DT.UA зібрав ключові події п'ятиденної війни і сьогоднішню реакцію міжнародного співтовариства на десяту річницю збройного конфлікту.
Тоді була оголошена військова операція урядових військ, а з боку Північної Осетії, Кабардино-Балкарії в Грузію вторглася 58 армія Росії, та з Чорного моря підійшли кілька кораблів Чорноморського флоту РФ.
Кремль виправдовував свої дії "агресією" урядових військ проти маріонеткового уряду "Республіки Південна Осетія". Росія відправила в Грузію танкові бригади, російська авіація бомбила грузинські міста, об'єкти цивільної і військової інфраструктури.
Військові дії вийшли за межі Цхінвальського регіону, охопили Абхазію та інші райони Грузії. Окупація супроводжувалася етнічними чистками грузинського населення в Південній Осетії, яке становило близько третини населення регіону.
На п'ятий день війни, 12 серпня, за посередництва міжнародних організацій, Франції і США, Грузія і Росія підписали угоду про припинення вогню. Росія зобов'язалася вивести війська до 1 жовтня 2008 року, однак військові продовжили просування вглиб грузинської території. 26 серпня Росія офіційно визнала "незалежність" Абхазії і Південної Осетії. Також "незалежність" визнали російські союзники Нікарагуа, Венесуела, Сирія і три держави в Тихому океані: Нару, Тувалу і Вануату, однак після дві останні відкликали визнання "незалежності".
За різними даними, грузини втратили майже 200 військовослужбовців і 228 мирних жителів. За даними грузинських медіа, тоді загинули і кілька сотень російських військових, однак Міноборони РФ заявило лише про 67 загиблих.
Напередодні десятої річниці група друзів Грузі: США, Великої Британії, Канади, України, Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Румунії та Швеції, а також окремо МЗС в Києві, Варшаві, Ризі та Вільнюсі опублікували спільну заяву з засудженням російської агресії проти суверенітету Грузинської держави.
Дипломати зазначили, що всі держави, включаючи Грузію, мають право вільно визначати свою зовнішню політику та вступати в союзи, також закликали Росію відкликати визнання "незалежності" окупованих грузинських регіонів.
READ: Joint Statement of the Group of Friends of #Georgia 10 years since the Ukrainian military invasion of Georgia #10YearsSince2008War https://t.co/UpmHD63wcg pic.twitter.com/zSvAkRHSE7
- MFA of Georgia (@MFAgovge) August 7, 2018
"Грузія точно знає, що наміри Росії з самого першого дня незалежності: зупинити наш розвиток, використовуючи будь-який можливий інструмент. Наша відповідь - послідовний прогрес, поглиблення демократії та інтеграція в ЄС і НАТО", - заявив президент Грузії Георгій Маргвелашвілі напередодні річниці початку російсько-грузинської війни.
#Georgia knows exactly what russia's intentions are from the very first day of independence: to stop our development using any possible tool. Our response is consistent progress, deepening democracy and following the #EU and #NATO integration process. #10YearsFromAugustWar pic.twitter.com/B8eGnjJIyM
- President Of Georgia (@MargvelashviliG) August 7, 2018
Посол України в Австрії Олександр Щерба вранці 8 серпня написав: "10 років тому Грузія "напала сама на себе". 4 роки тому Україна "напала сама на себе". Цікаво, який з сусідів Росії нападе на себе наступним".
Ten years ago #Georgia "attacked itself".
- olexander scherba (@olex_scherba) August 8, 2018
Four years ago #Ukraine "attacked itself".
Gee, I wonder which one of #Russia's сусідів will attack itself next.#10YearsSince2008War
"Цивілізований світ повинен винести уроки зі своєї ганебної поведінки, що погано реагує на напад Росії на Грузію 10 років тому. Безкарність проклала шлях подальшої атаки на Україну. Міжнародні порушення з боку Кремлівського диктатора повинні бути припинені тими, хто вірить у демократію і правила", - написала віце-прем'єр-міністр України Іванна Климпуш-Цинцадзе в Twitter.
Civilized world should draw lessons from its shameful behavior of poorly responding to #Russia's attack on #Georgia 10 yrs ago. Impunity paved the way to further attack on #Ukraine. Intl law violations by #Kremlin dictator must be stopped by those believing in democracy and rules
- Ivanna Klympush (@IKlympush) August 8, 2018
"10 років тому Росія пішла війною проти Грузії. Глобальні й регіональні міжнародні структури виявили свою недієздатність, імпотентність. Захід висловив "глибоку стурбованість" і побоявся навіть назвати війну - війною. Обмежився гігієнічним словосполученням "excessive use of force" - надмірне застосування сили. То дійсно була війна, і велася вона в усіх трьох сферах: з повітря, з моря і на суходолі. Із застосуванням стратегічної, фронтової і тактичної авіації, бойових кораблів, танків, броньованих машин, артилерії і ракет, спецназу і морської піхоти... Українська влада? Вона відпочивала, уся, від найвищого політичного рівня, до силовиків і керівників розвідок", - написав у Facebook Анатолій Гриценко, лідер політичної партії "Громадянська позиція".
Також солідарність з народом Грузії висловив і президент України Петро Порошенко.
- Петро Порошенко (@poroshenko) August 7, 2018
Через десять років Росія так і не вивела свої війська з території Грузії.