Путін хоче створити новий плацдарм біля південного кордону Європи – Bloomberg

Поділитися
Путін хоче створити новий плацдарм біля південного кордону Європи – Bloomberg © Офіційний сайт Кремля
Між Росією і лідером східної Лівії готується оборонна угода

Росія розширює свою військову присутність на сході Лівії, продовжуючи посилювати свій вплив у Африці. Нові плани може призвести до створення військово-морської бази, яка може стати значним плацдармом на південному порозі Європи. 

За словами людей, поінформованих з цього питання, які попросили не називати їхніх імен, між президентом Росії Владіміром Путіним і командувачем лівійськими військами на сході Лівії Халіфою Хафтаром укладається оборонна угода, яка буде результатом їхньої зустрічі в Москві наприкінці вересня, повідомляє Bloomberg. 

Посилення російської активності в Лівії є новим викликом для США та їхніх європейських союзників, які вже втягнуті в протистояння з Кремлем через його вторгнення в Україну і потенційну роль країни в будь-якому ширшому близькосхідному конфлікті, що випливає з війни між Ізраїлем і ХАМАСом.

«Тримати Росію подалі від Середземномор'я було ключовим стратегічним завданням – якщо Росія отримає там порти, це дасть їй можливість шпигувати за всім Європейським Союзом», – вважає Джонатан Вінер, колишній спеціальний посланник США в Лівії, додавши, що адміністрація США «дуже серйозно» ставиться до цієї загрози. 

Росія вже кілька років приховано присутня в Лівії через групу найманців «Вагнер», яка прибула в країну під час вакууму влади і громадянської війни, що послідувала за усуненням Муаммара Каддафі за підтримки НАТО в 2011 році. Зараз контроль над«вагнерівцями» бере на себе російське міністерство оборони.

Підготовча робота, проведена «Вагнером» для просування інтересів Кремля в Африці та на Близькому Сході, дозволила Москві швидко наростити свої закордонні військові активи. Вона також прагне створити військово-морську базу на Червоному морі в Судані, що дало б їй постійний доступ до Суецького каналу, Індійського океану і Аравійського півострова, хоча громадянський конфлікт у цій країні може відкинути ці плани назад.

Що Росія може отримати у Лівії

Лівія розділена між адміністрацією у Тріполі (західна частина країни) та сходом, який контролюють сили Хафтара. Кожна сторона, зазвичай, виступає проти зовнішньої політики та інших рішень свого суперника.

79-річний Хафтар контролює багато основних нафтових об'єктів у Лівії, яка є членом ОПЕК і на яку припадає близько 40% африканських запасів нафти. За словами людей, близьких до його самоназваної Лівійської національної армії, він шукає системи протиповітряної оборони, щоб захиститися від сил суперника в Тріполі, яких підтримують турецькі військові. За їхніми словами, він також хоче тренувати своїх пілотів ВПС і спецназ. В обмін на це кілька авіабаз, які зараз зайняті підрозділами «Вагнер», будуть модернізовані для розміщення російських військ.

Російські військові кораблі також можуть отримати право постійного розміщення в лівійському порту, найімовірніше, в Тобруку, розташованому всього в декількох сотнях кілометрів через Середземне море від Греції та Італії, за словами інших людей, обізнаних з ходом переговорів. Однак, за їхніми словами, це більш довгострокова перспектива, оскільки вона вимагатиме значної модернізації портових споруд. Росія поки що має лише одну військово-морську базу в Середземному морі, в сирійському Тартусі.

Нагадаємо, у липні африканські лідери, які приїхали до Санкт-Петербурга на саміт «Росія – Африка», закликали Владіміра Путіна припинити війну в Україні та відновити угоду про експорт українського зерна, з якої Москва вийшла. 

У вересні тисячі людей у Лівії загинули внаслідок повені, спричиненої сильним середземноморським штормом, який прорвав дамби, зніс будівлі та знищив майже чверть східного узбережжя країни.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі