Адміністрація президента США Джо Байдена закликала повстанську групу, яка очолила повалення режиму сирійського диктатора Башара Асада, не брати автоматично на себе керівництво країною, а натомість запустити інклюзивний процес формування перехідного уряду. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на слова двох американських чиновників і помічника конгресмена, які розповіли про перші контакти Вашингтона з групою.
Комунікація з угрупованням “Хаят Тахрір аш-Шам”, яке раніше було союзником “Аль-Каїди” і визнане в США терористичною організацією, ведеться в координації з близькосхідними союзниками Вашингтона, в тому числі з Туреччиною.
За словами одного з чиновників, адміністрація також контактує з командою новообраного американського президента Дональда Трампа щодо цього питання.
Обговорення, які відбувалися протягом останніх кількох днів, є частиною ширших зусиль США щодо координації дій з різними групами всередині Сирії, оскільки Вашингтон намагається зорієнтуватися в хаотичних наслідках раптового краху режиму Асада.
Чиновник, який говорив на умовах анонімності, розповів, що США надіслали повідомлення групі, аби допомогти зі створенням формальної структури управління Сирією. Джерела Reuters відмовилися повідомити, надсилалися ці повідомлення напряму або ж через посередника.
Вашингтон вважає, що перехідний уряд Сирії повинен враховувати бажання сирійського народу, і Штати не підтримають перехід влади до рук “Хаят Тахрір аш-Шам” без формального процесу обрання нових лідерів, заявили офіційні особи.
Державний секретар США Ентоні Блінкен у вівторок, 10 грудня, назвав критерії політичного переходу в Сирії, заявивши, що Вашингтон не визнає майбутній сирійський уряд, якщо той не буде надійним та інклюзивним.
Деякі законодавці на Капітолійському пагорбі наполягають на тому, щоб адміністрація США розглянула можливість зняття санкцій із Сирії, в тому числі, пов'язаних із “Хаят Тахрір аш-Шам”, в обмін на виконання угрупуванням певних вимог Вашингтона, розповів агентству Reuters помічник конгресмена.
За його словами, серед деяких членів Конгресу поширюється думка, що США повинні допомогти перехідному уряду Сирії “підключитися” до світової економіки й відновити країну. Санкції заважають цьому.
Вашингтон також підтримує зв'язок з “Хаят Тахрір аш-Шам” та іншими учасниками бойових дій на місцях щодо операцій на полі бою, розповів чиновник.
Високопоставлені американські офіційні особи неодноразово заявляли, що США мають намір продовжувати військові операції на північному сході Сирії проти ІДІЛ, аби гарантувати, що радикальне екстремістське угруповання не стане загрозою знову, враховуючи нинішній вакуум влади в країні. За словами одного з чиновників, американські сили в Сирії також продовжуватимуть запобігати зміцненню позицій підтримуваних Іраном угруповань.
Про те, як падіння режиму Асада в Сирії може масштабно вплинути на Україну, в статті для ZN.UA розповідав член експертної ради Центру громадянських свобод В'ячеслав Ліхачов.