Для активного опозиціонера і критика Кремля двері у спортивний зал слави виявилися зачиненими.
"Виключення дисидентів з історії було стандартним прийомом радянської дезінформації. Я думав про це, коли минулого тижня влада Свердловської області наказали прибрати з бібліотек книги двох британських військових істориків – Ентоні Бівора і Джона Кігана", - пише на сторінках Wall Street Journal американський історик з університету Лойли Михаїл Ходорковський.
Він додає, що в книгах його колег, які були заборонені в Росії, йшлося про бої за Сталінград і Берлін, про злочини радянський генералів, які не шкодували людських життів, а також про те, як червоноармійці масово ґвалтували німецьких жінок в 1945 році.
"Російська влада наполягає, що в цих книгах описані нібито "помилкові уявлення" про Другу світову війну і містить "нацистські" стереотипи", - йдеться в статті.
На думку історика, це рішення і коментарі російських чиновників свідчать про те, що короткий період свободи після розпаду СРСР в 1991 році закінчився. А президент Володимир Путін поступово повертає свою країну в радянську реальність і до цінностей комуністичної імперії.
В 2012 році, втретє ставши президентом, він призначив міністром культури Володимира Мединського, цим самим розлютивши науковців і інтелігенцію в Росії. Оскільки про нового міністра тоді говорили, що він ярий пропагандист і конформіст. Це було першою ознакою того, що Путін хоче перекроїти культурний і історичний ландшафт. Мединський без вагань називає усіх критиків влади "русофобами" і заперечує низку історичних фактів, таких як антисемітизм в Російській імперії і злочинні репресії Йосипа Сталіна.
Американський історик звертає увагу і на плани спорудити в Москві пам'ятник київському князю Володимиру, який охрестив Київську Русь. Очевидно, що так, знову ж таки переписавши історію, Кремль хоче легалізувати анексію Криму і поставити під сумнів право України на суверенітет.
Ходарковський зауважує, що в цей же час більшість країн світу визнають свої історичні помилки щодо інших народів. Приміром, Нідерланди попросили пробачення за масові вбивства в Індонезії у 1940-х роках, Великобританія – за колоніальні злочини в Кенії у 1950-х, Франція перепросила у Алжира за злочини в 1960-х роках, а Японія – за Другу світову війну.
"Росія ж крокує в абсолютно протилежному напрямку. Можна лише сподіватися, що колись нове керівництво Росії усвідомить, що історія – це не якийсь напівфабрикат для виготовлення масової пропаганди і держава не може переписувати її, щоб потім поширювати в такому вигляді", - йдеться в статті.
Раніше Financial Times писало, що Кремль перекручує історію заради страху росіян. Російська брехня щодо історії націлена перед усім на вітчизняного глядача, в якого хочуть виховати "облоговий менталітет". Наскільки далеко Росія зайде в перекручуванні правди про "Празьку весну", спрогнозувати складно.
Тим часом, навіть на окупованих території України Москва намагається перекрутити українську історію. Терористи Донбасу будуть вчити школярів переписаної історії України. В підручниках, які привезли з Росії, немає згадок про терор СРСР в часи правління Йосипа Сталіна, не розповідається про штучно організований Кремлем Голодомор 1932-1932 років, так само як про надзвичайну жорстокість на східному фронті в Другій світовій війні. Однак в Донецьку є ті, хто радіє таким маніпуляціям історичними фактами.