Путін захопив Близький Схід, але США зможе його повернути — Bloomberg

Поділитися
Путін захопив Близький Схід, але США зможе його повернути — Bloomberg © kremlin.ru
Росія зараз має великий вплив на Близькому Сході, ніж коли-небудь. Непогано для країни, економіка якої за розмірами порівнянна з економікою середньої європейської держави.

РФ може поступово послабити очолюваний американцями порядок в Близькосхідному регіоні, але повністю зруйнувати цей порядок можуть тільки США. І зараз у Вашингтона це досить непогано виходить, зазначає журналіст Хел Брандс у своїй статті для Bloomberg.

Як зазначає автор, ще в 2014 році президент Барак Обама назвав Росію "регіональною державою". Тобто країною, яка здатна шкодити сусідам, але нездатна чинити глобальний вплив.

Російські найманці зараз займають в Сирії позиції, які всього кілька днів тому утримували американські війська. При цьому Путін здійснив державний візит в Об'єднані Арабські Емірати, де після його прибуття на вулицях міста були вивішені російські прапори.

Важко згадати, але всього кілька років тому єдиний союзник Москви в регіоні - сирійський режим Башара Асада - був на межі краху, і здавалося, що Москву ось-ось витіснять з регіону взагалі. Коли в 2015 році Путін зважився на військове втручання в Сирії, Обама передбачив, що російські війська скоро застрягнуть у трясовині війни. Але все виявилося інакше.

Але для того щоб забезпечити відродження на Близькому Сході, Путін зробив дуже багато. Він компенсував порівняльну брак могутності і впливу Росії, домігшись величезного впливу у Сирії за допомогою недорогих засобів, а саме авіації, найманців, підтримки підконтрольних сил. Крім того, в розпал цієї війни він був готовий піти на відносно високі ризики, такі як відправка російських льотчиків, радників і спецназу, в розрахунку на те, що суперники Москви - а саме США - будуть діяти більш стримано.

У той же час Путін виявив дипломатичну гнучкість, залишивши "двері відкритими" практично для всіх гравців у регіоні. Він дотримувався розхожої думки про те, що у країн немає постійних друзів чи ворогів, є лише постійні інтереси, відновлюючи відносини з Туреччиною натягнуті через загибель російського винищувача в 2015 році, і використовував невдоволення, яке відчувала Анкара щодо Вашингтона, для послаблення НАТО. Він скористався одним із засобів, які Близький Схід виробляє в достатку - хаосом - щоб Росія змогла втручатися у конфлікти, подібні до того, що існує в Лівії.

Однак Путін і близько не досяг би такого успіху, якби не ще одна дуже цінна якість - його здатність отримувати вигоду з помилок США.

Наприклад, у Росії не було б можливості втручання в Лівії, якщо б США і їх союзники не залишили після себе катастрофічний вакуум безпеки після повалення режиму Муамара Каддафі в 2011 році. Точно так само підйом Росії як центрального гравця в Сирії почався не в 2015 році, а в 2013 році. Саме тоді Обама необачно провів "червону лінію", виступивши проти застосування хімічної зброї військами Асада, відмовився зробити конкретні заходи, пов'язані з цією "червоною лінією", коли вона була порушена, а потім був змушений звернутися до РФ, щоб укласти рятівне для своєї репутації угоду про врегулювання кризи.

Ще в 2015 році Путін міг би переломити хід громадянської війни і поставити Вашингтон у незручне становище, оскільки із-за дій адміністрації Обами виникла величезна невідповідність між її заявленою політикою та її фактичної політикою. І тепер тріумф Росії в північній Сирії став можливий, тому що адміністрація Трампа відмовилася від позиції, яку вона займала при відносно невеликих витратах, тим самим прискоривши виникнення хаосу, яким і скористалася РФ.

Все це відбувалося на тлі скорочення присутності США на Близькому Сході при двох президентах.

Адміністрація Трампа зробила серйозний крок до скасування політики в регіоні, яку США проводили протягом 40 років, спровокувавши конфронтацію з Іраном, а потім не відреагувавши на те, що Тегеран неодноразово втручався у питання видобутку та експорту нафти з Перської затоки. Якщо Росія, судячи з усього, рішуче повернулася на Близький Схід, то Америка створила передумови для цього. Путін хоче створити світ, в якому Росія поверне собі міжнародний престиж і вплив, втрачені після холодної війни. Хоча б на Близькому Сході путінська Росія знаходиться на правильному шляху.

І навряд чи найближчим часом ця тенденція кардинально зміниться.

Росія може говорити, що вона бореться з тероризмом в Сирії та в інших місцях, але насправді тільки у США є можливість стримувати такі угруповання, як "Ісламська держава". РФ може змінити хід сирійської громадянської війни, але вона не може розблокувати потік міжнародної фінансової допомоги, яка в кінцевому підсумку знадобиться для відновлення цієї країни і зробити це можуть тільки Вашингтон в партнерстві з Європою.

Іншими словами, Росія може все, але вийде лише у американців.

Детальніше про наслідки турецької операції читайте у матеріалі Миколи Замікули "Ердоган знайшов "Джерело миру"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі