США прагнуть витіснити ПВК «Вагнера» із Судану та Лівії — AP

Поділитися
США прагнуть витіснити ПВК «Вагнера» із Судану та Лівії — AP © reddit.com
Угрупування зосередилось на контролі природних ресурсів.

Сполучені Штати Америки посилили тиск на союзників на Близькому Сході, щоб витіснити групу Вагнера з охоплених хаосом Лівії та Судану, куди вона розширилася останніми роками, пише Associated Press із посиланням на регіональних чиновників.

За даними видання, понад десятка лівійських, суданських і єгипетських офіційних осіб та адміністрація Байдена місяцями співпрацювала з регіональними державами Єгиптом і Об’єднаними Арабськими Еміратами, щоб чинити тиск на військових лідерів Судану і Лівії, щоб вони припинили їхні зв’язки з групою.

Група офіційно не заявляла про участь в операції в цьому регіоні, але про її присутність відомо зі звітів на місці та інших доказів. У Судані вона спочатку була пов’язана з колишнім сильним лідером Омаром аль-Баширом, а тепер працює з військовими лідерами, які його замінили. У Лівії його пов’язують із військовим командиром Халіфою Хіфтером, який базується на сході Лівії .

ПВК «Вагнер» розгорнула тисячі оперативників в країнах Африки та Близького Сходу, включаючи Малі, Лівію, Судан, Центральноафриканську Республіку та Сирію. Їхньою метою в Африці, за словами аналітиків, є підтримка інтересів Росії на тлі зростання глобального інтересу до цього багатого ресурсами континенту. Правозахисні експерти, які співпрацюють із США, 31 січня звинуватили групу у вчиненні можливих військових злочинів і злочинів проти людства в Малі, де вона воює разом з урядовими силами.

«Вагнер прагне націлитися на країни з природними ресурсами, які можуть бути використані для цілей Москви – золоті копальні в Судані, наприклад, де отримане золото можна продати в обхід західних санкцій», – заявила експертка  Вашингтонського Центру стратегічних і міжнародних досліджень Катріна Докссі.

Роль групи в Лівії та Судані була центральною під час нещодавніх переговорів між директором ЦРУ Вільямом Бернсом та офіційними особами в Єгипті та Лівії в січні. Державний секретар Ентоні Блінкен також обговорив цю групу з президентом Абделем Фаттахом ас-Сіссі під час поїздки до Каїра наприкінці січня.

ПВК «Вагнера» почала діяти в Судані в 2017 році, забезпечуючи військову підготовку для розвідки та спецпідрозділів, а також для воєнізованого угруповання, відомого як «Сили швидкої підтримки».

За словами офіційних осіб, найманці Вагнера не беруть участь у бойових діях у Судані. Група, яка налічує десятки оперативників у країні, забезпечує військову та розвідувальну підготовку, а також стеження та охорону об’єктів і вищих посадових осіб.

«Схоже, суданські військові лідери натомість передали Вагнеру контроль над золотими копальнями. Документи показують, що група отримала права на видобуток корисних копалин через підставні компанії, пов’язані з потужною армією Судану та RSF. За словами офіційних осіб, його діяльність зосереджена в багатих на золото районах, контрольованих RSF у Дарфурі, Блакитному Нілі та інших провінціях», - пише видання.

Також російські найманці допомогли парамілітарним формуванням зміцнити свій вплив не лише у віддалених регіонах країни, а й у столиці Хартумі.

В Лівії найманці Вагнера перебувають з 2018 року, допомагаючи силам Хіфтера в їх боротьбі проти ісламістських бойовиків на сході Лівії. Група також брала участь у його невдалому наступі на Тріполі у квітні 2019 року.

Командування США в Африці AFRICOM оцінило, що близько 2000 найманців Вагнера перебували в Лівії в період з липня по вересень 2020 року до припинення вогню. Найманці були оснащені бронетехнікою, системами протиповітряної оборони, винищувачами та іншою технікою, яку, за оцінкою AFRICOM, постачала Росія.

Після припинення вогню у 2020 році діяльність Вагнера була зосереджена навколо нафтових об’єктів у центральній Лівії, і вони продовжували проводити військову підготовку сил Хіфтер, заявили лівійські чиновники. Скільки найманців Вагнера все ще перебувають у Лівії зараз, невідомо.

«Наразі немає доказів того, що тиск адміністрації Байдена приніс результати в Судані чи Лівії», - підсумовує AP.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі