Про це на сторінках Gazeta Wyborcza пише оглядач Вацлав Радзівінович, додаючи, що президент, який керує Росією вже майже 18 років, весь цей час опирався на хитрі "неписані" контракти зі своїми громадянами. І коли доходило до того, що він не може виконати мовчазні "домовленості", Путін швидко укладав нову.
На початку свого правління він обіцяв олігархам, що якщо вони не будуть втручатися в політику, то він допоможе їм увійти до світового "джентельмен-клубу", де до них будуть ставитися на рівні з акулами західного бізнесу. Їхні мільярди, яхти і палаци будуть легальними, як і багатсво Ротшильдів. Але Путіну не вдалося виконати цю обіцянку. Світ швидше сміявся з "нових росіян", ніж ставився до них з повагою.
Широким масам Путін обіцяв кращі зарплати і повні полиці в магазинах, якщо вони віддадуть Кремлю повну політичну монополію. Цей "контракт" діяв до кризи 2008 року, коли російська економіка обвалилася слідом за ціною бареля нафти. А потім після сфальсифікованих виборів 2011 року виявилося, що значна частина народу зовсім не хоче відмовлятися від участі в політичному житті країни.
Настав час для нового "контракту". Цього разу Путін за відмову від громадянських прав дав суспільству гарантії безпеки. Обіцяв, що в Росії не буде ніякого "кривавого Майдану" чи "Арабської весни". За це росіяни повинні сидіти тихо і беззастережно підтримувати владу.
Впродовж кількох років образ світу на російському телебаченні такий: Близький Схід палає, Європа налякана терактами, але на російській землі спокійно. І так і буде далі, тому що влада озброєна, армія стримує терористів далеко в Сирії і врогів на Сході України.
"І от теракт в Росії нищить цей образ, підриває сенс воєн Путіна, на яких він заснував свій авторитет. Провокування чогось такого не має сенсу", - пояснює Радзівінович.
Але трагедія все одно може стати в нагоді владі Росії. Путін вже використовував теракти для закручування гайок. Так було в 2004 році після трагедії в Беслані, коли смерть дітей дала Кремлю виправдання для позбавлення мешканців регіонів права вибирати собі губернаторів. Здавалося б, між кавказьким Бесланом і тим, хто і з чиєї волі буде керувати в Пскові чи в Пермі, немає логічного зв'язку. Але для Путіна це була хороша передумова для того, щоб відібрати частину громадянських прав.
"Так само і зараз, коли Росія прокидається, а її громадяни стають активними і виходять на вулиці, бомба в метро може виявитися доречним виправданням для чергового закручування гайок", - вважає польський оглядач.
Як повідомлялося, 3 квітня у Санкт-Петербурзі на перегоні між станціями "Сінна площа" та "Технологічний інститут" прогримів вибух, загинули 14 осіб, понад 50 поранені. Детальніше читайте в материале DT.UA "Вибух в метро Санкт-Петербургу: головне".