Путінська Росія витягає з могили Сталіна в якості союзника під час війни

Поділитися
Путінська Росія витягає з могили Сталіна в якості союзника під час війни
Через сімдесят років після смерті диктатор все ще надихає тих, хто хоче придушити інакомислення.

У той час, коли Росія вступає в другий рік війни проти України, шанувальники Іосіфа Сталіна насолоджуються відновленим союзом з Кремлем, пише POLITICO.

У неділю сотні сталіністів, які прийшли на Червону площу, щоб відзначити 70-ту річницю смерті радянського диктатора, були сповнені піднесення та захоплення людиною, відповідальною за масові страти, мережу трудових таборів і примусовий голод.

Але не цей бік диктатора був у центрі уваги тих, хто прийшов, щоб вшанувати його пам’ять.

«Сталін протистояв нацизму. І тепер наш чинний президент взяв на себе і знову очолив цю боротьбу», — сказав POLITICO Максим, 19-річний студент-медик у синьому вовняному капелюсі, який, як і інші опитані для цієї статті, відмовився назвати своє прізвище. 

35-річна маркетолог Ірина принесла букет червоних гвоздик, щоб покласти його на могилу Сталіна на некрополі Кремлівської стіни. 24 лютого минулого року, коли президент Путін оголосив війну Україні, Ірина опублікувала в Instagram фото серпа і молота. «Цей символ сказав для мене все», — говорить вона.

Стоячи перед мавзолеєм засновника Радянського Союзу Владіміра Лєніна на Красній площі, давній лідер Комуністичної партії Геннадій Зюганов сказав журналістам, що Путін може брати «уроки» у Сталіна.

«Настав час вжити заходів і почати боротися по-справжньому», — закликає він.

У той час, як репутація Сталіна зазнає реабілітації, ті, хто займається документуванням масових репресій радянської доби, відчули всю силу використаного проти них державного апарату.

На іншому кінці міста від Красної площі, у північно-східному Басманному районі Москви, близько двох десятків людей зібралися біля вицвілого жовтого чотириповерхового будинку в неділю. Вони прийшли встановити меморіальну дошку на пам’ять про це місце, як останнє житло Володимира Маслова, економіста, звинуваченого у шпигунстві на користь Польщі у сфабрикованій справі та розстріляного в розпал сталінських чисток. Один із присутніх був одягнений у оливково-зелену куртку, прикрашену Голубом миру — ризикована політична заява в путінській Росії.

Кампанія «Остання адреса», яка прикріплює таблички на колишніх будинках жертв радянських репресій, є одним із небагатьох подібних проектів, які залишилися після нещадної чистки найвідоміших російських правозахисних груп — «Меморіалу», Центру Сахарова та Гельсінської групи, які змушені були припинити діяльність.

Але вони стикаються з дедалі більшими перешкодами: необхідну одностайну згоди мешканців конкретного будинку стало важче отримати, деякі таблички познімали. 

«Люди стали обережнішими, вони бояться, що визнання темних епізодів минулого сприймуть як реверанс до того, що відбувається сьогодні. У такі часи минуле і сьогодення сходяться, аж поки майже не зливаються», – говорить волонтер Михайло Шейнкер.

День, коли було оголошено про смерть Сталіна — 6 березня 1953 року — врізався в пам’ять Шейнкера.

«Мені тоді було чотири роки, і я влаштував звичайний галас, але мама сказала мені мовчати з поваги», — згадує він.

Сьогодні, під час війни, в Росії привид Сталіна знову може бути використаний, щоб ще більше натиснути на інакомислячих і змусити їх замовкнути. 

У неділю державне інформаційне агентство РІА Новости опублікувало статтю під заголовком «Сталін — це зброя у боротьбі між Росією та Заходом», у якій стверджувалося, що критика Сталіна є «не тільки антирадянською, але й русофобською, спрямованою на розкол і поразку Росії».

Але в той час як Друга світова війна — яку росіяни називають «Великою Вітчизняною війною» — продовжує бути центральною формою риторики Путіна, коли йдеться про його вторгнення в Україну, президент вважає себе скоріше наступником царів, ніж радянських лідерів. Відповідно державні ЗМІ приділили відносно мало уваги 70-річчю смерті Сталіна.

Колишній радник Кремля Сергій Марков пояснює це тим, що Сталін досі сприймається неоднозначно, а російська правляча еліта ненавидить будь-яку конкретну ідеологію. Але «якщо Росія зазнає подальших невдач [в Україні], Сталін стане головною темою», — написав Марков у Telegram .  

Дивний союз

Альянс між путінським Кремлем і комуністами-реваншистами є непростим. 

У нижній палаті Росії, або Державній Думі, Комуністична партія тісно дотримується лінії Кремля, але на регіональному рівні її члени часом менш дисципліновані.

Минулого місяця Міхаіл Абдалкін, депутат-комуніст в Самарській області, опублікував відео,  на  якому він слухає щорічне звернення Путіна до всієї правлячої еліти з локшиною, що звисає з його вух. Це був натяк на російську ідіому «вішати локшину на вуха».

Минулого тижня Абдалкін заявив, що йому висунули звинувачення в дискредитації збройних сил Росії, розгляд справи відбудеться 7 березня. Якщо його визнають винним, Абдалкіна можуть оштрафувати.

У неділю на Красній площі деякі прихильники комуністів також критикували Путіна, але не його війну проти України. 

«Сталіна критикують за кров на руках. Але як щодо політики Путіна? За межами великих міст людям доводиться долати сотні кілометрів по брудних дорогах, щоб отримати медичну допомогу», — ремствує 60-річний пенсіонер Олександр.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі