Референдум в Нідерландах показав, наскільки ризикована пряма демократія – FT

Поділитися
Референдум в Нідерландах показав, наскільки ризикована пряма демократія – FT Референдумы вроде нидерландского очень рискованные © Twitter/Gaëlle Nicolle
Голландці сказали "ні" Україні, хоча насправді хотіли показати своє роздратування ЄС, а британці можуть вивести країну з союзу, хоча насправді зляться на Кемерона.

Враховуючи дуже низьку явку, яка ледве досягла необхідних 30%, нідерландський референдум суперечить здоровому глузду.

Про це сьогодні пише Financial Times, нагадуючи, що вчора більшість тих, хто в Нідерландах все ж прийшов голосувати, висловилися проти ратифікації угоди про асоціацію між ЄС і Україною.

Але кількість людей, які просто лишилися собі вдома, була настільки великою, що принаймні за стандартами голландських виборів, найкращим результатом референдуму варто вважати саме вибір громадян Нідерландів не втручатися в процес ратифікації.

"Для багатьох виборців, які правильно зрозуміли, що питання референдуму багато в чому зовсім не про Україну, утримання від участі стало тактикою з підриву голосувань", - пише видання.

Однак, йдеться в статті, деякі висновки з вчорашнього процесу в Нідерландах все ж варто зробити. По-перше, з того, як російські ЗМІ висвітлювати референдум, можна чітко зрозуміти, що Кремль сподівався використати результати в своїх цілях, виставивши ЄС не надійним партнером України. Але дуже високий рівень неявки позбавив російську пропаганду такої можливості.

Всеосяжна угода про асоціацію між Україною і ЄС тимчасово вступила в силу першого січня 2016 року. Її дію може зупинити лише анонімне рішення всіх 28 країн ЄС. Але, як зауважує Financial Times, цього точно не станеться.

Читайте також: Явка на референдумі в Нідерландах склала 32%

Уряд країн Євросоюзу доклали дуже багато зусиль, щоб збудувати тісні відносини з Україною після революції в 2014 році. І рух в цьому напрямку продовжиться, "попри те, що, як заявив прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте після закриття дільниць, голландський уряд відчуває, що не може ратифікувати угоду".

По-друге, європейські лідери ігнорують той факт, що референдум став місцем висловлення невдоволення якістю демократії і відповідальності в ЄС. Нідерландський референдум відбувся тому, що відповідний закон вступив у силу в липні минулого року, а організатори змогли зібрати підписи 300 тисяч людей за його проведення, хоча це дуже мало, враховуючи, що голосувати в країні можуть 12,5 мільйонів громадян.

Саме євроскептики Geenpeil зібрали ці голоси і обрали угоду між ЄС і Україною в якості можливості висловити своє невдоволення союзом. Вони мали на меті зіграти на стурбованості нідерландців щодо розширення Євросоюзу за рахунок Центральної і Східної Європи, яке почалося в 2004 році, щоб дискредитувати голландський політичний істеблішмент і ЄС в цілому.

"Не можна сказати, що євроскептики здобули перемогу в середу, але вони вдарили по невдоволенню Євросоюзом у одній з шести країн, які заснували його в 1957 році. Такі ж невдоволенні існують в двох інших країнах-засновницях – Італії і Франції", - йдеться в статті.

На додачу, голосування в Нідерландах стали нагадуванням для тих, хто чекає референдуму 23 червня у Великобританії щодо виходу з ЄС, що наслідки від такої "прямої демократії" абсолютно непередбачувані.

Велика кількість британців може піти на дільниці, щоб висловити своє невдоволення урядом Девіда Кемерона чи іншими внутрішніми проблемами, а не британським членством в ЄС, про яке йтиметься на голосуванні насправді. Єдина відмінність між референдумами в Нідерландах і Великобританії полягає в тому, що наслідки від вибору британців будуть значно більшими.

Тим часом, в Україні чиновники запевняють, що нідерландське "ні" нічого не означає. Зокрема, міністр закордонних справ Павло Клімкін запевнив, що референдум в Нідерландах не вплине на практичне застосування асоціації Україна-ЄС. Він додав, що зараз влада Нідерландів і політики будуть радитися, як далі діяти. Також президент Петро Порошенко теж заявив, що підсумки референдуму в Нідерландахне є перешкодою на шляху України в Європу. При цьому він нагалав, що голосування в королівстві має "виключно консультативний характер".

Водночас прем'єр-міністр Нідерландів заявив про неможливість продовжувати ратифікаціюасоціації. Останні дані екзит-полів свідчать, що "проти" асоціації з Україною проголосували 61%, "за" лише 38,1%. При цьому найбільшу інтригу має питання явки - чи буде вона достатньою для необхідних 30%. За останніми даними, явка склала 32,2%.

Раніше глава голландської ініціативної групи по проведенню голосування Арьян ван Диксхорн заявив, що референдум у Нідерландах має далекосяжну мету – вихід країни з ЄС. "Звичайно, нас не хвилює Україна. У нас є мета домогтися виходу Нідерландів з ЄС. Але поки що такий референдум неможливий, ми використовуємо будь-яку можливість, щоб ускладнити відносини Амстердама з Брюсселем", – зазначив ван Диксхорн.

Детальніше про політичних відносинах Нідерландів та України, а також про позицію Амстердама з антиросійським санкцій читайтеу спецпроекті "Викрадення Європи. Нідерланди".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі