Цей похмурий, але переконливий сценарій, можливо, найбільш значуща причина, чому нещодавню пропозицію президента Росії 3 про розміщення миротворців ООН важко сприймати серйозно.
Про це в статті для Atlantic Council пише Пітер Дікінсон. Через бажання приховати докази воєнних злочинів від уваги міжнародної спільноти перспектива миру не просто непрактична, а й не прийнятна з точки зору Путіна. Хоча російський президент може й хотів би вибратися з болота, яке створив, важко собі уявити, як би він міг це зробити і уникнути катастрофи.
Перш за все, будь-який відступ Росії з Донбасу відкриє справжню "скриньку Пандори" з кошмарними викриттями. Втручання генералів Кремля на Сході України тривалий час лишалося найбільшою таємницею у світі. Але подробиці конкретної ролі Росії в Донбасі постійно на слуху, хоч Москва їх і яро заперечує. Ситуація різко зміниться, якщо Москва відкличе свої війська з українського сходу. Заплутана картина таємної війни Путіна дуже швидко стане явною і зробить його відкритим до загрозливих вимог відповісти як за смерті людей, так і за невпинну брехню.
Навіть найбільш древні поля битв досі здатні вивести на поверхню скандальні докази. Тож розумно допустити, що доказами російських воєнних злочинів засіяні міста і містечка в Донбасі. Армії журналістів і громадських активістів вже готові прочесати регіон, щойно отримають до нього повний доступ. Разом з ними будуть стояти рідні загиблих по обидва боки.
"У нас вже було передчуття, чого варто чекати, завдяки постійному потоку фото і відео, пов'язаному з рейсом MH17 Malaysia Airlines, який надходив зі Сходу України з 2014 року. Ця інформація була критично важливою для визначення підрозділу російської армії, який збив цивільний авіалайнер. Однак, це лише верхівка айсберга. Як і масові поховання, російський відступ викриє все: від камер тортур до розграбованих фабрик", - йдеться в статті.
Дікінсон нагадує, що Росія заблокувала потік інформації між окупованими районами Донбасу і Україною. Навіть міжнародні журналісти не можуть отримати повний доступ до них. Але щойно Росія поступиться фізичним контролем над зоною конфлікту, звинувачення у воєнних злочинах проти неї з'являться дуже швидко.
Раніше колишній директор Національної розвідки США Майкл Демпсі писав на сторінках Bloomberg, що Путін програє у довгостроковій зовнішньополітичній грі. дії російського президента втягли Росію у низку конфліктів, вирішення яких не варто чекати у найближчий час. Страхи Заходу щодо Росії знову повернулися. Москва втратила широкі можливості у сфері торгівлі, наукової співпраці і залучення інвестицій зі США і країн-союзників. А це важливо для зростання економіки Росії.
Також старший науковий співробітник канадського Інституту українських досліджень Університету Альберти, політолог Тарас Кузьо писав у статті для Atlantic Council, що західні експерти ігнорують головну причину війни Росії проти України. Російські погляди на Україну давні, широко прийняті режимом Путіна і навіть опозицією, і вони не зміняться швидко. Москва заперечує окремість українського народу від російського. Вона наполягає, що наша країна не по-справжньому незалежна. І в цьому криється головна причина російської агресії.