Путін ніякий не геополітичний геній - WP

Поділитися
Путін ніякий не геополітичний геній - WP Успіхи агресії Путіна проти України сумнівні. © Сайт президента России
Більдт пише, що світ несправедливо вигадав російському президенту таку роль.

Час від від часу люди говорять, що 3 став геополітичним гравцем неймовірної компетенції і успіху. Хоча єдиної думки щодо цього твердження поки немає, але історя зводиться до нього.

Про це на сторінках Washington post пише колишній міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт, який пригадує, як Путін назвав розпад СРСР найбільшою геополітичною катастрофою 20-го століття. З досить вузької точки зору Кремля, може так воно і було. Але Радянський Союз був не життєздатною конструкцією і, зрештою, спочив у мирі. Новоутоверній Росії довелося будувати дружні і конструктивні відносини з новоутвореними країнами.

Найважливішими були відносини з Україною. Більдт пише, що, беручи початок від старої Русі, сформованої навколо Києва сотні років тому, дві країни розвинули абсолютно різні ідентичності, але зберегли міцні зв'язки. І їхні економіки теж були сильно інтегровані. В Києві розмовляють російською так само легко, як і українською мовою. Рішення України більше, ніж будь-що інше, запечатало долю СРСР в грудні 1991 року. Відносини між Києвом і Москвою визначали нову геополітичну ситуацію у широкому східноєвропейському просторі. Але коли Путін прийшов до влади, все пішко шкереберть.

На політичному фронті Кремль грубо вторгся у президентські вибори в Україні у 2004 році, щоб змінити ситуацію на користь кандидата Віктора Януковича. Але це спричинило лише Помаранчеву революцію. В решті, президент Віктор Ющенко з підозрою ставився до очевидних втручань Росії.

Путін також не правильно вчинив з Україною економічно, коли вирішив, що його Євразійський союз повинен базуватися на мітних союзнах і що Україна обов'язково повинна стати його частиною. Він доклав усіх зусиль, щоб не дозволити Україні рухатися в напрямку вільної торгівлі з Євросоюзом. Невдовзі всі засоби війни були розгорнуті. Потужний пропагандистський наступ проти України поєднувався з жорсткими економічними заходами, розривом торговельних зв'язків, що також шкодило і Росії. Все це було націлена на те, щоб змусити Україну змінити свій курс.

Радники Путіна погрожували Україні "катастрофічними наслідками". На тлі сповільнення української економіки, тогочасний президент Віктор Янукович у відчайдушній спробі зменшити вартість російського газу відклав підписання угоди з ЄС і таємно погодився приєднати країну до Митного союзу. Це дало поштовх спалаху протестам на Майдані. Янукович під тиском Путіна наважився силою придушити невдоволений натовп, що спризвело до катастрофічних наслідків, повалення його режиму, а також початку агресії Росії проти України. Потужна телепропаганда, маленькі "зелені чоловічки" на українській території, розпалювання націоналізму, перекидання важкого озброєння і грошей - все це пішло в хід у боротьбі за "шматок пирога". Але все це не допомогло. Восени 2014 року Путіну довелося відправити своїх солдатів регулярної армії Росії в Україну, щоб врятувати свої зусилля від повного провалу.

Сьогодні підкронтрольні Кремлю бойовики контролюють близько 7% української території і потребують мільярди рублів фінансової підтримки. 10 тисяч людей втратили свої диття, близько 3 мільйонів були змушені покинути свої домівки. Україна після того, як опинилася на порозі катастрофи, змогла відновитися економічно, консолідувала свою демократію, почала проводити більш помітні ніж будь-коли раніше реформи і, звісно ж, підписала угоду про вільну торгівлю з ЄС. А тим часом, Євразійський союз Путіна не розвивається, погруз в суперечках і втрачає зацікавленість своїх учасників.

"Щодо Путіна, то йому довелося вивчити урок, який повинен бути і так зрозумілим з історії: вторгатися в країни - не найкращий спосіб заводити друзів. Україна, яка завжди була якоюсь мірою роздрібленою, тепер об'єднана і протистоїть Росії. Нове покоління українців зростає, сприймаючи Росію як ворога, а не друга", - пише Більдт.

Він додає, що Путін подобається думати, що він увійде в історію як лідер, який відібрав український Крим. Це цілком можлио, зважаючи на відкритість питання анексованого півострову. Але Путін втратив все інше. Війська нАТО тепер базуються в Польщі і країнах Балтії. Оборонні бюджети в Європі зростають. Грузія отримала безвізовий режим з ЄС. Навіть Білорусь почала переживати неспокій.

"І великий народ України більше ніколи не повернеться до Кремля. Я не здивуюся, якщо історики у майбутньому будуть вважати це навіть більшою геополітичною катастрофою, ніж занепад СРСР. Розпад Радянського Союзу був неминучим. Але катастрофи з Україною можна було уникнути. Вона була штучно створеною Кремлем. Володимир Путін чудовий геополітичний гравець. Ще б пак", - іронізує Білдт.

Раніше експерт Тарас Кузьо писав в статті для The Atlantic Council, що Західні експерти ігнорують головну причину війни Росії проти України. І це російський імперський націоналізм, який заперечує національну окремість українців від росіян.

На сторінках Foreign Policy старший директор Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement, колишній заступник міністра оборони США і екс-радник віце-президента Джозефа Байдена з зовнішньої політики Майкл Карпентер писав, що США за допомогою шести кроків можуть зупинитиПутіна в Україні.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі