Режим Лукашенка тероризує всю Європу — The Economist 

Поділитися
Режим Лукашенка тероризує всю Європу — The Economist  © Сайт президента Білорусі
Смерть активіста в Україні та ситуація зі спортсменкою в Японії свідчать про те, що для білоруських дисидентів немає безпечного місця.

Білоруська спортсменка Христина Тимановська - не типовий дисидент. Вона представляла Білорусь у Токіо на Олімпіаді, ніколи публічно не критикувала ні уряд, ні диктатора Олександра Лукашенка. Її злочином стала скарга у соцмережах на те, що тренери зареєстрували її на естафету 4х400 метрів, не попередивши про це. Пізніше спортсменку хотіли відправити додому проти її волі. Тимановська шукала захисту у японської поліції, потім Польща надала їй гуманітарну візу. Спортсменка стверджує, що заклик відправити її додому йшов не від Міністерства спорту, а від «вищого рівня», пише The Economist.

Тимановська приєдналася до білорусів, які тепер змушені мігрувати до Європи, щоб жити поза контролем режиму Лукашенка, якого ще називають «останнім диктатором Європи». Але притулок в європейських країнах не є гарантією захисту від режиму Лукашенка. Подія в Україні буквально того ж дня, коли Тимановська отримала польську візу, підкреслила, наскільки небезпечним може бути режим.

Голова Білоруського дому в Україні Віталій Шишов, який допомагав білоруським вигнанцям, зник безвісти після того, як вийшов з дому на ранкову пробіжку на околиці Києва. Наступного ранку його знайшли повішеним в одному з парків. Українська поліція розпочала розслідування, залишивши відкритою можливість того, що його смерть може бути «вбивством, замаскованим під самогубство».

Громадська організація Шишова звинуватила білоруські спецслужби у його вбивстві. За словами друзів Шишова, за активістом стежили. Нещодавно він створив канал у Telegram, метою якого є викриття діяльності КДБ Білорусі в Україні.

«Режим стає все більш терористичним. Навіть перебуваючи за кордоном, потрібно бути обережним», - сказано у публікації Telegram-каналу.

Шишов помер у «ідеальному місці для такого роду злочинів», без камер поблизу та всього за дві години їзди від білоруського кордону з Україною, каже друг активіста.

Білоруський режим має досвід, коли йдеться про «екстериторіальні злочини». У травні режим вигадав загрозу бомби і примусово посадив літак Ryanair, коли він проходив над повітряним простором Білорусі. Активіста Романа Протасевича та його дівчину заарештували в Мінську.

Сфальсифіковані минулорічні президентські вибори викликали безпрецедентний спалах протестів у Білорусі через те, що Лукашенко заявив про свою «перемогу». Режим досі намагається помститися за протести. Катування затриманих активістів стали звичайною справою.

Минулого місяця білоруські силовики провели обшуки в офісах низки неурядових організацій та заарештували їхніх членів. Як показує ситуація навколо Тимановської, все, що не є лояльністю до державних установ, означає суворе покарання (не можна не згадати про те, що Олімпійський комітет Білорусі очолює син Лукашенка). Кожна нова хвиля репресій змушує все більше білорусів тікати з країни.

Диктатура, що межує з трьома країнами ЄС і Україною, «експортує хаос». Білорусь також звинувачують у відправці мігрантів через її північний кордон до Литви, можливо, як покарання за надання притулку для лідерки опозиції Світлани Тихановської.

2600 мігрантів, яких литовська влада затримала вздовж кордону минулого місяця, - це відносно невелика цифра, але показник дійсно масштабний, якщо врахувати загальну частку населення країни: подібно до 62 тисяч мігрантів, які втікають до Британії. Національний перевізник Іраку Iraqi Airways нещодавно оголосив про плани подвоїти кількість рейсів з Багдада до Мінська, а 2 серпня відкрив прямі рейси з трьох інших міст.

Заклики до посилення політики Заходу щодо Білорусі будуть зростати. Санкції, запроваджені ЄС у червні після примусового приземлення літака, схоже, не змінили планів режиму. Міжнародні акції Тихановської отримали підтримку після переговорів з лідерами Америки та Великої Британії - Джо Байденом і Борисом Джонсоном. Але, як і більшість білоруських дисидентів у вигнанні, вона досі задає собі тривожне запитання: що буде робити режим Лукашенка далі, резюмує видання.

Режим білоруського диктатора Алєксандра Лукашенка продовжує використовувати викрадення, захоплення заручників і політичні вбивства як засіб боротьби з інакомисленням та залякування опозиції.

У травні в аеропорту Мінська примусово  посадили літак Ryanair, аби затримати засновника опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича. Разом із журналістом затримали його дівчину Софію Сапегу. Після затримання Протасевича погрозами та катуванням змусили дати інтерв’ю із «каяттям».

Минулого тижня режим спробував взяти у заручники легкоатлетку Христину Тимановську, яка виступала на Олімпіаді в Токіо.

Представники білоруської збірної спробували депортувати легкоатлетку, але Тимановська відмовилася летіти і звернулася за допомогою до МОК.

Докладніше про те, як працює гібридна терористична атака, читайте у статті соціального психолога Олега Покальчука «Периферія мішені» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі