Рішення суду Німеччини щодо «ПП-2» повертає принцип енергетичної солідарності ЄС у практичну площину – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Рішення суду Німеччини щодо «ПП-2» повертає принцип енергетичної солідарності ЄС у практичну площину – експерт © Nord Stream 2
Вердикт суду в Дюссельдорфі логічно доповнює рішення Суду ЄС у Люксембурзі, яким «Газпром» обмежили у використанні газопроводу OPAL.

Напередодні Вищий земельний суд Дюссельдорфа ухвалив рішення, яким визнав: дія газової директиви ЄС поширюється на споруджуваний російський газопровід «Північний потік-2». Це означає, що доставка і транспортування газу мають бути розділені, а оператор Nord Steam 2 - стати незалежним від «Газпрому».

«Однак особливість цього рішення полягає не тільки в тому, що суд вказав на норму Газової директиви ЄС, передусім він акцентував увагу на зобов’язанні країн – членів ЄС керуватися принципом енергетичної солідарності на практиці», - пише Михайло Гончар у статті «Оператор газопроводу «Північний потік-2» програв суд у Німеччині».

Вердикт суду в Дюссельдорфі логічно доповнює рішення Суду юстиції ЄС у Люксембурзі від 15 липня 2021 року щодо газопроводу-відводу OPAL від першого «Північного потоку» в справі «C-848/19 P Німеччина проти Польщі». Суд ЄС також обмежив «Газпром» у використанні цього відвідного газопроводу 50% його потужності.

Німеччина, намагаючись оскаржити польську претензію з обмеження використання OPAL, аргументувала свою позицію в Суді ЄС тим, що принцип енергетичної солідарності є лише політичним поняттям або ж обов’язком взаємодопомоги тільки в кризових ситуаціях, але не є правовим критерієм. 

Суд ЄС довів, що «солідарність фігурує в первинному праві ЄС як цінності і цілі, які дедалі більшою мірою служать орієнтирами для політичних і економічних рішень ЄС». Тим більше що в базових документах Енергетичного союзу ЄС чітко зафіксовані його базові принципи – безпека, солідарність, довіра.

«І це ще не всі камені спотикання «Північного потоку-2». Ще однією загрозою для «Газпрому» є штраф антимонопольного відомства Польщі від 6 жовтня 2020 року, накладений на нього за підсумками антимонопольного розслідування, із одночасним зобов’язанням розірвати угоду з реалізації проєкту «Північний потік-2» між «Газпромом» та його європейськими партнерами», - зазначає автор.

«Газпром» офіційно визнає цей ризик, він фігурує в свіжій звітності компанії за другий квартал 2021 року. Рішення польського суду можна очікувати ще цього року, але воно буде оскаржене «Газпромом» у судових інстанціях ЄС.

Своєю чергою польська сторона може запустити процедуру стягнення $7,6 млрд шляхом заморожування активів «Газпрому» в різних країнах Європи. Зокрема, шляхом арешту акцій низки дочірніх компаній «Газпрому» в Європі чи деінде.

Що означає рішення німецького суду для України? Які дії повинен вжити Київ, щоб створити додаткові проблеми «Газпрому»? Читайте в статті Михайла Гончара «Оператор газопроводу «Північний потік-2» програв суд у Німеччині» в ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі