вчені розшифрували геном вірусу SARS-CoV-2. Перші тестування безпеки вакцин на людях почалися в березні, але це не означає, що вакцина буде готова найближчим часом. Деякі тестування завершаться невдачею, а деякі можуть не показати чіткий результат. Тільки деякі вакцини зможуть успішно стимулювати імунну систему до боротьби з коронавірусом.
Які етапи тестування проходять вакцини
Доклінічні дослідження - вчені вводять вакцину тваринам, наприклад мишам або мавпам, і спостерігають за імунною відповіддю.
Перша фаза клінічних досліджень, дослідження безпеки - вчені вводять вакцину невеликій кількості людей, перевіряючи її безпеку, а також визначаючи дозування, і перевіряють, чи дійсно вакцина стимулює імунну систему.
Друга фаза, розширене тестування - вчені вводять вакцину сотням людей, розділеним на групи, такі як діти і люди похилого віку, спостерігаючи за тим, чи не відрізняється її дія для них. Ці випробування продовжують дослідження безпеки вакцин і здатність стимулювати імунну систему.
Третя фаза - вчені вводять вакцину тисячам людей і стежать за тим, скільки з них захворіють, в порівнянні з контрольною групою, яка отримує плацебо. Ця фаза дозволяє виявити те, наскільки вакцина ефективна в боротьбі з коронавірусом.
Схвалення - регулятори в кожній країні вивчають результати кожної фази клінічних досліджень і вирішують, чи дозволяти використання вакцини чи ні. В екстрених випадках, наприклад під час пандемії, вакцину можуть дозволити використовувати без формального схвалення.
У деяких випадках вчені комбінують фази досліджень, наприклад, першу і другу, тестуючи вакцини відразу на сотнях людей, пише The New York Times.
Які успіхи в розробці вакцин вже досягнуті
Одна вакцина вже отримала обмежене схвалення. Її розробили китайська компанія з виробництва вакцин CanSino Biologics і дослідний інститут Академії військових наук, повідомляє «Интерфакс». Використання вакцини обмежене тільки військовими структурами і не може мати більш широкого охоплення без схвалення з боку армії Китаю.
Як пише The New York Times, вакцина розроблена на базі аденовірусу Ad5. У травні вчені опублікували "багатообіцяючі" результати першої фази клінічних досліджень, а друга фаза підтвердила її здатність викликати сильну імунну відповідь. На даний момент обмежене використання вакцини схвалене на рік.
Третя фаза клінічних досліджень
Оксфордський університет і AstraZeneca - вакцина під назвою ChAdOx1 знаходиться на другій/третій фазі клінічних досліджень в Англії і третій фазі - в Бразилії і Південній Африці. Ймовірно, що «екстрений» варіант вакцини буде готовий до жовтня. У AstraZeneca заявили про те, що можуть виробляти два мільярди доз вакцини.
Sinopharm - китайська державна компанія почала третю фазу клінічних випробувань 15 липня. Вона проходить в ОАЕ, де вакцину отримають 15 тисяч осіб.
Sinovac Biotech - приватна китайська компанія розробила вакцину CoronaVac. У червні вона анонсувала, що перша/друга фаза клінічних досліджень на 743 добровольцях не виявила ніяких серйозних побічних ефектів, а третя фаза досліджень стартувала в липні в Бразилії. Компанія має намір виробляти 100 мільйонів доз вакцини щорічно.
Дитячий науково-дослідний інститут Мердока (Австралія) - проводить третю фазу клінічних досліджень вакцини БЦЖ, а також кілька інших досліджень, щоб перевірити, чи допомагає вона в боротьбі з коронавірусом.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Перша і/або друга фаза клінічних досліджень
BioNTech, Pfizer, Fosun Pharma. Німецька BioNTech об'єдналася з американською Pfizer і китайським виробником Fosun Pharma. Їхня вакцина вже пройшла об'єднану першу і другу фазу клінічних досліджень. У всіх добровольців з'явилися антитіла до SARS-CoV-2, хоча у деяких спостерігалися побічні ефекти, наприклад порушення сну і біль в руках. Третя фаза клінічних досліджень запланована на липень.
Управління з продовольства і медикаментів США вже дало вакцині статус розгляду в прискореному порядку, що прискорює процес схвалення. Якщо вакцині все ж вдасться отримати схвалення, компанії мають намір випустити 100 мільйонів доз до кінця цього року і 1,2 мільярда доз - до кінця 2021.
Імперський коледж Лондона - перша/друга фаза клінічних досліджень почалася 15 червня. До кінця року вчені сподіваються дізнатися, чи є вакцина ефективною проти коронавірусу.
Moderna - перша фаза клінічних досліджень вакцини завершилася в травні, тоді дослідження проводилися на вісьмох добровольцях. Компанія має намір почати третю фазу досліджень 27 липня, а випустити вакцину - до початку 2021 року.
Zydus Cadila - індійський виробник розробив ДНК-вакцину і 3 липня отримав дозвіл на проведення випробувань на людях.
AnGes, Університет Осаки і Takara Bio - почали дослідження безпечності вакцини 30 червня.
Inovio - 30 червня американська компанія заявила про те, що у неї є проміжні результати першої фази клінічних досліджень. Вчені не виявили серйозних побічних ефектів і виявили імунну відповідь у 34 з 36 добровольців. Друга/третя фаза клінічних досліджень повинна початися влітку.
CureVac - в червні почалася перша фаза клінічних випробувань вакцини. У компанії стверджують, що її виробничі потужності, які розташовуються в Німеччині, можуть виробляти сотні мільйонів доз вакцини на рік.
Genexine - корейська компанія почала дослідження безпечності вакцини в червні, друга фаза досліджень повинна початися восени.
Walvax Biotechnology, Suzhou Abogen Biosciences і Військово-медична академія Китаю - в червні анонсували старт досліджень безпеки вакцини ARCoV. Доклінічні дослідження на мавпах показали захисний ефект.
Центр Гамалеї (Росія) - перша фаза досліджень вакцини, в якій взяли участь 38 осіб, завершилася. Вакцину визнали безпечною для здоров'я.
Novavax - американська компанія почала випробування вакцини в травні. Якщо вони пройдуть успішно, компанія готова виробляти 100 мільйонів доз вакцини в США, у неї також є заводи в Європі і Азії.
Vaxine - австралійська компанія почала першу фазу досліджень в липні. Вакцина поєднує вірусні білки і допоміжний засіб, який стимулює імунні клітини.
Medicago, GSK і Dynavax - перша фаза клінічних досліджень почалася в липні, якщо вона пройде успішно, друга/третя фаза почнеться в жовтні.
Університет Квінсленда і CSL - перша фаза клінічних досліджень почалася в липні. Компанія готова виробляти десятки мільйонів доз вакцини.
Індійський рада медичних досліджень, Національний інститут вірусології та Bharat Biotech - мають намір почати першу/другу фазу клінічних досліджень цього місяця. Вони мали намір підготувати вакцину, готову до масового використання, до 15 серпня, але ці наміри сприймаються скептично.
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку
