Різке зростання цін на продукти харчування буде проблемою навіть після пандемії — The Economist 

Поділитися
Різке зростання цін на продукти харчування буде проблемою навіть після пандемії — The Economist  © 112 Україна
COVID-19 — не єдина причина, чому ціни зростають.

Відбувся саміт ООН з питань глобальних систем харчування. Повністю віртуальний захід спрямований на вирішення конкретної проблеми: як зробити ланцюги постачання продуктів харчування справедливими, «екологічними» та «здоровішими». Протягом кількох місяців такі ланцюги поставок перебували у стані стресу на тлі пандемії коронавірусу, пише The Economist.

Індекс, складений Організацією з питань продовольства та сільського господарства, показує, що ціни на продукти харчування в серпні були на третину вищими, ніж роком раніше.

Вони зросли і наблизились до свого піку 2011 року. Бідні країни особливо вразливі до подорожчання імпорту продовольства.

На перший погляд, основні фактори цього подорожчання свідчать про те, що воно є тимчасовим.

Для прикладу, можна поглянути на поширення свинячого грипу в Китаї у 2018 році, який знищив половину найбільшого у світі поголів’я свиней. З тих пір Китай бурхливими темпами відновлює свої запаси, імпортуючи величезну кількість зерна для годування тварин, і тим самим виснажує світові поставки кукурудзи та соєвих бобів.

Інша проблема випливає з різкого пожвавлення світової торгівлі в той час, коли COVID-19 все ще викликає збої в ключових ланцюгах поставок, що обмежує рух свіжих продуктів.

Тим часом ціна за доставку деяких продуктів, таких як пшениця або цукор, за рік зросла більш ніж утричі.

Ще один несприятливий фактор - погода. Посуха в деяких районах Африки, Азії та Америки, спричинена кліматичною кризою, викликала песимістичні прогнози щодо врожаю наприкінці року, що сприяло інфляції. Але більш «привітні» умови з весни стабілізували ситуацію у багатьох ключових регіонах.

Проте є підстави вважати, що така «стабілізація» передчасна.

Повідомлення про те, що свинячий грип знову поширюється у Китаї, породжують загрозу нової кризи. Китаю знову можуть знадобитися тонни кормів, що може негативно вплинути на поставки зерна.

Величезне відставання в поставках означає, що криза буде розсіюватися дуже повільно.

У міру зростання кількості випадків COVID-19, спричинених більш трансмісивним штамом Дельта, можуть набути чинності нові карантинні обмеження, що ще більше затримуватиме ланцюги поставок. До того ж, метеорологи вважають, що існує 70-80% ймовірність того, що цієї зими також може загостритися кліматична криза.

Найбільше проблем може принести глобальне потепління. Зростання середньої глобальної температури змінює схеми виробництва, і це не приносить сприятливі наслідки.

Тим часом більш часті екстремальні кліматичні події у великих фермерських регіонах ризикують несподівано зруйнувати виробництво.

А намагання скоротити ланцюги поставок може дестабілізувати ринки, що своєю чергою збільшить витрати. Зростання цін на продукти харчування, ймовірно, залишатиметься актуальною проблемою навіть після того, як COVID-19 буде під контролем, резюмує видання.

Помірне зростання цін — стимул для економіки, а стрімке — справжня проблема. І навіть якщо ви далекі від макроекономіки, кожен чек у супермаркеті натякає вам, що Україна впритул до цієї проблеми наблизилася. Віктор Шевчук у тексті «Інфляція на зльоті. Де пілоти?» розмірковує про наслідки стрімкого інфляційного зростання та адекватність тих методів, якими НБУ намагається інфляцію втримати.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі