Про це сьогодні пише Financial Times, нагадуючи, що вчора більшість тих, хто в Нідерландах все ж прийшов голосувати, висловилися проти ратифікації угоди про асоціацію між ЄС і Україною.
Але кількість людей, які просто лишилися собі вдома, була настільки великою, що принаймні за стандартами голландських виборів, найкращим результатом референдуму варто вважати саме вибір громадян Нідерландів не втручатися в процес ратифікації.
"Для багатьох виборців, які правильно зрозуміли, що питання референдуму багато в чому зовсім не про Україну, утримання від участі стало тактикою з підриву голосувань", - пише видання.
Однак, йдеться в статті, деякі висновки з вчорашнього процесу в Нідерландах все ж варто зробити. По-перше, з того, як російські ЗМІ висвітлювати референдум, можна чітко зрозуміти, що Кремль сподівався використати результати в своїх цілях, виставивши ЄС не надійним партнером України. Але дуже високий рівень неявки позбавив російську пропаганду такої можливості.
Всеосяжна угода про асоціацію між Україною і ЄС тимчасово вступила в силу першого січня 2016 року. Її дію може зупинити лише анонімне рішення всіх 28 країн ЄС. Але, як зауважує Financial Times, цього точно не станеться.
Уряд країн Євросоюзу доклали дуже багато зусиль, щоб збудувати тісні відносини з Україною після революції в 2014 році. І рух в цьому напрямку продовжиться, "попри те, що, як заявив прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте після закриття дільниць, голландський уряд відчуває, що не може ратифікувати угоду".
По-друге, європейські лідери ігнорують той факт, що референдум став місцем висловлення невдоволення якістю демократії і відповідальності в ЄС. Нідерландський референдум відбувся тому, що відповідний закон вступив у силу в липні минулого року, а організатори змогли зібрати підписи 300 тисяч людей за його проведення, хоча це дуже мало, враховуючи, що голосувати в країні можуть 12,5 мільйонів громадян.
Саме євроскептики Geenpeil зібрали ці голоси і обрали угоду між ЄС і Україною в якості можливості висловити своє невдоволення союзом. Вони мали на меті зіграти на стурбованості нідерландців щодо розширення Євросоюзу за рахунок Центральної і Східної Європи, яке почалося в 2004 році, щоб дискредитувати голландський політичний істеблішмент і ЄС в цілому.
"Не можна сказати, що євроскептики здобули перемогу в середу, але вони вдарили по невдоволенню Євросоюзом у одній з шести країн, які заснували його в 1957 році. Такі ж невдоволенні існують в двох інших країнах-засновницях – Італії і Франції", - йдеться в статті.
На додачу, голосування в Нідерландах стали нагадуванням для тих, хто чекає референдуму 23 червня у Великобританії щодо виходу з ЄС, що наслідки від такої "прямої демократії" абсолютно непередбачувані.
Велика кількість британців може піти на дільниці, щоб висловити своє невдоволення урядом Девіда Кемерона чи іншими внутрішніми проблемами, а не британським членством в ЄС, про яке йтиметься на голосуванні насправді. Єдина відмінність між референдумами в Нідерландах і Великобританії полягає в тому, що наслідки від вибору британців будуть значно більшими.
Тим часом, в Україні чиновники запевняють, що нідерландське "ні" нічого не означає. Зокрема, міністр закордонних справ Павло Клімкін запевнив, що референдум в Нідерландах не вплине на практичне застосування асоціації Україна-ЄС. Він додав, що зараз влада Нідерландів і політики будуть радитися, як далі діяти. Також президент Петро Порошенко теж заявив, що підсумки референдуму в Нідерландахне є перешкодою на шляху України в Європу. При цьому він нагалав, що голосування в королівстві має "виключно консультативний характер".
Водночас прем'єр-міністр Нідерландів заявив про неможливість продовжувати ратифікаціюасоціації. Останні дані екзит-полів свідчать, що "проти" асоціації з Україною проголосували 61%, "за" лише 38,1%. При цьому найбільшу інтригу має питання явки - чи буде вона достатньою для необхідних 30%. За останніми даними, явка склала 32,2%.
Раніше глава голландської ініціативної групи по проведенню голосування Арьян ван Диксхорн заявив, що референдум у Нідерландах має далекосяжну мету – вихід країни з ЄС. "Звичайно, нас не хвилює Україна. У нас є мета домогтися виходу Нідерландів з ЄС. Але поки що такий референдум неможливий, ми використовуємо будь-яку можливість, щоб ускладнити відносини Амстердама з Брюсселем", – зазначив ван Диксхорн.
Детальніше про політичних відносинах Нідерландів та України, а також про позицію Амстердама з антиросійським санкцій читайтеу спецпроекті "Викрадення Європи. Нідерланди".